نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 29 آبان 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
22. ربيع‌الاول 1441
2019 Nov 20

 

 

 

مشاهده کامل خبر
کمبود از جنس کلاس درس      

با وجود خدمات گسترده نظام و دولت در نقاط مختلف کشور هنوز کمبودها و محرومیت‌هایی است که نبود کلاس درس استاندارد و مناسب برای آینده سازان کشور از جمله آنها و دارای نمود بیشتری است. خراسان جنوبی با دارا بودن مدرسه تاریخی شوکتیه به عنوان سومین مدرسه نوین کشور پس از دارالفنون تهران و رشدیه تبریز امروز در تنگنای فضای آموزشی به سر می‌برد که این وضع در مرکز استان شدت بیشتری دارد. با مصوب مجلس شورای اسلامی و تقسیمات کشوری در سال ۱۳۸۳ خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند از استان خراسان سابق جدا شد و وجود امکانات جدید و اداراتی با سطح اختیارات بالاتر، مهاجرت روستاییان را تشدید کرد. این مهاجرت نه فقط در حواشی شهر موجب پدیدار شدن شهرک‌های جدیدی همچون مهرشهر شد بلکه شهرک‌های اقماری بیرجند همچون حاجی آباد، دستگرد، چهکند و امیرآباد هم از آن بی نصیب نماندند. بیرجندی که روزی فضای آموزشی مناسبی نسبت به متوسط میانگین کشور داشت امروز به دلیل مهاجرت بی رویه و ساخت و سازهای بدون در نظر گرفتن زیرساخت های آموزشی از کمبود کلاس درس رنج می‌برد. بدون شک توجه بیش از پیش خیران مدرسه ساز در کنار نگاه دولت برای تخصیص اعتبارات ویژه نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، کارگشای برخی از تنگناهای آموزشی استان خواهد بود.

 

کمبود ۳۷۰ فضای آموزشی در استان

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: با توجه به کمبود ۳۷۰ فضای آموزشی در استان و افزایش چهار درصدی ورودی دانش آموزان به دوره ابتدایی در صورت افزایش نیافتن فضای آموزشی موجود در آینده با مشکل سرانه آموزشی مواجه خواهیم شد. محمدعلی واقعی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اینکه ۶۴ مدرسه خراسان جنوبی در سال تحصیلی گذشته به صورت دونوبته فعالیت می کردند اما با توزیع دقیق و صحیح نیروی انسانی هیچگونه مشکلی در روند تعلیم و تربیت استان ایجاد نشد اما بدون شک ادامه این روند و عدم افزایش فضای آموزشی مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. وی ادامه داد: بیشترین کمبود کلاس درس و فضای آموزشی استان مربوط به شهرستان بیرجند به عنوان مرکز خراسان جنوبی است که دلیل اصلی آن مهاجرت روستاییان به شهر بیرجند و افزایش جمعیت بوده است. واقعی یادآور شد: از لحاظ کیفیت آموزشی ۴۰ درصد از فضای آموزشی استان هوشمندسازی شده اند اما با توجه به نیازمندی‌های دانش‌آموزان ارتقای کیفیت آموزشی در دستور کار قرار گرفته است. وی اظهار کرد: با توجه به ورود آستان قدس و خیران مدرسه ساز به این حوزه چندین پروژه با همت نوسازی مدارس در حال ساخت است که قدری از کمبودها را جبران خواهد کرد اما ارتقای فضای آموزشی جز با کمک خیران میسر نخواهد بود. مدیرکل آموزش و پرورش از افزایش چهار درصدی و پیش بینی ثبت نام ۱۷ هزار و ۵۰۰ دانش آموز کلاس اولی در استان خبر داد و افزود: امیدواریم با توزیع مناسب امکانات و نیروی انسانی عدالت آموزشی در سراسر استان رعایت شود.

 

اعتبارات دولتی / کمبود فضای آموزشی

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی هم گفت: کمبود فضای آموزشی استان با اعتبارات دولتی قابل جبران نیست و توجه بیش از پیش خیران را می‌طلبد. 

محمدرضا بیکی افزود: وضعیت سرانه فضای آموزشی خراسان جنوبی ۶/۹ متر مربع در ازای هر دانش آموز است که با توجه به فضای ۸/۳ متر مربعی استاندارد در تامین فضای آموزشی فاصله داریم. وی ادامه داد: ۹ هزار و ۳۹۸ کلاس درس در استان وجود دارد که هزار و ۲۱۵ کلاس نیازمند تخریب و بازسازی، چهار هزار و ۵۱۸ کلاس نیازمند مقاوم سازی و سه هزار و ۶۶۵ کلاس درس مستحکم است.بیکی با بیان اینکه بیشترین کمبود فضای آموزشی مربوط به مساکن مهر است، افزود: بدون احتساب مرکز استان از ابتدای ساخت مساکن مهر تاکنون ۱۸۸ کلاس درس تحویل، ۴۵ کلاس نیمه تمام و ۱۱۹ کلاس درس دیگر مورد نیاز است. وی بیان کرد: در مرکز استان هم ۸۷ کلاس تحویل شده و به غیر از ۸۳ کلاس نیمه تمام ۲۳۸ کلاس درس دیگر باید ساخته شود که کمبود این کلاس‌ها مشکلات زیادی را در مساکن مهر ایجاد کرده است.مدیرکل نوسازی مدارس خراسان جنوبی با بیان اینکه ۶۳ کلاس درس در شهرک‌های اقماری مورد نیاز است، اظهار داشت: در ارتباط با فضاهای آموزشی کانکسی بالای ۱۰ دانش آموز، هم اکنون ۴۸ کلاس درس در حال اجرا است که تا اول مهرماه اکثر کلاس های بالای ۱۰ دانش آموز تحویل خواهد شد.

 

مدارس دونوبته و کمبود فضای آموزشی

مدیرکل نوسازی مدارس استان گفت: در حال حاضر ۶۴ فضای آموزشی استان دونوبته فعالیت می کنند که ۳۴ مدرسه با ۳۴۴ کلاس درس مربوط به مرکز استان است.وی ادامه داد: ۱۵۶ هزار و ۹۰۰ دانش آموز در خراسان جنوبی تحصیل می کنند که طبق پیش بینی ها تا سال ۱۴۰۰ این تعداد به ۱۷۲ هزار دانش آموز خواهد رسید که این روند علاوه بر نوسازی و مقاوم سازی مدارس موجود نیازمند تاسیس فضای آموزشی جدید است.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/04/31 -- 19:50:06
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 412

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا