نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 3 بهمن 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
27. جمادي‌الاول 1441
2020 Jan 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
این خانه از پای بست ویران است      

محمودآبادی-ماجرا خیلی پیچیده نیست،در مجلس قانون وضع می کنند که باید با تمام توان برای مقاوم سازی خانه های روستایی اقدام کرد، برای این موضوع ماده و تبصره و بند های قانونی ردیف می شود، اعتبارات در نظر گرفته می شود و الی آخر اما فقط با یک بند هر چه رشته شده را پنبه می کنند،

“ ساخت و ساز فردی که از دولت وام نمی گیرد به دولت ربطی ندارد.” و این چنین می شود که خانه های غیر مقاوم همچنان در روستاها ساخته می شود.

 

ساخت و ساز در روستاهای حاشیه ای، 

یک مقصر بتراشیم

بر اساس قانون کنترل و نظارت بر وضع ساخت و سازهای داخل محدوده طرح هادی به عهده دهیار روستا است.اما وقتی پای درد و دل دهیاران می نشینی عملا این وظیفه ی خطیر کمرنگ می شود.

پر واضح است که دهیار یک روستا از افرادی تعیین می شود که نخست ساکن روستا و در مرحله ی بعد اهل همان روستا باشد، این قرابت باعث می شود، هشدار و تذکر ها در حدی باشد که فرد خاطی که بدون دریافت پروانه از دهیاری اقدام به ساخت و ساز کرده، درصورت عدم آگاهی نسبت به ضوابطی که برای او تعیین شده نسبت به اصلاح کار خود اقدام کند، اما ماجرا به اینجا ختم نمی شود.

 

ساخت و ساز غیر مجاز

 سوال مهم درباره ی نحوه ی برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز در روستاها چگونه است؟ یک جواب قانونی و قطعی دارد.بر اساس بند 33 ماده ی 10 اساسنامه،تشکیلات و سازمان دهیاری ها مصوب 1380 هیأت وزیران، صدور پروانه برای ساختمان هایی که در محدوده ی قانونی روستا ساخته می شوند با رعایت مقررات مندرج در آیین نامه مربوط به استفاده از اراضی، احداث بنا و تأسیسات در خارج از محدوده ی قانونی و حریم شهرها، موضوع تصویب نامه ی شماره 4940 مورخ   1375/02/22  و سایر مقررات از وظایف بخشداری است . در عین حال تشکیل پرونده و ارجاع به بخشداری برای صدرو مجوز از وظایف دهیاری است. بندهای 1و2 ماده ی 8 آیین نامه ی مورد اشاره نحوه ی برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز را - چه آنهایی که در مراحل شروع و اجرا هستند و چه آنهایی که عملیات ساختمانی آنها به پایان رسیده - مشخص ساخته است. در بند 1 ماده ی 8 با اعلام و درخواست سازمان های ذی ربط دولتی یا فرمانداران و بخشداران، استاندار دستور توقف عملیات ساختمانی غیر مجاز را به ضابطان دادگستری صادر خواهد کرد. اما در مورد برخورد با تخلفات ساختمانی که در آن عملیات ساختمانی بدون مجوز، منجر به احداث بنا شده و پایان یافته است در بند 2 ماده ی 8 به هیأت پنج نفره ای اشاره شده که تبصره 2 ماده ی 99 قانون شهرداری مصوب والحاقی  1372/12/1 ترکیب هیأت مذکور را به 3 نفر تغییر داده است. و ملاک عمل بخشداری و دهیاری در برخورد با تخلفات ساختمانی ( موضوع بند 2 ماده ی 8 آیین نامه ی احداث بنا ) در زمان حاضر هیئت موضوع تبصره 2 ماده 99 قانون شهرداری است. تبصره ی مذکور مقرر ساخته است؛ به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در خارج از حریم مصوب شهرها و نحوه ی رسیدگی به موارد تخلف، کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارت کشور ، قوه قضاییه و وزارت مسکن و شهرسازی در استانداری ها تشکیل خواهد شد. کمیسیون حسب مورد و با توجه به طرح جامع

 ( چنانچه طرح جامع به تصویب رسیده باشد با رعایت ماده ی 4 آیین نامه احداث بنا در خارج از محدوده ی قانونی و حریم شهرها مصوب 1355) نسبت به صدور رأی قلع بنا یا جریمه معادل پنجاه تا هفتاد در صد قیمت روز اعیانی تکمیل شده، اقدام خواهد کرد. مراجع ذی ربط موظف اند برای ساختمان هایی که طبق مقررات این قانون و نظر کمیسیون برای آنها جریمه تعیین و پرداخت گردیده است، در صورت درخواست صاحبان آنها برابر مقررات گواهی پایان کار صادر کنند. بدیهی است در این گونه موارد چون رأی کمیسیون مستند به قانون مصوب مجلس است . ضابطان دادگستری مکلف به همکاری و صدور دستورات قضایی لازم برای اجرای آرای کمیسیون هستند. وزن و اعتبار آرای این کمیسیون همچون اعتبار کمیسیون ماده ی 100 قانون شهرداری است و همان الزام را دارد. دهیاری ها مکلف اند، در برخورد با ساخت و ساز های غیر مجاز از طریق بخشداری ذی ربط موارد تخلف از اصول حاکم بر ساخت و ساز و عدم رعایت سرانه و کاربری های مشخص شده، مطابق طرح هادی روستایی را فورا به اطلاع کمیسیون مستقر در استانداری برسانند.بر این اساس به نظر می رسد در قانون مشکل خاصی وجود ندارد . پس سوال دوم مطرح می شود چرا برخی از خانه ها غیر اصولی ساخته می شود؟ یا بهتر بپرسیم مقصر ادامه ی ماجرای ساخت و ساز های غیر مقاوم چیست؟دهیار یکی از روستاهای بیرجند که نمی خواهد نامش درج شود در گفت و گو با آوا می گوید: من بارها برای افرادی که بدون پروانه اقدام به ساخت و ساز کرده اند اخطار شفاهی و کتبی صادر کرده ام، هر چند برخی از این اخطار ها نتیجه داشته است اما تعدادی دیگر بدون هیچ گونه توجه و فقط به این دلیل که آشنا و فامیل فلانی و یا خود من هستند توجهی به این ماجرا ندارند.

وی ادامه می د هد: عده ای که بدون پروانه اقدام به ساخت و ساز کرده اند بر اساس قانون باید با آنها برخورد شود حال این برخورد برابر نامه ای که از سوی بخشداری ها به دهیاران ابلاغ شده باید به گونه ای باشد که در صورت مشاهده ی ساخت و ساز غیر مجاز ضمن جلوگیری از ادامه ی عملیات، پرونده ی ملک برای ارسال به کمیسیون ماده 99 قانون شهرداری تکمیل و به بخشداری ارسال شود.

این دهیار که به گفته ی خودش بارها به دلیل جلوگیری از ساخت و ساز بدون پروانه مورد حمله و یا تهدید قرار گرفته است می افزاید: بر اساس قانون  در خصوص تخلفات ساخت و ساز در روستاها نیز باید گفت : تمام اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند قبل از احداث هر گونه بنا، تاسیسات و عملیات عمرانی در محدوده و حریم روستا، از دهیاری پروانه ساخت اخذ کنند. هرگونه ساخت و ساز در محدوده و حریم روستا بدون پروانه ساخت، ممنوع بوده و منجر به قلع بنا خواهد شد. دهیاری مکلف است ابتدا نسبت به تذکر کتبی به متخلف مبنی بر رعایت تمام مقررات و ضوابط ساخت و ساز در محدوده و حریم روستا اقدام، سپس از هرگونه عملیات عمرانی و ساختمانی بدون پروانه و یا مغایر با مفاد آن جلوگیری کند. گفته های دهیارها به جایی ختم می شود که انگار هیچ اهرم قانونی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز وجود ندارد، نه حمایت و نه توجه ، انگار قانون گذار فقط برای اینکه تقصیر را به گردن کسی بیاندازد دهیاران را انتخاب کرده است.

هیچ ابزار اجرایی وجود ندارد

بخشدار مرکزی شهرستان بیرجند با تائید آنچه در قانون برای دهیاران تعیین شده است به آوا می گوید: این بخش از وظایف دهیاران مانند کلاف سردرگمی است که تاکنون هیچ سامانی برای آن تعیین نشده است.حسینعلی بخشی ادامه می دهد: دهیاری ابزار اجرایی کافی برای جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز را ندارد،علاوه بر این بسیاری از دهیاری های ما پاره وقت فعالیت می کنند،یعنی ممکن است هفته ای یک روز به روستا سر بزند، پس چون مستمر حضور ندارند و متناوب به روستا رفت و آمد ندارند خوب در عرض یک هفته آن ساختمانی که غیر مجاز ساخته می شود پیشرفت قابل توجهی دارد.

وی تاکید می کند: زمانی هم که می آید و تخلف را مشاهده می کند اخطار می دهد و تذکر که نسازید و کار را ادامه ندهید، فرد نیز هیچ توجهی به این اخطارها ندارد،بر این اساس نبود ابزار اجرایی برای دهیار باعث می شود فرد خاطی به کارش ادامه دهد.وی با اشاره به اینکه برخی از دهیاران کار را تاکشیده شدن پای نیروها امنیتی و پاسگاه و قانون ادامه می دهند، صورت جلسه ای نیز تنظیم می شود. اما باز هم راه به جایی نمی برد و فرد کارش را ادامه می دهد و در این میان به جز کدورت بین دهیار و روستایی نتیجه ای دیگر عاید دهیاری نمی شود.بخشی با اشاره به اینکه هیچ اتفاق خاصی در این خصوص نمی افتد تاکید می کند: حتی ما از مراجع قانونی به دنبال این بودیم که یک مجوز برای پلمپ ملک بگیریم تا توقف عملیات به شکل قانونی را داشته باشیم،.یعنی می خواستیم دهیاران اجازه ی پلمپ داشته باشند البته با حضور کارشناس قضایی اما به نتیجه نرسیدیم.وی با ابراز تاسف از وضعی که در زلزله های تاریخی این استان به وجود آمده دهیار را یک فرد خلع سلاح شده در برابر اهالی چه فامیل و چه غیر فامیل دانسته و ادامه می دهد: متاسفانه جوی که برای ساخت و ساز وجود دارد به راحتی قابل کنترل نیست مگر همانی که قبلا گفتم یعنی بتوانیم پلمپ کنم و در صورت فک پلمپ برخورد قانونی انجام شود.

وی فرهنگ سازی در این مورد را جزو راهکارهایی دانست که شاید به مرور زمان جواب بگیریم چرا که باید هر فردی که اقدام به ساخت و ساز می کند بداند آنچه امروز می سازد، در آینده باید در مقابل زلزله هایی حتی با سابقه ی 7 ریشتر مقاومت کند تا صحنه هایی  مانند بم یا کرمانشاه را شاهد نباشیم.بخشدار مرکزی بیرجندبه این نکته نیز اشاره می کند که چون برای تخلف ها کمیسیون ماده ی 99   را پیش بینی کرده اند ، اگر به دادگاه مراجعه شود باز هم به این کمیسیون اجرا داده می شود و این کمیسیون هم به راحتی حکم تخریب صادر نمی کند پس پیگیری ها عملا نتیجه ای ندارد.

 

دست بنیاد هم بسته است

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز با اشاره به اینکه تمام ساختمان هایی که پروانه ساخت می گیرند و از وام بنیاد استفاده می کنند کاملا با نظارت دقیق اجرا می شود می گوید: دست بنیاد در مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز بسته است.آسمانی مقدم می افزاید: بنیاد مسکن با توجه به وظیفه ای که بر عهده دارد و البته موضوع اصلاح و بازسازی بناهایی که  غیر مقاوم ساخته شده اند. آنها را شناسایی و با ارائه ی وام های کم بهره از مالکان می خواهد که نسبت به مقاوم سازی اقدام کنند.ـوی ادامه داد: از سوی دیگر وظیفه ی نظارت در جایی برای ما تعدیل شده است که فرد از وامـهای دولتی استفاده کرده باشد. یا خودش تقاضای ناظر کند و یا اینکه پروانه ساخت از دهیاری گرفته باشد. در غیر این صورت بنیاد دخالتی در ساخت و ساز ها ندارد.

مصداق حرفهای آسمانی مقدم و بخشدار مرکز شهرستان را در یکی از روستاهای شهرستان بیرجند مشاهده می کنیم. بعد از تماس خبرنگار ما با دهیاری معلوم می شود فرد پروانه ساخت و ساز ندارد و البته اخطار دهیاری هم برایش مهم نیست. خانه ی او با فونداسیونی کاملا غیر اصولی در حال ساخت بود و بعد از اخطار دهیاری به جای اینکه سعی در استحکام بنا کند فوری روی فونداسیون را با خاک پوشاند. به این معنی که هر طور دلم بخواهد می سازم چون از دولت پول نگرفته ام و البته به دهیاری نیز ربطی ندارد. و این چالش هر روز آجری بر آجر خانه هایی می گذارد که از پای بست ویران است.کاش روزی که زمین می لرزد آن خانه خالی باشد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/05/22 -- 20:46:10
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 76

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا