نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


جمعه 15 آذر 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
08. ربيع‌الثاني 1441
2019 Dec 06

 

 

 

مشاهده کامل خبر
از آموزش رایگان فنی و حرفه ای تا پرداخت تسهیلات اشتغال و تحصیل      

نسرین کاری- به دنبال آرزوهایشان می‌دوند اما در مقابل مشکلات و کمبودهایشان سرخم نمی‌کنند، می‌خواهند گام به گام با صبر و حوصله با تحقق آرزوهایشان مرز بین معلولیت و عادی بودن را از بین ببرند؛ با وجود برچسب‌هایی از جنس ناتوانی، انگ و تبعیض‌هایی که از سوی جامعه علیه آنها وارد می‌شود، تلاش می‌کنند تا در جامعه همواره مطرح باشند. 12 آذر مصادف با سوم دسامبر «روز جهانی معلولان» است. این روز به منظور ارتقای آگاهی از معضلات و مشکلات معلولان، کوشش برای احقاق حقوق مدنی و منزلت اجتماعی آنها و تاکید بر حذف تبعیض علیه آنها برای معلولان نام‌گذاری شده است.

نبود باور برابرسازی فرصت ها،مهمترین چالش اشتغال معلولان

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی ضمن تبریک هفته معلول بیان کرد: خوشبختانه اتفاقات خوبی برای معلولان رخ  افتاده و در حوزه های گوناگون خبرهای خوبی برای آنها داریم. علی عرب نژاد با بیان اینکه اشتغال معلولان به علت نبود باور برابرسازی فرصت‌ها و تمرکز بر نقص و ناهنجاری ظاهری آنهاست، افزود: توانایی‌های علمی و عملی و تجربیات آنها نادیده گرفته می‌شود. وی با اشاره به اینکه بهبود اشتغال معلولان و تاکید بر توانمندی‌های آنها سرلوحه سازمان بهزیستی است که پیگیری ‌شود، گفت :

معلولانی که موقعیت مناسب اشتغال دارند از طرف بهزیستی تسهیلات کم بهره  یا بلا عوض می‌گیرند. مدیرکل بهزیستی استان تاکید کرد:   ایجاد اشتغال برای معلولان وظیفه بهزیستی نیست اما  توانخواهانی که به علت شرایط و نوع معلولیت نیازمند اشتغال حمایتی هستند در اشکال گوناگون از طرف این نهاد حمایت می شوند.

پرداخت حق بیمه به مدت 5 سال برای کارفرما

عرب‌نژاد با تاکید بر اینکه کارفرمایانی که نیروی معلول را به کار گیرند از پرداخت حق بیمه به مدت 5 سال معاف می‌شوند، ادامه داد: این بیمه به مدیر کارگاه پرداخت می‌شود، همچنین به منظور حمایت از صاحبان صنوف وکارفرمایانی که معلولان را به کار گیرند، کمک هزینه جبران کارایی نیز به آنها پرداخت می‌شود. وی خاطر نشان کرد: برای معلولانی که در حرفه خود به صورت خویش فرما

بیمه شوند 5 سال حق بیمه آنها توسط بهزیستی پرداخت می شود. وی با بیان اینکه تسهیلات اشتغال به معلول سرپرست خانواده تعلق می گیرد، افزود: همچنین تسهیلات برای افرادی که بالای 23 سال دارند و کسب و کاری 

راه اندازی کرده اند هم  لحاظ می شود. 

3 درصد حق اشتغال فقط مختص معلولان می ماند!

عرب نژاد با اشاره به اینکه قانون 3 درصد اشتغال معلولان اصلاح شده است، ادامه داد: قبلا معلولان پس از قبولی آزمون در مصاحبه رد می شدند، ولی الان افراد معلول با احتساب سهمیه 3 درصد با هم سنجیده می شوند و اگر معلولی نباشد آن پست خالی می ماند! عرب نژاد یادآور شذ: به معلولانی که حرفه ای آموخته اند و تقاضای راه اندازی کسب و کاری را دارند بنا بر ارزیابی مددکار تا سقف 50 میلیون تومان تسهیلات داده می شود. وی یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال برای مددجویان به ویژه معلولان را حمایت و اجرای طرح‌های تشویقی دانست و بیان کرد:  با ایجاد تسهیلات ویژه برای کارفرمایان برای به کارگیری افراد تحت پوشش می‌توان اشتغال زیادی را برای این افراد ایجاد کرد. وی عنوان کرد: در راستای حمایت‌ها برای ایجاد اشتغال تسهیلات با نرخ بهره ۴ درصد پرداخت می شود و در صورتی که کارفرما در مجموعه خود از افراد معلول استفاده کند برای به‌کارگیری هر شخص معلول ۵۰  میلیون تومان و تا سقف 250 میلیون تومان برای 5 نفر تسهیلات ارائه می‌شود. وی یادآور شد:  در بحث مناسب سازی کار خوبی که انجام شده امسال  ون مناسب سازی شده با  هزینه 35  تومان راه اندازی شد که در هفته معلول افتتاح می شود. مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به الکترونیکی شدن پرداخت اعتبارات  به مراکزشبانه روزی و روزانه ادامه داد: در این مراکز هم با افزایش یارانه روبرو بوده ایم و نظم خاصی از آذرماه داشته اند.

آموزش دوره های فنی و حرفه ای رایگان برای معلولان

وی تاکید کرد: معلولان دوره های آموزشی را در مرکز فنی و حرفه ای به صورت رایگان استفاده کنند. عرب نژاد یادآور شد: طبق ماده 14 قانون حمایت از معلولان، سازمان  فنی و حرفه ای مکلف است راسا به پذیرش معلولان در مراکز و آموزشگاه های فنی وحرفه ای اقدام کند و کمک هزینه آموزش آنها را پرداخت نماید.

پرداخت کامل  هزینه تحصیل دانشجویان معلول 

مدیرکل بهزیستی استان بیان کرد: خبر خوب دیگر اینکه هزینه تحصیل دانشجویان کامل توسط بهزیستی پرداخت می شود به شرط آن که دو ترم مشروط نشوند، همچنین از دانشجویان معلول دانشگاه های دولتی تقدیر شده و در دوران تحصیل طرح تشویقی دریافت می کنند. وی با بیان اینکه هزینه درمان مخصوصا برای معلولان با شرایط خاص بار مالی زیادی در پی دارد، افزود: طبق ماده 6 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی را به گونه ای تامین نماید که علاوه بر تامین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد ، خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را پوشش دهد. وی ضمن تاکید به اینکه نگاه به معلول باید عوض شود، خاطر نشان کرد: اول خود معلول باید به این باور برسد که می تواند سپس باید با آموزش های خاص توانمندی آنها را به مردم گوشزد کرد و فرهنگسازی شود.

بیش از 23 هزار معلول در سامانه بهزیستی استان ثبت نام شده اند

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی نیز با اشاره به اینکه 23 هزار و 609 نفر  معلول در سامانه بهزیستی ثبت نام کرده اند، ابراز تاسف کرد: بیشتر معلولان به آن خودباوری واقعی نرسیده اند تا خودشان را قبول داشته باشند  و بیشتر متکی به نهادها و خانواده اند.جمیله رضازاده یادآور شد:کمک هزینه تحصیلی ماهانه پرداختی به دانش‌آموزان معلول با در نظر گرفتن معیارهایی از قبیل شدت معلولیت، سطح تمکن مالی خانواده و تعداد اعضای معلول خانواده و بر اساس اعتبار پرداخت می‌شود. وی با بیان اینکه معلولان باید فرصت یابند تا استعدادهای خلاق هنری و فکری خود را رشد دهند، تاکید کرد: آنها  می‌توانند خودکفا باشند، آنان این قدرت را دارند که روی پای خود بایستند و برای

خود درآمدی داشته باشند.رضازاده بیان کرد: در برنامه ارائه خدمات توانبخشی در منزل، تیم توانبخشی به صورت فردی

یا گروهی به منظور مداخله مؤثر و ارائه خدمات در زمینه‌های

پزشکی، پرستاری، توانبخشی، آموزشی، اجتماعی و روانشناسی

به منزل توانخواه نیازمند به خدمت مراجعه می‌کنند و نیز در

 برنامه مراقبت در منزل توسط افراد آموزش دیده به معلول در منزل خدمت رسانی می شود.وی خاطر نشان کرد: تلاش

می‏شود تا افراد معلول همانند سایر آحاد جامعه به نیازهای فردی و اجتماعی خویش دست یابند و خدمات مورد نیاز خود را در زمینه آموزش، توانبخشی حرفه‏ای و اجتماعی، اشتغال، وسایل کمک توانبخشی دریافت کنند. وی ضمن اشاره به اینکه معلولان نباید برای اشتغال و مشکلات زندگی به بهزیستی و بقیه اتکا داشته باشند، ابراز تاسف کرد: بسیاری از آنها دنبال کارهای پشت میز نشینی و اشتغال دولتی هستند که محقق نمی شود ولی می تواند با اشتغال های دیگر تسهیلات و مشوق های خوبی را از سازمان دریافت نمایند.

افتتاح کافه هنر به همت معلولان در پارک خانواده

وی با اشاره به اینکه قصد داریم موانع از جلوی پای معلولان برداشته شود، افزود: قرار است کافه هنر با همت معلولان در پارک خانواده افتتاح شود. رضازاده تاکید کرد: در این کافه  ضمن اینکه انواع نوشیدنی، دمنوش و خوراکی ارائه خواهد شد معلولان آثار هنری خود را به معرض نمایش و فروش می گذارند. وی ادامه داد: خبر خوش دیگر اینکه با همکاری بهزیستی  و بخش خصوصی پیگیر طرح اشتغال برای بیش از 200 معلول هستیم که در حال انجام کارهای آن هستیم. رضازاده با اشاره به اینکه 18 واحد ناوگان حمل و نقل مناسب سازی شده برای معلولان توسط شهرداری وارد استان شده است، ادامه داد: همچنین در برنامه داریم به رانندگان آموزش های گوناگون در برخورد با افراد معلول و ناشنوا و نابینا داده شود. وی با بیان اینکه برنامه های ویژه ای در هفته معلولین برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شده است، یادآور شد: افتتاح مسکن معلولان، نشست با استاندار، مصاحبه با معلولان، یک روز رایگان حمل و نقل معلولان از مهمترین این برنامه ها است.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/09/11 -- 20:14:50
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 32

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا