نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


جمعه 15 آذر 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
08. ربيع‌الثاني 1441
2019 Dec 06

 

 

 

مشاهده کامل خبر
دغدغه های خاکی      

محمودآبادی -روز جهانی خاک در ایران سالهاست بر محور دغدغه ها می گردد. این دغدغه ها به فقر خاک کود د ادن های بیش از حد و  آلودگی این سرمایه غنی بر می گردد. همایش روز جهانی خاک که با حضور استاد برجسته رشته ی کشاورزی و تعدادی از مسئولان وزارت جهاد در بیرجند برگزار شد به این دغدغه ها پرداخت. در این همایش رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه 480 هزار هکتار زمین های استان مستعد توسعه کشاورزی حفاظتی است گفت: سالانه اجرای 28 هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در استان هدف‌گذاری شده است. غلامرضا قوسی افزود: بحث کشاورزی حفاظتی یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای حفاظت از خاک است. وی ادامه داد: در این زمینه برنامه‌هایی با هدف ترویج و توسعه کشت گیاهان دارویی، علوفه، کود سبز و به حداقل رساندن رفت و آمد ماشین آلات برای حفاظت و صیانت از خاک در حال پیگیری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: شوری آب و خاک از چالش‌های مهم توسعه بخش کشاورزی در استان است که نیاز به تدبیر، برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح دارد. وی عنوان کرد: با مدیریت صحیح خاک و برنامه‌ریزی در این زمینه می‌توان به اهداف مدنظر از جمله بهره‌وری خاک، افزایش راندمان تولید، تولید و درآمد بیشتر برسیم. قوسی تصریح کرد: آب و خاک به عنوان عوامل تولید و سرمایه دو عامل مهم در بخش کشاورزی محسوب می‌شود و تمامی فعالیت‌های این بخش مربوط به این حوزه‌ها است.


70 درصد اراضی کشاورزی 

کشور سند ندارد


معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور نیز در این همایش گفت: در حال حاضر 70 درصد اراضی کشاورزی کشور سند ندراد که در این زمینه اعتباراتی برای حدنگاری (کاداستر) در نظر گرفته شده تا بتوان این اراضی را به سمت سنددار شدن پیش برد. فرید صیدی‌نژاد در حاشیه همایش روز جهانی خاک در خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران افزود: سند‌دار نبود اراضی کشاورزی یکی از ضعف‌های بخش کشاورزی کشور است و باید رفع این مشکل در دستور کار قرار بگیرد. وی در ارتباط با یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی بیان کرد: دولت در هر استانی که یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی و تجمیع مالکیت انجام شود تا 100 درصد هزینه‌ها از جمله تجهیز و نوسازی، عملیات آب و خاک و سیستم‌های نوین آبیاری را متقبل می‌شود.

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور اظهار کرد: کشور باید برای حفظ اندازه اراضی کشاورزی و نصاب آن مقررات جدیدی وضع کند چراکه آینده کشور و تامین نیاز غذایی وابسته به خاک است. وی ادامه داد: اگر برای این موضوع فکر اساسی نشود و به صورت مُشاع اراضی کشاورزی خرید و فروش‌ شود در شهرها و روستاها قطعاتی در مقیاس مترمربع ایجاد می‌شود لذا وقتی تعدد بهره‌بردار زمین زیاد شود در اداره و مالکیت اراضی نیز به مشکل برخواهیم خورد. صیدی‌نژاد عنوان کرد: تمام سعی و تلاش ما این است اندازه‌های اراضی کشاورزی کشور را در حد اقتصادی و فنی نگه داریم.

وی یادآور شد: تفکیک اراضی بر اساس حد و نصاب‌هایی که وزارت جهاد سال 95 به دولت اعلام کرد بر مبنای ضریب مکانیزاسیون، کمیت و کیفیت منابع آب و خاک، میزان تولیدات، وضعیت اقلیمی و الگوی کشت تصویب و به شهرستان‌ها ابلاغ شد. معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور ادامه داد: در این زمینه برای هر شهرستان تفکیک قانونی لحاظ شده است که اگر ادارات ثبت اسناد و دفترخانه‌ها این کار را به درستی انجام دهند شاید شاهد تفکیک‌های غیرمجاز کمتری باشیم.وی با بیان اینکه اراضی کشاورزی کشور به مرور زمان کوچک می‌شود گفت: قواعدی که برای تقسیم ارث حاکم است از مهترین عوامل برای خرد شدن اراضی کشاورزی است و این آفتی برای حفاظت خاک‌های زراعی محسوب می‌شود. 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/09/10 -- 19:29:34
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 36

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا