نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 30 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
16. شوال 1440
2019 Jun 20

 

 

 

مشاهده کامل خبر
تنها راه توسعه کشاورزی تکیه بر بهره وری آب است      

سربازی - نخستین سمپوزیوم بین المللی قنات بلده فردوس به مدت دو روز در شهرستان فردوس با حضور میهمانان کشوری، استانی و فرهیختگانی از سراسر کشور آغاز بکار کرد.به گزارش خبرنگار آوا، در روز اول این همایش که به بخش عملی اختصاص داشت معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی تنها راه توسعه کشاورزی در کشور را افزایش بهره وری آب دانست. مهندس کشاورز آب را موضوعی فرابخشی برشمرد و افزود: امروز علاوه بر اینکه از آبهای مرزی غفلت کرده ایم در بخش اضافه کردن زمین های کشاورزی با توجه به محدودیت منابع آبی توان نداریم و باید رویکردهای گذشته در مدیریت آب کنار گذاشته شود.وی تصریح کرد: سند بهره وری آب برای هر استان و شهرستانی تهیه و به تدریج ابلاغ خواهد شد و باید با مشارکت بخش خصوصی و کشاورزان از مهاجرت و بیکاری در کشور جلوگیری کنیم.

 

نگاه ویژه وزیر جهاد کشاورزی

 به قنات جهانی بلده

 

کشاورز تاکید کرد: در خصوص آب قنات بلده تمام تلاش ما ترویج آبخیزداری و کمک به کشاورزان جهت محصولات جایگزین برای بهره وری بیشتر است.وی از به  حاشیه رفتن قنوات، حفر چاه  و توجه زیاد به سد سازی از دهه 40 به بعد در کشور انتقاد کرد و گفت: این کارها موجب تخریب قنوات و پایین آمدن بهره وری آب در پایین دست سدها شد.مدیر کل دفترکنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگلها و مراتع کشور نیز فنآوری استحصال آب بوسیله قنات را از ابتکارات ایرانیان دانست که در پهنه خشک کشور امکان زندگی را برای مردم مهیا ساخت.

 

80 درصد قنوات کشور فعال است

 

حسین پورافزود: 41 هزار رشته قنات در کشور داریم که بیش از 80 درصد آنها فعال است ولی قنوات با تهدید خشک شدن مواجه هستند.وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در 30  استان کشور درسطح 264 حوزه آبخیزداری و 4هزار و 417 رشته قنات فعالیت های آبخوانداری انجام شد که تعداد 569 رشته قنات را تحت تاثیر قرار داد.وی تاکید کرد: در سال جاری با تاکید وزیر جهاد کشاورزی برنامه از “آبخیر تا جالیز” در حوزه آبخیز قنات بلده اجرا خواهد شد و طرح مطالعاتی 2 زیر حوزه بلده نیز به اتمام رسیده است.مدیر عامل شرکت هلدینگ دانش بنیان لیدکو نیز گفت: بیش از 80 مقاله به این همایش ارسال شده که از این تعداد 53 مقاله پذیرفته شد.

 

تاکید بر مشارکت بخش

 خصوصی در احیای قنات بلده

 

 

دکتر اسلام پناه خواستار مشارکت بیشتر بخش خصوصی و نهادهای مردمی در احیای مجموعه قنات بلده شد و افزود: دولت به تنهایی قادر به انجام این کار نیست و باید بخش خصوصی را تشویق و ترغیب کنیم تا ورود پیدا کند.

نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی نیزقنات و قناعت را آمیخته با فرهنگ مردم فردوس دانست و افزود: سالهاست آب قنات بلده با آی سی 400 را در بالا دست گل آلود می کنیم تا به مزارعمان برسد و باید راه و روش بهره برداری از این نعمت خدادای عوض شود. امیرحسنخانی تصریح کرد: در زمان حاضر بهره وری از آب قنات بلده زیر 30 درصد است و در صورت استفاده بهینه می توانیم با گسترش کشت گلخانه ای تحولی در اقتصاد منطقه بوجود آوریم.

 

استفاده بهینه از آب به مردم 

آموزش داده شود

 

وی خاطرنشان کرد: باید نحوه استفاده بهینه از آب بلده به مردم و بهره برداران آموزش داده شود تا این میراث جهانی برای آیندگان نیز حفظ شود. بر اساس این گزارش امروز پنج شنبه نیز در دومین روز این سمپوزیوم جشن جهانی قنات بلده در روستای باغستان علیا با برنامه های شاد و متنوع برگزار خواهد شد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/03/22 -- 19:05:45
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 105

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا