نسخه ایمیلی صفحه

نام ونام خانوادگی (دلخواه) :  پست الکترونیک :    ایمیل گیرنده :   
بعد از زدن دکمه ارسال اطلاعات زیر به ایمیل گیرنده ارسال خواهد شد.

مشاهده کامل خبر
24 آذرماه طنین مهرورزان در (علامه فرزان )      

عصمت برزجی - می گوید از سال 74 بادنیای موسیقی آشنا شده است. ساز تخصصی خودش هم گیتار است . عادل قاسمی جوان 39 ساله بیرجندی دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهش هنر  است که از دو سال پیش سکاندار انجمن موسیقی استان شده است. تلاش 20 ساله او در عرصه موسیقی موجب شده که نگاه جوانگرایانه با چاشنی تجربه را در مدیریت خود بر این انجمن حاکم کند. از زمانی که درخواست مصاحبه با او کردیم تا زمانی که فرصت دیدنش فراهم شد شاید نزدیک به دو هفته زمان را سپری کردیم . آنطور که عادل قاسمی می گوید: همزمان با استان شدن خراسان جنوبی استاد فریبرز مالکی نیز دفتر انجمن موسیقی را در بیرجند تاسیس می کند. یعنی عمر این انجمن اکنون بیش از 10 سال است . هدفمان از این گفتگو نیز شناخت بیشتر همین انجمن10 ساله ای  ست که در خیابان مدرس بیرجند واقع  شده و شاید برای برخی از شهروندان این انجمن هنوز ناشناخته باشد. . آنچه در ادامه می خوانید ماحصل یک ساعت گپ و گفتی است که با این فعال عرصه موسیقی استان داشتیم. 

به عنوان اولین سوال می پرسم چطور وارد عرصه موسیقی شدید که عادل قاسمی پاسخ می دهد: سال 74 از طریق استاد فریبرز  مالکی  وارد دنیای موسیقی شدم ، و تئوری موسیقی را نزد ایشان فراگرفتم از همانجا  با ساز  گیتار اشناشدم  اما چون در بیرجند مدرس تخصصی نداشتیم سالهای 76 به صورت هفتگی برای گذراندن دوره های تخصصی موسیقی  به مشهد می رفتم آن سالها اواخر دوران دبیرستان و اوایل دانشگاه بودم. 

او گیتار را در محضر استادان منصور رسا و روزبه آذر و آهنگ سازی را نزد استاد حقگو فراگرفت و تاکنون سرپرستی و نوازندگی در چندین گروه موسیقی را برعهده داشته است. عادل قاسمی که  در “ارکستر  نیما به سرپرستی استاد حق گو” نیز نوازده بوده از تمریناتی که در مشهد داشته سخن می گوید و می افزاید: “ارکستر نیما” یک گروه 60 نفره بود که در بیرجند اجرای موسیقی موفقی داشت. 

وی با بیان اینکه کارکرد اصلی انجمن موسیقی کمک های کارشناسی و تخصصی به فعالان این هنر است عنوان می کند: همچنین برگزاری دوره های تخصصی برای افزایش سطح علمی و آموزش موسیقی در رده های مختلف از دیگر کارکردهای انجمن موسیقی استان می باشد. 

رئیس انجمن موسیقی استان در عین حال برگزاری کنسرت را از اقداماتی می داند که به بخش خصوصی واگذار شده و تصریح می کند: هم اکنون مشکلات مالی از چالش های مهم انجمن موسیقی است که از گذشته تاکنون با آن دست و پنجه نرم کرده ایم. قاسمی آموزش  موسیقی را منبع درآمدی برای انجمن می داند و می افزاید: البته چندی سالی است که این کارکرد هم به بخش خصوصی واگذار شده و هم اکنون آموزشگاه های آزاد هنری در سطح استان فعال هستند. 

وی یکی دیگر از مشکلات انجمن را استیجاری بودن محل عنوان می کند و می گوید: البته کمک هایی از اداره کل فرهنگ و ارشاد  استان  نیز می شود که امسال نیز مبلغی از همین محل جذب خواهد شد. 

 

استقبال بی نظیر از کنسرت استاد کلهر

 

این مقام مسئول در عرصه موسیقی، برگزاری” کنسرت استاد کیهان کلهر” را یکی از اقدامات شاخص انجمن موسیقی در سالهای اخیر می داند و می افزاید: علی رغم همه محدودیت ها توانستیم این کنسرت را با همکاری موسسه فرهنگی و هنری رباب با استقبال بی نظیر مردم در بیرجند برگزار کنیم. 

قاسمی از وجود 30 گروه موسیقی در استان خبر می دهد و می گوید: این گروه ها مهمترین مشکلاتشان فضا برای تمرین است که انجمن تلاش نموده در حد توان این مشکل را برای گروه های مستقر در بیرجند رفع کند. 

وی همچنین از ایجاد سه نمایندگی انجمن موسیقی در سه شهرستان یاد می کند و می افزاید: ایجاد این نمایندگی ها از برنامه های انجمن و  خواست و تلاش خود شهرستان ها بوده است که هم اکنون ظرفیت خوبی در ارتباط با شهرستان ها ایجاد شده است. 

جشنواره موسیقی جوان تا پایان سال 

برگزار می شود

 

قاسمی یکی از اهداف و برنامه های مهم انجمن را پیگیری برای برگزاری “هفته موسیقی استان” عنوان می کند و می گوید: این طرح در سال 94 قرار بود اجرا شود که به دلایلی به تعویق افتاد و امید است در قالب این طرح  یک یا دو گروه موسیقی برتر شهرستانها  (قاین ، فردوس ، سرایان و بیرجند  )در مرکز استان  اجرا داشته باشند.   

وی به برگزاری جشنواره موسیقی در قاین اشاره می کند و می افزاید: این جشنواره با عنوان “موسیقی جوان استان” تا پایان سال به میزبانی شهرستان قاین برگزار خواهد شد. وی از توجه انجمن به موسیقی اصیل ایرانی نیز یاد می کند و می گوید: تاکنون دوره های آموزشی و چندین کارگاه تخصصی ساز ایرانی نیز برگزار شده است. و در این کارگاه ها از اساتیدی چون استاد مکانیکی و استاد حقگو نیز دعوت به عمل آمد. 

وی به کنسرت دیگری اشاره می کند که با همکاری موسسه ماهور برگزار خواهد شد و می افزاید: این یک کنسرت تجربی ویژه  هنرجویان است که یکم برگزار می شود. 

 

همیشه کفه موسیقی جهانی 

سنگین تر نیست!

 

رئیس انجمن موسیقی استان همچنین از اجرای گروه” مهرورزان” به سرپرستی استاد محمود  اسکندری خبر می دهد  و می افزاید :24 آذرماه این کنسرت با همکاری موسسه فرهنگی هنری عرفان  حضور عموم مردم در  سالن علامه فرزان اجرا خواهد شد. 

قاسمی در خصوص ورود انجمن به موسیقی پاپ نیز می گوید: البته گروه های موسیقی که اکنون در سطح شهر به عنوان گروه های موسیقی جشن ها فعالیت دارند از انجمن مجوزی دریافت نمی کنند . 

وی در پاسخ به این سوال که استقبال بیشتر از چه نوعی موسیقی وجود دارد ایرانی یا پاپ؟ می گوید: به طور شاخص نمی توان گفت کفه استقبال از موسیقی جهانی همیشه سنگین تر است  استقبال هم به شرایط بستگی دارد گاهی بیشتر تمایل به موسیقی جهانی است و گاهی هم رغبت هنرمندان به سمت موسیقی ایرانی است اما به طور کلی برگزاری کنسرت های ایرانی باعث می شود که طیف هنرجویان در بازه ای مشخص بالا برود. 

رئیس انجمن موسیقی استان  با بیان اینکه ساختار سازهای جهانی و ایرانی برای انجمن تفاوتی ندارد خاطر نشان می کند: به طور کلی هدف ترویج موسیقی فاخر و علمی است . قاسمی  از پیگیری انجمن موسیقی برای راه اندازی مکتب خانه موسیقی مقامی استان یاد می می کند و می افزاید: قرار است با ایجاد این مکتب خانه” ساز”، “سرنا” و “دهل” به علاقه مندان آموزش داده شود تا ماندگاری بیشتری از این موسیقی داشته باشیم. 

وی یاد آور می شود: هم اکنون گروه های محدودی در حوزه موسیقی مقامی استان کار می کنند که اگر زمانی این گروه ها به تحلیل رفتند به سختی می توان برایشان جایگزینی انتخاب کرد. 

رئیس انجمن موسیقی استان  درعین حال ایجاد چنین مکتب خانه ای را نیازمند همکاری شهرداری و میراث فرهنگی می داند و می گوید: باید برای حفظ این هنر بومی استان تلاش بیشتری انجام گیرد. 

وی از به کارگیری هنرجویان موسیقی در گروههای فعال یاد می کند و می افزاید: این افراد بعد از آموزش کامل ارتباطشان را با انجمن در قالب همین گروه ها حفظ می کنند. 

اعلام حضور ارکستر ملی ایران در بیرجند به دلیل نبود زیرساخت ها بی پاسخ ماند

از این مقام مسئول در خصوص مهاجرت نخبگان موسیقی استان به شهرهای دیگر می پرسم که پاسخ می دهد: از آنجایی که زیرساخت ها در استان فراهم نیست قطعا این افراد پس از مدتی مجبور به مهاجرت می شود چون تمام امکانات هنری کشور در شهرهایی مثل تهران و مشهد متمرکز شده و طبیعی است که افراد به دنبال این جذبه ها باشند. 

نظر وی را در خصوص راه اندازی رشته موسیقی در دانشگاه ها جویا می شود که پاسخ می دهد  می گوید: ایجاد چنین زیرساختی در استان مستلزم امکانات و هزینه های زیادی است که می تواند یک آرمان دور برای علاقه مندان این عرصه باشد. 

وی ادامه می دهد: ما حتی یک سالن استاندارد بزرگ برای برگزاری کنسرت نداریم چرا که ارکستر ملی اعلام حضور در استان کرده  اما چون فضاهای موجود کوچک است نتوانستیم از این گروه دعوت کنیم. وی در پایان از موسیقی به عنوان یک عشق یاد می کند و می گوید: قطعا کسی که در این عرصه فعالیت کند نمی تواند به عنوان منبع درآمد در این راه قدم بردارد و مطئن باشد راه را به خطا رفته است. 

قاسمی در پایان از تلاش های مدیرکل فرهنگ و ارشاد برای جذب اعتبارات و سایر حمایت ها قدردانی کرد و  افزود: زحمات استاد فریبرز مالکی نیز در راه اندازی و تجهیز انجمن و تربیت چندین نسل از هنرمندان موسیقی قابل ستایش است.  


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/09/13 -- 16:27:02
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 792