نسخه ایمیلی صفحه

نام ونام خانوادگی (دلخواه) :  پست الکترونیک :    ایمیل گیرنده :   
بعد از زدن دکمه ارسال اطلاعات زیر به ایمیل گیرنده ارسال خواهد شد.

مشاهده کامل خبر
ایده ای برای خاورمیانه از مبدأ بیرجند      

در گفتگوی اختصاصی آوا با یکی از کارآفرینان استان عنوان شد:

ایده ای برای خاورمیانه از مبدأ بیرجند

حسینی - کارآفرینی و شخص کارآفرین، نیروی محرکه و موتور توسعه اقتصادی است و مهم ترین ویژگی این فرد داشتن ایده ای نو و خلاقانه است که با عملی کردن آن منجر به ارائه کالای جدید و یا گشایش بازاری تازه می شود. در استان خراسان جنوبی تعداد کارآفرینان کم نیست و این افراد با داشتن ایده ها در زمینه های مختلف علاوه بر ایجاد درآمد، موجب اشتغال زایی هم می شوند و این یک گام موثر در پیشرفت استان محروم خراسان جنوبی است. در راستای همین موضوع با یکی از تیم های کارآفرینی استان گفت و گو داشتیم. حسین مرادی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند، با بیش از یک دهه فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، از ایده خود با عنوان سامانه یواسپیس (Uspace.ir) سخن می گوید. 
وی که چندین سال تجربه کار در پروژه های شرکت های بزرگی از جمله  ایران خودرو، داده پردازی ایران، مپنا و سازمان بنادر و دریانوردی دارد، مهم ترین تجربه خود را عملی کردن ایده uspace می داند و بیان می کند: با وجود آن که برای ایجاد بسیاری از ظرفیت های موجود کشور، هزینه های میلیاردی صرف شده است، اما از خدمات این ظرفیت‌ها به طور کامل استفاده نمی‌شود، در حالی که افراد بسیار زیادی، تقاضای بهره برداری از این خدمات را دارند. 
مرادی با اشاره به اینکه Uspace.ir با مأموریت استفاده حداکثری از این ظرفیت ها شکل گرفته است ادامه می دهد: قصد داریم از داشته های کشور، استفاده بهینه داشته باشیم.
به گفته وی کار ابتدا با رزرواسیون اماکن ورزشی شروع شد ولی در این حوزه باقی نماند و با افزودن رزرواسیون سایر اماکن و فروش بلیط و بن تخفیف، کار خود را توسعه داد. هم اکنون، این سایت می‌تواند کلیه خدمات مجموعه‌های اقامتی مانند اتاق‌ها و سوئیت‌ها، تالارها، رستوران‌ها، فضاهای ورزشی و غیره را در یک سایت متمرکز به شهروندان ارائه دهد و به اولین پلتفرم جامع فروش آنلاین خدمات در کشور تبدیل شده است.
این کارآفرین استان متمایزترین خدمات را اقامتگاه های بوم گردی و زائرسراها می داند و اضافه می کند: حوزه خدمات ما اکنون در شهرهای بیرجند، طبس، گناباد، تربت جام، رشت، تهران و یزد است و بالای 50 درگاه فعال روی سایت داریم.
 
بزرگترین چالش ما این بود  که بازار را بزرگ دیدیم
 
مرادی اولین تجربه کارآفرینی خود را در سال 88 با ایده سایت تبلیغاتی بازاریار عنوان می کند و می گوید: سعی داشتیم تبلیغات را محلی تر انجام دهیم ولی متاسفانه به دلیل خلاق نبودن و تداوم نداشتن همکاری تیم، کار به جایی نرسید. وی با اشاره به بازخوردهای خوب یواسپیس در حوزه های اقامتی، مخصوصا اماکن زیارتی ادامه می دهد: بزرگترین چالش ما این بود که بازار را خیلی بزرگ می دیدیم و این کار ما را سخت کرده، هرچند زیرساخت فنی مورد نیاز فراهم است.
مرادی با تاکید بر آن که علاوه بر مهارت های تخصصی، کسب مهارت های دیگری نیز برای موفقیت در کارآفرینی لازم است، عنوان می کند: انسان شناسی، توانایی جذب افراد با دیدگاه کارآفرینانه، قدرت تعامل با مردم و همکاری با رسانه ها از دیگر مهارت های مورد نیاز برای کارآفرینی است.
وی با اشاره به اینکه مردم هنوز با استفاده از خدمات الکترونیکی آشنا نیستند و این موارد کاملا جا نیفتاده است می افزاید: در زمینه ایجاد آشنایی مردم با کارآفرینی، از دی سال پیش روی شبکه اجتماعی تلگرام کانالی را با نام ایستارتاپس (@eastartups) با هدف ایجاد یک رسانه موفق آموزشی در زمینه کارآفرینی راه اندازی کردیم که حدود 10 هزار مخاطب دارد و افراد علاقه مند به کارآفرینی با تجربیات و الگوهای فکری کارآفرینان بزرگ آشنا می شوند تا ایده های خود را عملیاتی کنند. به گفته وی چشم انداز و هدف بلند مدت سایت USPACE تبدیل شدن به بزرگ ترین پلتفرم جامع فروش آنلاین خدمات در خاورمیانه است. 
 
راه اندازی سایت بدون هزینه
 
نصراللهی یکی از مدیران یواسپیس (Uspace.ir) که سابقه برگزاری و مشاوره استارت آپ ویکندهای بیرجند و یزد را دارد و یکی از فعالان حوزه کارآفرینی و علاقه مندان استارتاپ در استان می باشد نیز ابتکار یواسپیس را توجه به قسمتی از ظرفیت کشور که تا الان دیده نشده بود می داند و می گوید: اگر فردی بخواهد خودش سایت فروش راه اندازی کند، باید حداقل سالی 10 میلیون تومان هزینه برای نگهداری و منابع انسانی بدهد، درصورتی که همین کار با این پلتفرم برای فرد رایگان خواهد بود. وی ادامه می دهد: به عبارتی هم هزینه خدمت دهنده و هم مردم کم تر می شود و هم پیچیدگی کار با سایت
راحت تر خواهد بود. نصراللهی با اشاره به اینکه در کسب و کار آنلاین خیلی راحت رقیب پیدا می شود عنوان می کند: در خیلی مباحث با رقبا تداخل داریم ولی کار فعلی ما منحصر به فرد است و مشابه ما کسی نیست.
به گفته وی پارک علم و فناوری خراسان جنوبی، حداکثر حمایت ها را در حد وسع خود از کارآفرینان کرده است ولی امکانات پارک محدود است و دولت می تواند با برداشتن موانع کار را راحت تر کند. وی با بیان اینکه کشور باید به سمت کارآفرینی برود می گوید: 40 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند.
نصراللهی از ظرفیت بسیار بالای بیرجند در کارآفرینی و شرکت های دانش بنیان سخن می گوید و ادامه می دهد:  در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات تعداد فارغ التحصیلان زیاد است و از آنجاییکه بسیاری از صنایع در استان جواب نمی دهند، رفتن به سمت کارآفرینی دانش بنیان، عامل توسعه منطقه خواهد بود.
وی در پایان بیان می کند: سایت Uspace آمادگی جذب سرمایه گذار برای تبدیل شدن به شگفتی در حوزه فروش خدمات آنلاین در کشور را دارد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/07/26 -- 17:26:04
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 394