نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 30 آبان 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
23. ربيع‌الاول 1441
2019 Nov 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
آموزش و پرورش استان سه سال دیگر به نرم کشوری می رسد      

حسینی- صبح پنجشنبه نشست جمع بندی مسائل آموزش و پرورش با حضور اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برگزار شد. معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در ابتدای جلسه با بیان این که اتمام پروژه‌های نیمه تمام در استان‌ها اولویت است، عنوان کرد: مجموع املاک مدارس خراسان جنوبی 2 هزار و 218 ملک است که یک هزار و 70 ملک آموزش و پرورش  فاقد سند ثبتی هستند. حجت الاسلام عسکری با اشاره به اینکه اگر بودجه و اعتبارات در اختیار باشد برای سند دار کردن املاک و ایجاد درآمد پایدار از آن‌ها تمرکز خاصی خواهیم داشت، اضافه کرد: انسجام نمایندگان خراسان جنوبی در پیشرفت استان و رفع نابسامانی‌ها به خصوص در امر آموزش و پرورش کمک شایسته ای می‌کند.

 

105 میلیارد تومان مطالبات فرهنگیان

مدیر کل آموزش و پرورش نیز به 170 هزار دانش آموزی که در 2 هزار و 749 مدرسه خراسان جنوبی ساماندهی شدند، اشاره و افزود: باید خراسان جنوبی به لحاظ اعتبارات آموزش و پرورش همچون استانهای محروم مانند کرمان و سیستان وبلوچستان دیده شود. “واقعی” از کمبود یک هزار و 638 معلم در استان خبر داد و عنوان کرد: خواستار تخصیص سهمیه دانشجویی مدنظر برای دانشگاه فرهنگیان برای استخدام معلم هستیم  همچنین می توان از سهمیه حق التدریس آزاد یا افزایش خرید آموزشی این کمبودها را جبران کرد. وی با اشاره به این که همکاران آموزش و پرورش در خراسان جنوبی 105 میلیارد تومان مطالبات دارند، خاطرنشان کرد: این استان با کمبود شدید فضای آموزشی و تربیت بدنی به خصوص در بیرجندروبه رو است. 

 

2 هزار و 660 کلاس درس

 استان بخاری نفتی دارند

بیکی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی نیز با اشاره به این که 34 مدرسه در بیرجند دو نوبته هستند، خاطرنشان کرد: 322 کلاس درس در یک نوبت و 344 کلاس در نوبت بعد قرار دارند. بیشترین کمبود مدرسه را نیز در بیرجند و منطقه مهرشهر شاهد هستیم.  همچنین در حاشیه شهر بیرجند مانند حاجی آباد، امیرآباد، چهکند ۶۳ کلاس مورد نیاز است. وی از تخریبی بودن 13 درصد کلاس های درس استان خبر داد و افزود: فردوس با 28 درصد بیشترین کلاس تخریبی را دارد. به گفته وی اکنون 2 هزار و 660 کلاس درس استان بخاری نفتی دارند که برای یک هزار و 220 کلاس درس زیرساخت گاز فراهم شده و تا مهر   به سیستم گرمایشی استاندارد و ایمن  مجهزمی شوند و مابقی با تا سال آینده انجام خواهد شد. مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس با اشاره به این که در استان 50 کلاس درس با زیر 10 نفر دانش‌آموز دایر هستند و تجمیع آنها موجب می شود از امکانات بیشتری برخوردار شوند، ادامه داد: خوشبختانه اکنون پروژه بلاتکلیف و رها شده نداریم البته در بیرجند نیاز است یک استخر دانش آموزی احداث شود.  بیکی با بیان این که باید تاثیر پراکندگی جمعیت در شاخص‌ها و سرانه های آموزش و پرورش افزایش یابد، گفت: بیرجند و قاین به عنوان منطقه برخوردار در لیست وزارت کشور است در حالی که از اعتبارات نفت و ماده 38 ارزش و افزوده ملی هیچ گاه برخوردار نیستند. وی همچنین خواهان ردیفی خاص برای حل مشکل آموزشی مسکن مهر شد.

 

اعتبارات نوسازی مدارس استان

 افزایش داشته است

مهراله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اما وضع اعتبارات استان را مناسب دانست و توضیح داد: برای تکمیل فضاهای آموزشی نیمه تمامی که 50 درصد آن توسط خیران تامین شده در سال 96 حدود 4 میلیارد و 400 میلیون تومان و در سال گذشته 9 میلیارد تومان اعتبار تخصیص پیدا کرده است. وی با بیان این که برای تخریب و بازسازی مدارس استان نیز در سال 96 سه میلیارد تومان و در سال گذشته 9 میلیارد و 300 میلیون تومان اختصاص داده شد، افزود: اعتبار تکمیل فضای‌های نیمه تمام ملی استانی در سالهای 95 و 96 صفر بوده اما در سال گذشته 21 میلیارد تومان اختصاص داشته است. 

وی با اشاره به این که میزان اعتبارات تجهیزات مدارس مناطق محروم استان برای سال 95 و 96 صفر بود اما در سال گذشته 800 میلیون تخصیص یافت، خاطرنشان کرد: در حوزه استانداردسازی وسایل گرمایشی و سرمایشی مدارس نیز سال گذشته 6 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافت. رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از 136 هزار کلاس درس با  سیستم گرمایشی غیراستاندارد سخن گفت و افزود: تا مهر امسال تمام  مدارس خشتی و گلی در کشور به غیر از استان سیستان و بلوچستان جمع آوری می‌شوند.

 

استفاده از فضای خالی دانشگاه ها برای کمک به دانشگاه فرهنگیان

یارمحمد حسین بر مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش هم با بیان این که وضع نیروی انسانی در تمام کشور مناسب نیست، خاطرنشان کرد: جمعیت این استان پراکنده بوده و نیروبری را افزایش می دهد. وی خواهان افزایش سهمیه دانشگاه فرهنگیان شد و افزود: تا 4 سال آینده 256 هزار نفر بازنشسته در کشور خواهیم داشت و هم اکنون یکصد هزار نفر کمبود نیرو داریم. 

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان نیز با تاکید بر این که امسال سهمیه ورودی دانشگاه هزار و 600 نفر است گفت اما امکانات فعلی پاسخگوی این دانشجویان نیست، وی تصریح کرد: در کنار مدارس خشت و گلی، دانشگاه فرهنگیان را هم ببینید. رئیس تجهیز و نوسازی مدارس کشور با شنیدن این سخنان عنوان کرد: بودجه شما طی دوسال 15 برابر شده است، از طرفی توسعه دانشگاه فرهنگیان یک ساله امکان پذیر نیست تا آن زمان با کمک وزارت علوم، از ظرفیت خالی ساختمان دانشگاه های دیگر استفاده کنید.

 

تحصیل در دانشگاهی زیر سطح مدارس

معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه فرهنگیان کشور هم با انتقاد از این که تعداد دانشجویان افزایش یافته اما نه اعتبارات و نه منابع دانشگاه رشد کرده و شاخص های وزارت علوم هم به درد ما نخورند، اضافه کرد: مجلس و وزارت آموزش و پرورش کمک هایی کردند اما کفاف نمی دهد، باید سهم دانشگاه فرهنگیان افزایش یابد. مهم ترین خواسته ما هم رسیدگی به وضع هیئت علمی است. وی با اشاره به این که 30 هزار دکترای تخصصی در آموزش و پرورش داریم که 2 تا 3 هزار نفر آن ها بر اساس ویژگی های دانشگاه می توانند تبدیل وضعیت شوند، خاطرنشان کرد: تاسف می خورم که امسال دانشگاه بیرجند 95 نفر رتبه زیر هزار داشته اما در کلاسی درس می خوانند و در خوابگاهی می خوابند که سطحی پایین تر از مدارس دارد.

 

مدارس عشایری در استان احیاء شود

در ادامه نمایندگان استان در مجلس نیز به بیان مسائل و مشکلات آموزشی شهرستان ها پرداختند و عمده خواسته ها احیای مدارس عشایری، توجه به خوابگاه های مردمی استان، تجهیز آزمایشگاه ها و امکانات کمک آموزشی در شهرستان ها، ایجاد مشوق برای ماندگاری معلمان در نهبندان و تامین تغذیه مدارس عشایری بود.

 

وضع بیرجند از همه 

شهرستان ها بدتر است!

در ادامه جلسه ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و نماینده خمینی شهر اصفهان، که اصرار زیادی نیز بر صحبت کردن داشت، عنوان کرد: در سفر به خوسف ، مدارس شبانه‌روزی بسیار خوبی دیدیم اما سرویس ایاب و ذهاب نداشتند. به بیرجند آمدیم دیدیم وضع بیرجند از همه شهرستان ها بدتر است! اینجا شبیه ماشینی است که همه جای آن صدا می‌دهد به جزء بوقش! وی پیشنهاد داد برای حل مشکل نیروی انسانی از ظرفیت حق التدریس های سال 97 و خرید آموزشی سال 95 که منع قانونی نیز ندارد استفاده شود. وی با اشاره به ورود 2 هزار و 500 کلاس اولی به مدارس خراسان‌ جنوبی، ادامه داد: کمبود فضای آموزشی بسیار زیاد است. درست است که به برخی ساختمان های مدارس زیبایی دادند اما سرویس بهداشتی آن ها نامناسب است و زمانی که ‌خواستیم از حمام بازدید کنیم گفتند:« کلیدش گم شده»! وی تصریح کرد: باید سفر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به خراسان جنوبی برای حل مشکلات گشایش و نتایجی داشته باشد.

 

استان طی سه سال آینده 

به نرم کشوری برسد

در پایان زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم با اشاره به این که امسال منابع درآمدی کشور کاهش یافته اما علی رغم تنگناهای بودجه ای همه تلاش دارند در حق آموزش و پرورش کوتاهی نکنند، یادآور شد: 120 هزار کلاس درس در کشور باید تخریب و بازسازی شوند و نیازمند اعتبار بسیاری است. به گفته وی جلسه کمیسیون در تهران برگزار و مسائل و مشکلات مطرح شده در خراسان جنوبی بررسی می شود و کمک خواهیم کرد تا استان طی سه سال آینده به نرمال کشوری برسد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/04/21 -- 19:09:15
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 58

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا