نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 27 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
15. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
قانون های نان آجر کن در مرکز استان      

فعالان صنفی  تالار ،  اغذیه و چلوکبابی ها از دغدغه های خود می گویند ؛

قانون های نان آجر کن در مرکز استان

محمودآبادی- دل هایشان پر از گلایه است، گلایه هایی به رنگ بیمه ، مالیات و ارزش افزوده. این تولیدکنندگان را در صنف خدماتی ها ! کسی چه می داند شاید هم در صنف صنعتی ها قرار داده اند و برایشان قبض آب و برق که می آید، چاره ای برایشان نمی ماند جز این که اجاق رستوران شان را خاموش کنند و بروند.

«یادم هست در همین بیرجند سال هایی را که برای مراسم عروسی هزار و 200 نفر مهمان داشتیم، تعداد عقد و عروسی ها این قدر زیاد بود که باید 6 ماه جلوتر از تالار وقت می گرفتند، هیچ مهمانی کمتر از 600 یا 700 نفر نبود،  اما حالا نه  فقط تعداد مهمان ها بسیار کم شده و آمار نیز از 300 تا 500 نفر تجاوز نمی کند بلکه دیگر تعداد جلسه ها نیز قابل  مقایسه با قبل نیست،اوضاع خیلی خراب است.»

این ها بخشی از درد دل های مدیران تالارهای بیرجند است.مدیرانی که تا چند سال قبل به دلیل پر بودن سالن هایشان در تاریخی که مشتری از آنها خواسته است عذر خواهی می کردند که جا ندارند، حالا به دلیل مشکلات زیاد بیمه ، هزینه برق و همچنین قانون مرد افکن ارزش افزوده شرمنده  مشتری هایشان می شوند. مشتری که در این بازار بی رونق همچون مرغ شانسی بر شانه آنها نشسته است. حالا با وزش بادهای قانونی که آزمایشی پا به بازار گذاشته است دانه نخورده به پرواز در می آیند.

روزنامه آوای خراسان جنوبی میزبان تعدادی از رستوران داران و اعضای اتحادیه اغذیه و چلوکبابی ها بود. (مصطفی رمضانی،سعید صالحی،ابوالفضل سبزه بان،ابراهیم هاشمی گازار، عباس ابوترابی،فهیمه جمالیان،محدثه دست مرتضی چراغ بیرجندی و . . . ) مهمان هایی با گلایه هایی زرد که متاسفانه کمتر مسئولی به آنها توجه می کند. 

حسن زرین پناه که بیرجندی ها با او خاطره ها دارند از تالار داران با سابقه شهر است،ریش سفیدی که اوضاع بازار او را نیز وادار به ترک این صنف کرده است. وقتی از او درباره کارش می پرسیم این طور پاسخ می دهد: «الان کارم را تعطیل کردم نامه ای نوشتم به دارایی اعلام کردم که دیگر نمی توانم کار کنم علت آن را هم ناملایمت هایی که در تهیه غذا با این مواد اولیه وجود دارد اعلام کردم،به این موضوع باید چند مورد دیگر را هم افزود، مالیات بر ارزش افزوده و هزاران مشکل دیگر. تالار داران مهم بیرجند در اینجا هستند و اظهار می‌کنند که ما جلساتی داشتیم با ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر مهمان، از شهرستان درمیان ۲۰۰۰ نفر مهمان برای مراسم ازدواج دعوتی داشتند، اما الان جلسه می‌گیرند که به ۴۰۰ نفر هم نمی‌رسد. در نهایت به دلیل مشکلاتی از این دست مانند بیمه کارگر، بهداشت و از همه مهمتر وضع نابسامان اقتصادی مردم، جلساتی که برگزار می شود و بابت آن چک می گیریم و جای چک خالی است بی پرده عرض کنم کاسبی را بسته‌ام و چون بیکار نمی توانم باشم به کارهای کشاورزی مشغول شدم به نظر بنده تالارداران  و رستوران داران ما در وضع فعلی برای باز نگه داشتن در تالار در این شهر شاهکار می کنند»

 

سهمیه ای نداریم

 

عضو دیگر اتحادیه از قیمت مرغ می گوید، قیمت هایی که هر روز تغییر می‌کند و نمی‌توان برای آن برنامه‌ریزی دقیقی داشت . ادامه می دهد: فشارهایی که از سمت بهداشت وجود دارد، مواردی که  مالیات مطرح می‌کند و داستان های ارزش افزوده که کمر ما را شکسته. گوشت می‌خریم به نرخ ۵۰ هزارتومان فردا با نرخ ۶۰ هزار تومان، در این بازار بی سامان آیا می شود خدمات به مشتری داد؟ یعنی باید هر روز قیمت ها را تغییر بدهیم؟ انگار نرخ در بازار وجود ندارد! اگر یادتان باشد یک زمانی همه چیز کوپنی بود و سهمیه‌ای به رستوران داران و تالارداران می‌دادند اما حالا هیچ کدام از مواد اولیه از جمله روغن به رستوران داران تعلق نمی گیرد. به عنوان مثال از همین گوشت هایی که به نام گوشت منجمد برزیلی وارد استان می‌شود، چرا برای رستوران داران هیچ سهمیه ای در نظر گرفته نمی شود؟

کیان تاج از قبض های سنگین خبر می دهد و می گوید: موضوع دیگر مربوط به قبض های آب و برق تالارها و رستوران ها و سایر اعضای صنف می شود مگر نه اینکه ما باید خدمات به مشتری بدهیم مگر نه این است که کار ما تولید موادی به مواد دیگر است؟ پس چرا در محاسبه های قبض های آب و برق مبلغی بسیار بالا باید پرداخت شود؟ همین که من در رستوران خودم ماهی یک میلیون تومان پول برق می‌دهم، ببینید ادامه کار در این بازار امکان پذیر است؟

ابراهیم هاشمی گازار یکی دیگر از اعضای اتحادیه در این باره می گوید:یکی از مشکلات این صنف سختگیری هایی است که در زمینه بهداشتی انجام می شود که جز دلسردی چیز دیگری به همراه ندارد. نمونه بارز آن گواهی آموزش بهداشت است. گواهی نامه هایی که مرتب باید تکرار شود چرا باید فردی که دو یا سه سال پیش این دوره های آموزشی را گذرانده مجدد پول پرداخت کند و آموزش ها را بگذراند؟ در حال حاضر یک کارگر برای یک کارت بهداشت مبلغ حدود ۹۰ هزار تومان باید پرداخت کند!!! و برای گواهینامه بهداشت 81 هزار تومان، کارگرانی که ممکن است فقط یک ماه کار کنند. درباره مالیات نیز باید بگویم اصل قانون ارزش افزوده مشکل دارد. چطور می شود که رستوران این سمت خیابان برای چلو مرغ 

ارزش افزوده بگیرد اما در آن سمت خیابان نگیرد؟

 

قانونی که دو بار از مشتری مالیات می گیرد

 

هاشمی گازار به این سوال خودش پاسخ می دهد: فقط به این دلیل که او غذای بیرون بر دارد و من رستوران دارم! نکته بعدی این که ارزش افزوده را ابتدا خود کشتارگاه می گیرد چه دلیلی دارد که من در زمان فروش کالایی که تولید کرده ام مجدد ارزش افزوده را پرداخت کنم؟ این پرداخت از جیب مشتری می رود، در اصل مصرف کننده دو مرتبه مالیات پرداخت می کند. نکته دوم اینکه چرا رستوران ها و ساندویچی ها نباید از گوشت برزیلی سهمیه ای داشته باشند؟

 قیمت روزانه مواد اولیه ساندویچ یکی دیگر از مشکلات مطرح شده در این جلسه بود. حسین چه پروا در این باره توضیح می دهد: امروز مواد ساندویچ ۵ هزار تومان، فردا ۵ هزار و ۵۰۰ ،

پس فردا ۶ هزار تومان عامل این افزایش ها چیست؟ فقط نرخ تهیه مواد اولیه در این قضیه نقش دارد. نکته بعد اینکه به شدت افزایش تعداد ساندویچی ها باعث مشکلات عدیده ای در این صنف شده و  هیچکس به آن توجهی ندارد این است که هر پسری که از سربازی بر می گردد به دلیل اینکه بیکار است یک ساندویچی می زند. صالحی نیز در خصوص توجه به بحث گردشگران برای غذای رستورانی و غذای سنتی 

درخواست هایی ارائه داد.

 

بدهکاران بیکار 

 

سایر مهمان ها نیز مطالبی از این دست را مطرح کردند و رئیس اتحادیه اغذیه و چلوکباب به تک تک مشکلات این طور پاسخ داد: «محمودآبادی» ابتدا توضیحی درباره قانونی که باعث رشد قارچ گونه ساندویچی ها در شهر بیرجند شده داد: ما قبلا در ماده ۳۰ قانون صنفی سقف پذیرش داشتیم اما از شهریور ماه سال ۹۲ قانون صنفی اصلاح شد که به استناد اصل ۴۴ و قانون پنجم توسعه به هیچ عنوان تعیین سقف پذیرش صنفی لحاظ نمی شود. این موضوع را به دلیل اقتصادی بودن بازار بیان کردند که در تمام صنوف کشور اجرا شده، این قانون برای این به وجود آمده که اقتصاد مردمی باشد و هر فرد آموزش دیده در این مسیر که بهتر و توانمندتر عمل کند، موفق تر است 

محمودآبادی ادامه می دهد: نمی گویم ایجاد اشتغال نکنیم اما با تحقیق کامل به سمت این صنف بیایند. متاسفانه در گام اول برای ایجاد شغل وام‌هایی دریافت می کنند و سپس با مشکلات مالی مواجه می شوند. مشکلات شان از آنچه قبلا بوده بیشتر می شود و همه  آنها بدهکاران بیکار می شوند.

 

راهکار چیست؟

 

رئیس اتحادیه اغذیه و چلوکباب بیرجند درباره راهکار این موضوع می گوید: اگر در این مسیر تعداد صنف موجود را حفظ کنیم، فرد را در همین واحدهای موجود معرفی به کار کنیم.  البته دولت نیز در بحث تامین اجتماعی و موارد مربوط به آن ها

کمک کند ما در اتاق اصناف آماده‌ایم ایجاد اشتغال در همه این صنف ها داشته باشیم. ما حاضریم رسالت دولت را به دوش بکشیم ولی بدون حمایت دولت چگونه می شود؟ نمی دانم این جمله چندین بار تکرار شده است اما مسئولین باید درک کنند در این استان ما اتحادیه ها و صنف ها به نوعی نگهبان شرق کشوریم و خدمت رسان مردم که لازمه آن توجه بیشتر به رفع قوانین مالیاتی و بیمه ای است. محمودآبادی ادامه می دهد:  ما مرز نشینیم و با هزار سختی در این استان زندگی می‌کنیم دوری از مرکز، نبود سیستم مناسب حمل و نقل، امکانات بهداشتی و رفاهی پس باید بیشتر از این ها از ما حمایت شود. بنابراین حمایت از اصناف این استان باید یک اولویت برای دولت باشد.

 

صندوق مکانیزه فروش

 

وی با اشاره به قانون مالیات بر ارزش افزوده تصریح می کند: این قانون یک قانون آزمایشی بوده است و به مرحله نهایی نرسیده است، مجلس قرار بود به موضوع مالیات بر ارزش افزوده رسیدگی کند اما رسیدگی تا جایی ادامه پیدا کرد که مجلس وارد بودجه ۹۸ شد، ولی از اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده هیچ خبری نشد این در حالیست که مهمترین اقدام آنها ایجاد صندوق مکانیزه فروش بود در حالی که صنوف این شهر هنوز برای نصب و استفاده از صندوق مکانیزه فروش مشکل دارد. محمودآبادی می افزاید : 

برای این صندوق اول باید بررسی می‌شد تا ببینند 

صنف ها آمادگی صندوق مکانیزه فروش را دارند تا نهایی شود این که اعلام کنند اگر از سال ۹۸ صندوق مکانیزه فروش نداشته باشند شامل استفاده از معافیت های مالیاتی نمی شوند حداقل در استان ما بی عدالتی است. هنوز تعداد زیادی از صنوف اطلاعات کافی در این مورد ندارند امیدوارم قبل از اینکه دیر شود آموزش های لازم مالیاتی به اصناف داده شود.

افزایش مالیات بر درآمد

و معضل مشاغل خانگی

 

وی دیگر مشکل مهمی که در این صنف وجود دارد را افزایش مالیات بر درآمد دانست در حالی که در خراسان جنوبی درآمدها هرسال از سال قبل کمتر می شود اما درآمد نسبت به سال قبل افزایش پیدا می کند اگر این موضوع با نام مالیات بر درآمد مطرح می شود نباید هر سال  ۸ درصد تا ۱۰ درصد افزایش مالیات داشته باشیم. اگر امکان اصلاح این قانون وجود ندارد حداقل باید یک سری اختیارات را مانند قبل به اتحادیه ها واگذار کنند.تا عدالت مالیاتی با شناختی که از اعضا داریم محقق شود. وی می افزاید: مالیات بر ارزش افزوده نیز نمک بر زخم 

ماست که تالارها باید از مردم بگیرد. تقاضای اتحادیه این است. می‌خواهیم این موضوع حداقل در استان ما منتفی شود و این نگرفتن مالیات بر ارزش افزوده توسط تالار به عنوان هدیه باشد به زوج جوانی که می خواهند زندگی خود را آغاز کند.

 وی درد دیگر این صنف را رونق روز افزون مشاغل خانگی دانست که در فضای مجازی تبلیغات می‌کند. وی می افزاید:  حداقل برای صنف ما مناسب نیست وقتی شما به یک رستوران یا ساندویچی مراجعه می‌کنید فرد فروشنده باید بهداشت را رعایت کند از جمله بهداشت فردی و غیره،می‌دانید غذایی که در منزل تهیه می شود و در فضایی مجازی برای آن تبلیغ می شود و به دست شما می رسد با چه شرایطی آماده  شده؟ آیا این عدالت است فردی بدون اینکه مهارت های بهداشتی را گذرانده باشد بدون داشتن کارت بهداشت، بدون پرداخت مالیات، پول آب، برق، گاز ،کارگری درآمدزایی کند اما فردی در این سمت با نگاه مستقیم بهداشت، کنترل مالیاتی و هزینه بهای سربار کسب درآمد کند؟ در چهارشنبه بازار مثلا خیارشور و سالاد و ترشی فله ای به فروش می رسانند که فروشنده اش شاید مورد تایید ما نیز نباشد اما همان خیارشور در مغازه ساندویچی یا رستوران مسئول بهداشت فقط چون در یخچال نبوده جریمه می کند. رئیس اتحادیه اغذیه و چلوکبابی تمدید ۶ ماهه کارت بهداشت را یکی دیگر از دغدغه های این صنف عنوان می کند و می خواهد که این مدت حداقل به یک سال تغییر کند چون هزینه سربار زیادی برای کارگر و کارفرما به وجود می آورد. وی در پاسخ به کمبود مواد اولیه می گوید: چندین دفعه با سازمان صنعت و معدن گفتگوهایی داشتیم. متاسفانه در قوانین مشخص نشده است گوشت برزیلی که وارد هر استان و شهرستان می شود سهمیه ای نیز برای رستوران ها و چلوکبابی ها و یا ساندویچی ها وجود داشته باشد، اما با تعامل همه چیز قابل حل است. این امکان باید فراهم باشد که به صنف ما نیز به عنوان تامین مواد اولیه از این گوشت ها با نرخ مصوب داده شود. 

 

انتظار داریم...

 

محمودآبادی می خواهد مسئولان استان غذاهای سنتی را به مهمانان و گردشگران معرفی کنند چرا که رستوران ها این آمادگی را دارند که در منوی خود غذاهای سنتی بیرجند را نیز داشته باشند تا شهر ما حداقل با یک نوع غذای سنتی عجین شود. وی ادامه می دهد: درخواست مهم دیگر ما  این است که  شام مجالس عروسی ، ولیمه هایی  که برای متوفیان و یا حجاج گرفته می شود در رستوران ها داده شود من این قول را می‌دهم که به لحاظ قیمتی در مقابل آنچه مساجد مطرح می‌کنند تفاوتی نداشته باشد. این وظیفه رستوران ها و تالار ها است.

 

پول زور قبض ها 

 

رئیس اتحادیه درباره هزینه های سرسام آور برق و گاز و . . . می گوید:  ما تولیدی هستیم تفاوت خمیر که به پیتزا تبدیل می‌شود و خمیری که به نان تبدیل می شود چیست؟ قانون تولیدی می گوید هر چیزی که تولید شود خدمات بیمه ، هزینه بهای آب، برق، گاز و ... نسبت به خدماتی ها کمتر است،  مشکلات این موضوع از طریق اتاق اصناف به کمیسیون اقتصادی مجلس فرستاده شده اما هنوز هیچ خبری نشده است اگر واحد ما به عنوان تولیدی محسوب شود بخشی از هزینه ها مانند برق، گاز و آب کمتر محاسبه خواهد شد.

محمودآبادی اضافه کرد: همکاری ورزش و جوانان با اصناف برای در اختیار قرار دادن برخی از سالن های ورزشی و ایجاد نشاط برای شاغلان این صنف تا حداقل راه بازار به ورزش باز شود. یک سری تخفیف ها برای اتحادیه ها در استفاده از برخی آموزشگاه ها و امکانات دیگر در سطح شهر،اقتصادی شدن بعضی از تالارها که فقط می توانند برای قشر خاص خودشان خدمات ارائه دهند ، مانند تالار دانشگاه علوم پزشکی، لاله، فرهنگیان، ارگان های نظامی و . . .  از دیگر درخواست های اتحادیه بود. اتحادیه تاکنون چندین دوره جشنواره غذا با نگاه ایجاد نشاط اجتماعی داشته و چندین دوره اصول تشریفات ، اخلاق حرفه ای برگزار کرده است که باعث افزایش اطلاعات صنف بوده و به گفته محمودآبادی ادامه خواهد داشت. وی می افزاید: برای همه نهادها ، سازمان ها ، ادارات و کارخانه ها آمادگی داریم در مراسم دعوت از همکاران در مناسبت ها و جشن هایی که دارند جشنواره غذا برگزار کنیم. 

انتظار است وقتی مشکلات به روشنی مطرح می شود پاسخ و توجه مسئولان نیز روشن و واضح باشد، چرا که نابودی هر شغلی یعنی افزایش هنجارهای اجتماعی و از هم پاشیدگی یک زندگی و به دنبال آن آه های سردی که بر هیچ دردی درمان نیست.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/10/21 -- 19:46:11
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 97

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا