نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 30 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
16. شوال 1440
2019 Jun 20

 

 

 

مشاهده کامل خبر
“بومبازار” حلقه مفقوده روستا و بازار      

حسینی-  صبح دیروز روزنامه آوای خراسان جنوبی میزبان نشست خبری انعقاد تفاهم نامه افتتاح همزمان 20 “بومبازار روستایی” برای اولین بار در کشور ، با حضور احسانبخش موسس بومبازار، آرزومندان معاون مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی، میرزایی مسئول صندوق های خرد زنان روستایی و اصحاب رسانه بود.احسانبخش موسس بومبازار با بیان این که 2 سال پیش، طرحی را به استانداری ارائه دادیم و با آن موافقت شد، عنوان کرد: در وهله اول طرح، 11 روستا از 11 شهرستان استان انتخاب شدند و کار اولیه، بر روی توانمندی های زنان روستایی در حوزه صنایع دستی بود، اما این طرح اولیه ما را به ایده “بومبازار” به عنوان حلقه مفقوده بین تولید و بازار فروش روستاییان رساند. وی با اشاره به این که سال گذشته با هدف ساماندهی فعالیت های روستاییان در 3 حوزه صنایع دستی، دامپروری و کشاورزی کار مطالعاتی خود را شروع کردیم، ادامه داد: در همین راستا خراسان جنوبی به عنوان پایلوت انتخاب و با مراجعه به روستاها، مستنداتی از مسائل اجتماعی، معماری و بافت تاریخی روستاها تهیه شد. وی با بیان این که پس از یک سال فعالیت، نشان تجاری بومبازار به ثبت رسید، خاطرنشان کرد: بازارهای راه اندازی شده در روستاها، ویترینی از فعالیت های متعدد روستا خواهند بود. وی از شناسایی 80 روستا و تهیه شناسنامه مطالعاتی شامل جمعیت، بافت اجتماعی، مرسومات سنتی، نوع لباس، غذا و محصولات تولیدی خبر داد و گفت: در این راستا 97 محصول شناسایی و دسته بندی شدند، از طرفی شناسنامه ها آماری از میزان تولید سالانه هر محصول در هر نقطه از استان را در اختیارمان قرار می دهند. احسانبخش به فعالیت سازمان آموزش بومبازار برای برگزاری دوره های آموزشی و فرستادن مربیان به روستاها اشاره کرد و گفت: در سازمان فروش نیز ابتدا نمونه ای از محصول تولید شده را به مراکز خرید و پخش عمده کشور ارسال می کنیم و بر اساس بازخورد، سفارش و تولید انبوه انجام می گیرد.

 

بومبازار فرصت مناسبی برای

 احیای سنت های روستایی

 

وی با بیان این که در گام اول ، “بومبازار” در 20 روستای خراسان جنوبی راه اندازی خواهد شد، ادامه داد: این روستاها شامل محمودآباد ، بهدان، بجد، شکراب و سرچاه تازیان از شهرستان بیرجند، شوسف نهبندان، سلم آباد سربیشه، قهستان، حاجی آباد و هریوند مود، آفریز قائن، شاهرخت و میرآباد زیرکوه، روستای درمیان، باغستان سفلی، کرند بشرویه ، مصعبی سرایان، برک و نصرآباد خوسف می باشند. به گفته وی جمعه 24 خرداد، بومبازار در 14 روستا بازگشایی می شود و در 6 روستای دیگر مقدمات کار برای بازگشایی در حال آماده شدن است.موسس بومبازار از برپایی بومبازارها فقط در عصرهای جمعه به مدت 5 ساعت سخن گفت و بیان کرد: آخر هفته بهترین زمان برای جذب مردم شهر به روستاها است ، از طرفی احیای سنت های روستایی برای ما اهمیت بسیاری دارد و بومبازار ، فرصت مناسبی برای تحقق این منظور است. احسانبخش به شگفتی های تولیدات روستاییان اشاره کرد و افزود: در دهسلم نهبندان، به وسیله برگ درخت خرما صنایع دستی تولید می شود که با کمی بهبود تولید، قابلیت عرضه جهانی و تجاری شدن دارد.

 

ایجاد ارتباط بین بازارهای روستایی

 خراسان جنوبی با استان های دیگر

وی در ادامه با بیان این که بعد از 6 ماه در بومبازار تولیدات کسانی که کیفیت محصول بالا، پشتکار و توان تولید انبوه دارند،  برای عرضه در سطح جهانی بسته بندی می شوند، اضافه کرد: از آنجایی که گاهی مشابه تولیدات استان در استانهای دیگر یافت می شود، برای مثال در گلیم، نقش، طرح و مواد اولیه را خود بومبازار تهیه کرده و با هدف یکدست بودن کیفیت محصول در اختیار تولید کننده قرار می دهد.موسس بومبازار از تقسیم روستاها به دو بخش مولد و بازاری سخن گفت و خاطرنشان کرد: روستاهای بازاری دارای جمعیت بیش از 100 نفر بوده و فاصله آن ها با شهر کمتر از 50 کیلومتر می باشد، همزمان با برپایی بازار در این روستاها، فضایی برای گذراندن اوقات فراغت بازدیدکنندگان و شهرنشینان فرآهم می شود. در بازارهای مولد جمعیت کمتر بوده و فاصله بیشتری با شهر دارند اما علاوه بر فعال بودن صندوق خرد زنان ، مشارکت و شوق بالایی نیز دارند. در همین راستا یا خود برای فروش محصولات به روستاهای بازاری رفته یا محصولات خود را با در اختیار فردی در روستای بازاری برای فروش قرار می دهند.

احسانبخش از انجام کار مطالعاتی در 12 استان کشور و 200 روستا خبر داد و گفت: علاوه بر خراسان جنوبی، بومبازار در سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیوله و بویراحمد، لرستان، فارس، کردستان، گرگان، سمنان، هرمزگان ، خراسان شمالی و کرمانشاه فعالیت هایی داشته است. در این راستا می توان بین بومبازارهای روستاهای خراسان جنوبی با روستاهای استان های دیگر برای تبادل محصولات ارتباط برقرار کرد.وی ضمن تشکر از همکاری و تعامل های استانداری و سازمان جهادکشاورزی خاطرنشان کرد: در این مدت متوجه شدم 27 نهاد متولی فعالیت های مرتبط با امور روستاییان هستند . خوشبختانه در ارتباط با ما به عنوان بخش غیردولتی کارشکنی نشده اما ناهماهنگی موجود بین این نهادها، سرعت کار را کند کرده و باعث شده بعد از یک و سال و نیم فعالیت ، فقط 20 روستا آماده راه اندازی “بومبازار” باشند. به گفته وی موازی کاری و یکه روی همیشه به توسعه پایدار کشور لطمه می زند و باید نهادی همچون استانداری هماهنگی یکنواخت را بین این ارگان ها ایجاد کند.احسانبخش همچنین با تاکید بر این که دهیاری ها باید فعال تر شوند، ادامه داد: قبل از آموزش مردان و زنان روستا، دهیاری ها آموزش داده می شوند و خوشبختانه تاکنون در حد وسع خود همکاری کردند.

بومبازار بهترین مکان برای برقراری

 ارتباط با بازارفروش است

آرزومندان معاون مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهادکشاورزی نیز با بیان این که بیش از 82 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی خراسان جنوبی داریم، عنوان کرد: تعداد قابل توجهی از این بهره برداران زنان روستایی هستند. وی با اشاره به این که حمایت از زنان از وظایف و رسالت های ما است، یادآور شد: در همین راستا 175 صندوق با سرمایه خرد زنان روستایی و کمک های دولتی در استان تشکیل شده است. 

به گفته وی اعضای این صندوق ها از فعالان ثابت “بومبازارها” برای تولید و هم فروش محصولات هستند. آرزومندان با بیان این که این زنان همیشه با مشکل بازار فروش و تولید اندک مواجه بودند، خاطرنشان کرد: بومبازار بهترین مکان برای برقراری ارتباط با بازارفروش است.  وی با اشاره به این که کار ما ترویج جهاد کشاورزی است، ادامه داد: آماده هستیم در جهت افزایش اطلاعات اعضای صندوق ، آموزش در حوزه تولید، بسته بندی و بازاریابی ارائه دهیم.میرزایی مسئول صندوق های خرد زنان روستایی نیز از همت و پشتکار بالای این زنان با وجود محدودیت های فراوان سخن گفت و افزود:  تا پایان امسال 43 صندوق دیگر با کمک صندوق کارآفرینی امید اضافه خواهند شد.

 

رضایت مردم از بازارهای بومی روستایی

 

گفتنی است “بومبازار” برای اولین بار در روستای محمودآباد راه اندازی شد . یکی از شهروندان بیرجندی که از این بازار بازدیدی داشته ، عنوان کرد: محصولات متنوعی همچون گلاب، عرقیات محلی ، دوغ و لبنیات محلی، نان های سنتی و صنایع دستی عرضه شده بود که با استقبال فراوانی هم رو به رو بود. از طرف دیگر خود روستاییان نیز از این بازار ایجاد شده رضایت خاطرنشان می دادند. وی خاطرنشان کرد: معتقدم از آنجاییکه همه محصولات طبیعی و سنتی ارائه می شوند، رغبت مردم برای خرید محصولات ارگانیک را بیشتر می کند. به نظر می رسد با گسترش فعالیت های “بومبازار” ، مشکل بازار فروش تولیدکنندگان روستایی حل می شود. قطعا همکاری و هماهنگی نهادهای دولتی دیگر در این زمینه به رونق روستاها و تثبیت جمعیت در این مناطق کمک می کند.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/03/22 -- 19:12:44
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 53

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا