نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 30 آبان 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
23. ربيع‌الاول 1441
2019 Nov 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
تضعیف آموزش عالی، به معنای تضعیف کشور است      

حسینی- صبح پنجشنبه جلسه جمع بندی آموزش عالی در سفر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به استان در سالن بشارت دانشگاه بیرجند برگزار شد. دکتر خامسان رئیس دانشگاه بیرجند ابتدای جلسه با بیان این که کارکرد آموزش عالی در خراسان جنوبی فراتر از تولید علم و تربیت نیروی انسانی است، گفت: دانشگاه ها اکنون عامل اصلی نگهداشت جمعیت و توسعه امنیت پایدار در این منطقه به شمار می روند، لذا تضعیف آموزش عالی، به معنای تضعیف کشور است. وی با اشاره به این که سرمایه گذاری در آموزش عالی یک پنجم صنعت می باشد اما تاثیر بیشتری دارد، خاطرنشان کرد: این استان بیش از 40 هزار دانشجو دارد که اگر آموزش عالی نباشد، از استان خارج می شوند.

بودجه دانشگاه بیرجند، پایین تر از میانگین بودجه

 استان های مرزی

خامسان در ادامه از کاهش 17 میلیارد تومانی اعتبارات دانشگاه به دلیل تبصره های قانونی از قبیل طرح توازن سخن گفت و تقاضا کرد: در طرح توازن، استان های محروم به گونه ای دیگر دیده شوند یا اگر اعتباری کسر شد به شکل دیگری به دانشگاه بازگردد. وی به مشکلاتی که اسناد خزانه برای پیمانکاران ایجاد کرده نیز اشاره و اضافه کرد: خراسان جنوبی جزو استان های مرزی گروه “ج” است چون از شاخص های ضعیف تری برخوردار می باشد اما بودجه آن از میانگین دانشگاه های مرزی نیز پایین تر  است. برای مثال سرانه دانشگاه به ازای هر دانشجو در زاهدان 14 میلیون و 500 هزار تومان ، در زابل 13 میلیون و 700 هزار تومان است اما در دانشگاه بیرجند 10 میلیون و 200 هزار تومان می باشد. به گفته وی، بین دانشگاه های سطح 2 و هر شاخص دیگری باز هم از میانگین کشور پایین تر هستیم. رئیس دانشگاه بیرجند بومی گزینی را دغدغه ای برای کاهش دانشجویان دانشگاه دانست و گفت: گروه علوم پایه نیز در معرض تعطیلی است و باید سریع فکری برای این موضوع برداشت. خامسان با بیان این که شرکت های پارک علم و فناوری استان توان رقابت با تهران را ندارند، خاطرنشان کرد: با توجه به استعدادهای موجود در این استان، در قراردادهای پژوهشی فناوری و طرح های ملی ردیف یا سهمیه ای برای مناطق کمتر توسعه یافته در نظر بگیرید. وی به تعداد بالای نیروهای در حال بازنشستگی و کاهش تعداد کارشناسان در 5 سال گذشته اشاره کرد و خواهان افزایش سهمیه جذب دانشگاه ها شد. تاکید بر جذب دانشجویان افغانستانی از دیگر موارد مطرح شده توسط وی بود.

کسر اعتبار از استان در قالب طرح توازن معنا ندارد

در ادامه جلسه ، روسای سایر دانشگاه های استان نیز به بیان مسائل و مشکلات پرداختند. دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم با بیان این که در مقرراتی که سرانه جمعیت در آن در نظر گرفته شده خراسان جنوبی به دلیل پراکندگی جمعیت دچار خسارت می شود، خاطرنشان کرد: نمونه آن، سند آمایش در حوزه علوم پزشکی  است که توسعه آموزش عالی پزشکی در این استان را محدود کرده است. وی خواهان مستقل شدن دانشکده های اقماری و اختصاص ردیف بودجه برای دانشکده طبس و قائن شد و ادامه داد: سال 96 از اعتبارات مصوب دانشگاه، 42 میلیارد تخصیص نیافت، سال 97 نیز برای 27 میلیارد این اتفاق افتاد و در سال 98، 23 میلیارد در قالب طرح توازن کسر اعتبار خواهیم داشت! اگر نام طرح “توازن “ است که این موضوع در مناطق کمتر توسعه یافته معنایی ندارد!  هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند نیز به اختلاس های کشور اشاره کرد و گفت: تمام بودجه سالیانه این دانشگاه 20 میلیارد است که 70 درصد آن به سختی محقق می شود، اما در یک اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان 400 برابر بودجه دانشگاه برداشته می شود! این موضوع دلسردی دانشجویان و اساتید را به دنبال دارد.

خراسان جنوبی مرکز پایلوت برای جذب دانشجویان افغانستانی

شفیعی رئیس دانشگاه بزرگمهر قائنات هم از مشکل جذب اعضای غیر هیئت علمی سخن گفت و بیان کرد: اکنون با هزار و 200 دانشجو فقط 10 نفر نیرو داریم! هاشمی رئیس دانشگاه آزاد نیز خواستار تسهیل حضور دانشجویان خارجی در استان شد و گفت: خراسان جنوبی می تواند مرکز پایلوت برای جذب دانشجویان افغانستانی شود. برخورداری ساختمان های آموزش عالی از تخفیف 100 درصدی عوارض ساختمان، از دیگر خواسته های وی بود. 

نخعی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای نیز خواهان اختصاص سرانه دانشجویی برابر با سرانه دانشجویان وزارت علوم شد و ادامه داد: هزینه بالای تجهیز و به روز کردن کارگاه و تامین موارد مصرفی، توجه شما نمایندگان را می طلبد.

مهدیزاده رئیس دانشگاه فرهنگیان استان به مشکلات متعدد فضای دانشگاهی و کمبود خوابگاه اشاره کرد و یادآور شد: سال گذشته این دانشگاه 92 نفر رتبه زیر هزار داشتند اما محیط فعلی دانشگاه  فقط آن ها را دلسرد می کند.

ناصری رئیس پارک علم و فناوری، با تاکید بر این که طبق قانون تمام حمایت ها از شرکت فناور منوط به استقرار آنها در محیط پارک است، خاطرنشان کرد: اکنون متولی تامین زیرساخت های مراکز رشد شهرستانی مشخص نیست، اگر وزارت علوم است اعتباری بدهند خودمان از شرکت ها حمایت می کنیم. صادقی رئیس جهاد دانشگاهی استان هم خواستار تخصیص اعتبار پشتیبانی برای دو طرح زرشک و عناب در قالب دهکده گیاهان دارویی و احیای پژوهشکده انار فردوس شد و افزود: برای مناطق محروم از میانبرهای قانونی استفاده کنید تا مشکلات حل شوند.

سیاست انقباضی وزارت علوم در خراسان جنوبی

 آثار مخرب امنیتی دارد

در ادامه امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس، بشرویه، سرایان و طبس با بیان این که مراکز آموزش عالی استان باید مورد توجه قرار گیرند، اضافه کرد: خراسان جنوبی برای استان شدن جمعیت نداشت اما استان شد لذا نمی توان مباحث آموزش عالی را به جمعیت گره بزنیم. وی با تاکید بر این که نباید خدمات آموزش عالی از خراسان جنوبی حذف شود، خطاب به رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور تصریح کرد: مرکز فنی و حرفه ای دختران در فردوس را که قول دادید راه اندازی کنید. افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه نیز به تعطیلی آموزشکده کشاورزی در شهرستان سربیشه اشاره کرد و گفت: وجود ظرفیت هایی همچون بز کرکی ، تولید 500 هزار تن زرشک، 40 هزار تن عناب و گیاهان دارویی ویژه، فعال شدن دوباره دانشگاه را می طلبد. وی با اشاره به ظرفیت معادن در شهرستان نهبندان نیز ضرورت فعال شدن آموزشکده معدن را مطرح کرد و گفت: با توجه به کاهش 7 هزار نفری جمعیت نهبندان از سال 91 تا 95، نگهداشت جمعیت در این منطقه با فعال شدن آموزش عالی، امنیتی به شمار می رود. فلاحتی نماینده قائن و زیرکوه هم مرز مشترک استان با افغانستان و وجود بازارچه ها را ظرفیتی برای فعال شدن رشته های مدیریت بازرگانی، خدماتی و گردشگری در دانشگاه های استان دانست و افزود: فاز یک فولاد قاین در پایان سال جاری به بهره برداری می‌رسد و در آن ده‌ها رشته وجود دارد که هیچکدام از دانشگاه های استان در این زمینه ورود نکرده اند. وی خواهان فعال شدن کد دانشکده فرهنگیان در قائن و زیرکوه نیز شد. حجت الاسلام عبادی نیز با اشاره به شرایط خشکسالی استان و خالی شدن روستاها عنوان کرد: دانشگاه ها در این منطقه امنیت استان و حتی مرکز ایران را تامین می کنند. به گفته وی، سیاست انقباضی وزارت علوم با توجه به کم شدن تعداد دانشجویان شاید در برخی مناطق درست باشد، اما اجرای این سیاست در خراسان جنوبی آثار مخرب امنیتی دارد. عبادی با اشاره به این که پارک علم و فناوری استان مظلوم و از امکانات برخوردار نیست و با کمبود فضای فیزیکی برای استقرار شرکت ها مواجه شده است، اضافه کرد: باید دستگاه ها و وزارت با کمک های خود این کمبود فضا را مدیریت کنند. وی انتقاد کرد:  وضع موجود موجب سرخوردگی و مهاجرت نخبگان از خراسان جنوبی می شود.

دانشگاه های استان، ظرفیت بین المللی شدن دارند

دکتر حسین سیمائی صراف معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم نیز با تاکید بر این که برای کشور نمی توان نسخه واحد پیچید و سند آمایش برای هر استان بر اساس نیازهای آن تعریف شود، عنوان کرد: البته در سند آمایش نیز بحث انحلال نیست بلکه به دنبال قدرتمندتر شدن و کیفی تر شدن هستیم. خراسان جنوبی نیز از مزیت های آموزشی بسیار خوبی برخوردار است و به راحتی می تواند به سمت بین المللی شدن دانشگاه ها پیش بروید.

وی با بیان این که پارک علم و فناوری بسیار توانمند اما با امکانات محدود فعالیت می کند، ادامه داد: خوشبختانه رئیس دانشگاه بیرجند با سعه صدری که دارند قرار شد، با در اختیار گذاشتن فضا، بخشی از کمبودهای واحدهای آموزشی استان را حل کنند.

صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور نیز با بیان این که نیازمند تجهیز و تکمیل کارگاه های آموزشی دانشگاه فنی و حرفه ای هستیم ، 

خاطرنشان کرد: امسال 300 پروژه عمرانی برای کشور در حال اجراست.

اوحدی مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی کشور نیز خطاب به روسای دانشگاه های استان عنوان کرد: طرحی جامع برای آموزش عالی استان با توجه به واقعیت های موجود در آینده بدهید، وزارت نیز موظف به حمایت است.

حسینی نماینده وزارت بهداشت هم کیفیت آموزش پزشکی استان را قابل قبول و فراتر از حد انتظار دانست و گفت: افزایش سرانه دانشجویی در این منطقه ضرورت دارد.

رسیدگی به مشکلات استان طی دو هفته آینده

در پایان جلسه زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: حتما جلساتی در تهران برای این مشکلات گرفته خواهد شد و ظرف دو هفته آینده جلسه ای خاص استان با وزارت های متبوع خواهیم داشت. وی این سفرها و جلسات استانی را هم منتج به آثار خوبی در شورای آموزش عالی کشور و هم مباحث بودجه ای و قانون گذاری دانست.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/04/21 -- 19:13:03
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 60

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا