نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 5 اسفند 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
29. جمادي‌الثاني 1441
2020 Feb 24

 

 

 

مشاهده کامل خبر
برکات باران در سدها      

 امسال نزول باران رحمت و برکت الهی نجات بخش سدهای سراسر کشور شد و موجی از امید را در دل های مردم ایجاد کرد. به گزارش ایرنا، اکنون حدود 200 روز از آغاز سال آبی 97 - 98 می گذرد و در حالی که از ابتدای سال آبی بارش ها با تاخیر زیاد شروع شد و زمستان نه چندان مطلوبی پشت سر گذاشتیم اما از اواخر زمستان و نوروز 98 بارندگی در سراسر کشور شدت و در برخی نقاط از حد نرمال نیز گذشت.

بر پایه گزارش وزارت نیرو، ارتفاع کل ریزش های جوی از اول مهر تا 17 فروردین جاری 280 میلیمتر است که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌ های مشابه درازمدت (187 میلیمتر) 50 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (98 میلیمتر) 186 درصد افزایش را نشان می ‌دهد. 

همچنین حجم بارش ها از اول مهر تا پایان 17 فروردین معادل 461.448 میلیارد مترمکعب گزارش شده است.

این آمار مؤید این است که تاکنون بارش‌ های خوبی را در همه استان‌ ها شاهد بودیم و این میزان بارش توانسته بسیاری از سدها را سیراب کند تا دغدغه بسیاری از مردم شهرها و روستاها بابت تأمین آب در ماه‌ های گرم پیش رو رفع شود.

تاکنون میزان بارش‌ ها در برخی از مناطق ایران موجی از امید را در دل‌ ها ایجاد کرده که عقب‌ ماندگی بارش‌ های کشور و خشکسالی ها در حال جبران است و در مثبت بودن این اتفاق شکی نیست. استان مرزی خراسان جنوبی 20 سال است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و در این مدت خسارت های زیادی به ویژه به بخش کشاورزی استان وارد شده که  از پیامدهای آن خشک شدن قنوات و خالی شدن روستاها از سکنه بود اما اکنون آمارها از سرریز شدن برخی سدها و آبگیری برخی قنوات حکایت دارد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 40 میلیون مترمکعب روان آب در سازه های آبخیزداری استان مهار و ذخیره سازی شده است.

محسن یوسفی افزود: این حجم روان آب در حدود 2 هزار و 300 سازه آبخیزداری شامل سد خاکی، سنگی، سنگی توری و سنگی ملاتی و سایر ذخیره شده است.

وی با بیان اینکه بیشترین حجم روان آب ذخیره سازی شده مربوط به شهرستان نهبندان است، اظهار کرد: در این مدت هشت میلیون مترمکعب روان آب در بیش از 300 سد این شهرستان جمع آوری شد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی عنوان کرد: سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی 159 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای سازه های آبخیزداری به این استان اختصاص یافت.

وی ادامه داد: بهمن سال گذشته، 97 سازه آبخیزداری با حجم عملیات 452 هزار مترمکعب با استفاده از این اعتبار در استان به بهره برداری رسید که از این طریق 100 منبع آبی در روستاها تحت تاثیر قرار گرفت و 78 روستا با 36 هزار نفر نیز از آن بهره مند شدند. 

یوسفی یادآور شد: از آن زمان تاکنون این سازه های آبخیزداری سه مرتبه آبگیری شده که در هر مرحله 2 میلیون و 200 متر مکعب روان آب در این سازه ها مهار شده است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم گفت: بارندگی های سال آبی جاری بر روی قنوات هوابین استان تاثیر بسزایی داشته اما آبگیری سایر قنات نیاز به ریزش بارندگی های بیشتری دارد و در درازمدت امکان پذیر است. محمدحسن غلامی افزود: 6 هزار و 652 رشته قنات در استان وجود دارد که تنها 32 درصد آنها احیا و بازسازی شده است.

وی بیان کرد: اکنون 68 درصد قنات های استان به طول 2 هزار و 550 کیلومتر باید بازسازی شود که هر کیلومتر 300 میلیون تومان هزینه بر است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی اظهار کرد: 50 درصد آب مصرفی کشور و 95 درصد آب مصرفی استان از منابع زیرزمینی تامین می شود.

وی ادامه داد: رودخانه دائم در خراسان جنوبی وجود ندارد اما حدود پنج درصد آب استان از طریق رودخانه فصلی تامین می شود که بارندگی های اخیر تاثیر زیادی بر تغذیه سفره های آب زیرزمینی داشت.مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی هم گفت:  هفت سد مخزنی در استان وجود دارد که تا دهم فروردین  حجم ذخیره آب این سدها به 18 میلیون مترمکعب رسید.حسین امامی افزود: این میزان ذخیره آب نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد افزایش داشت و سبب شد تعدادی از سدهای استان سرریز و ظرفیت برخی نیز تکمیل شود.وی بیان کرد: سدهای استان در ارتفاعات و مناطق پرباران احداث شده و در مجموع 10 درصد روان آب و سیلاب مساحت استان وارد سدهای مخزنی می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی اظهار کرد: با توجه به اینکه استان گریبان گیر خشکسالی های 20 ساله است لذا این بارش ‌های موثر نمی‌ تواند تمامی مشکلات سال ‌های گذشته را جبران کند. وی ادامه داد: کماکان بایستی با مدیریت منابع آب به ویژه در بخش کشاورزی، اجرای برنامه‌ های احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی را دنبال کنیم.

بارندگی های اخیر سبب وقوع سیلاب در برخی استان های کشور شد که بیشتر به جنبه خسارت زای آن در رسانه ها پرداخته شد در حالی که نباید از مزایای این موهبت الهی نیز غافل شد.بدون شک وقوع سیلاب ها سبب تغذیه سفره های آب زیرزمینی، تالاب ها، سدها و سایر منابع آبی شده که این موضوع بر کیفیت آب های در دسترس انسان ها، موجودات و حتی کیفیت هوا تاثیرگذار خواهد بود.

همچنین سیلاب ها سبب شده شوری خاک که بر اثر خشکسالی ایجاد شده شسته شود و از میزان آلودگی های ناشی از سموم و کودهای شیمیایی انباشته و متمرکز شده در اراضی بکاهد. خسارت هایی از جمله سیلاب در کوتاه مدت وارد شده اما فواید آن به طور عمده در طول زمان رخ خواهد داد بدون شک خسارات ناشی از خشکسالی با خسارات ناشی از سیل قابل مقایسه با هم نیست.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/01/18 -- 17:30:43
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 244

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا