نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 26 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
14. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 17

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سرمقاله      

عوارض نبود اخلاق شهروندی

مهرآیین

 دو هزار کیسه شن توسط شهرداری در بیرجند برای  مقابله با موارد بحرانی پیش بینی شده است این خبری بود که روز گذشته توسط رسانه ها منتشر شد .شهرداری علاوه بر این درجای جای نقاط پر خطر شهرکمپرسی های ماسه نیز تخلیه کرد که مردم  با این ماسه ها وکیسه ها جلوی منازل یا مغازه های خود را مسدود کنند تا از ورود سیلاب احتمالی وآسیب به املاک  آنها جلوگیری شود . از هر زاویه ای که به این موضوع نگاه کنیم می بینیم شهرداری وظیفه سازمانی خود را به خوبی ایفا کرد اما نکته جالب این داستان این جاست : در همان زمانی که رسانه های رسمی وفضای مجازی پر از تاکید بر رعایت ایمنی و پیش بینی های لازم برای مواجهه با سیل است .عده ای از شهروندان ! کیسه های ماسه را نه برای این کار وبلکه چون غنیمت جنگی  هماندم به عنوان مصالح ساختمانی به کار گرفتند وبرخی نیز آنهارا برای روزهای اینده انبار کردند!

البته شهروندان  زرنگ کم نیستند . چندی پیش در ساعاتی پایانی شب رفتار یک راننده خودرو پیکان نظرم را جلب کرد.  او هر از چند گاه در مسیرراسته  یک خیابان مقابل سطلهای زباله می ایستاد واز صندوق عقب ماشینش کیسه  ای بیرون می آورد وداخل سطل  می گذاشت ومی رفت. 5 کیسه برای 5 سطل زباله .وقتی از روی کنجاوی سر سطل رفتم دریافتم که کسیه ها پر از نخاله بنایی است . این نخاله ها را ماشینهای زباله شهری جمع نمی کنند وهزینه جمع آوری آنها برعهده صاحب کار است . بله این همشهری نابغه اما برای این که خرج کار خود را به گردن نهادی عمومی بیاندازد. این تاکتیک رابه کار بست وریالی هم پرداخت نکرد !  افسوس که این گونه رفتار ها ی خلاف اخلاق  وحقوق  شهروندی والبته ادب  ، درشهر ما که آوازه فرهنگی  هم دارد مسبوق به سابقه است .کندن نهالهاوگلهای تازه کاشته شده وتصاحب آنها، تصرف پیاده رو هاوسد معبر، ریختن زباله درهمه جا، پارک اتومبیل در محلهای نامناسب وایجاد مزاحمت برای دیگران و... شاهد این موضوع است که این دسته از ساکنان شهر یا از اساس در زمره شهروند به حساب نمی آیند ویا چیزی درباره حقوق و اخلاق شهروندی به گوششان نخورده است .براین جمله بیفزایید رفتار ریشخند آمیز ومضحکه ای که چندی پیش توسط تعداد قابل توجهی از شهروندان در جریان نعقیب وگریز پلیس وسارقان در معابر شهر رخ داد وکاروانی از اتومبیلها ی شخصی وارد عملیات تعقیب وگریز شدند وکمترین اعتنایی به اخطارهای پلیس ندادند و... 

بی گمان هر شهر دربستر فرهنگ شهروندی خویش که متاثر از ارزشها ، نگرشها، قوانین مشترک بنیادی است ودر بردارنده احساس تعلق ، احترام به میراث مشترک وهمچنین تشخیص حقوق وتعهدات شهروندی می باشد  رشد می کند وبالنده می شود وشهروندان  آن نیز از رهگذر این فرهنگ تربیت اجتماعی پیدا می کنند و ترقی می یابند. نگرش سایر نقاط کشور وحتی جهان به اهالی  هر شهر نیز متاثر از اوازه ای است که از اخلاق وفرهنگ شهروندی هر شهر منتشر می شود برا ین اساس اعتماد دیگران واحترام آنها وحتی رونق گردشگری وتجارت وتوسعه هر منطقه رقم می خورد .بنا براین  ارتقا سطح فرهنگ واخلاق شهروندی  برای بهبود زندگی شهروندان وتسهیل امور شهری کاملا ضروریست. این البته کاری دوسویه است وتوامان باید از بالا(سازمانها) و پایین (مردم) انجام شود تا به ثمر بنشیند. فرهنگ سازی برای انتقال به موقع زباله هابه محل  های جمع اوری  در یک کلان شهر در یک پژوهش عملیاتی  باعث صرفه جویی میلیاردی در هزینه های شهر داری شد ونشان داد که رعایت اصول شهروندی تا چه اندازه حتی در زمینه های مادی هم  می تواند موثر باشد. وجود ضعف های ساختاری وکمبودهای اشکار در این زمینه هم در اخلاق وهم در سطح فرهنگ شهروندی در شهر ماغیر قابل انکار است .واین در شرایطی است که ما به اوازه ای فرهنگی می نازیم اما در عمل گاه به شدت این پیشینه تخریب  می شود. با این وجود  به روایت وضع موجود وکارهای نکرده به نظر  می رسد که مدیریت شهری ونهادهای فرهنگی وابسته وغیر وابسته گویا از اساس متوجه حساسیت واهمیت این مفهوم  نیستندواز نقش فوق العاده فرهنگ سازی در حوزه تعاملات شهروشهروند بی خبرند.  شهرداری ، شورا وبویژه کمیسیون فرهنگی  آن ورای کارهای روزمره باید با نگاهی راهبردی برای رشد وارتقا سطح فرهنگ  واخلاق شهروندی برنامه ریزی کنند وبا استفاده از توان کارشناسان جامعه شناسی ، روانشناسان اجتماعی ، و عاظ و اهل منبر، صدا وسیما وروزنامه ها از عوارض حاصل از ضعف اخلاق شهروندی که هم مادی وهم معنوی است بکاهندتا این شهر با همت مردم ومسئولان به جایگاه واقعی خود برسد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/01/25 -- 19:47:20
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 141

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا