نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 4 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
21. شوال 1440
2019 Jun 25

 

 

 

مشاهده کامل خبر
نظر امام (ره) درباره هزینه کرد درآمد بنیاد در بیرجند      

 

  

صمصام-  از اصلی ترین منابع درآمدی بنیاد مستضعفان در  استان، املاکی است که از منسوبان رژیم پهلوی برجای مانده  است. در تمام این سال ها سبک برگزاری مزایده های بنیاد برای این املاک و اراضی و هزینه کرد درآمدها درسایر نقاط همیشه  اعتراض و  انتقاد مردم را بر انگیخته است. شهروندی با گلایه از این که بخش اعظم گرانی زمین های بیرجند به مزایده های بنیاد بازمی گردد عنوان کرد: جای تاسف است که این املاک در این جا به این مردم فروخته می شود اما پول آن را به تهران می فرستند، هر چه هم اعتراض می کنیم یا مسئولان استان در این باره سخن می گویند، گوش شنوایی نیست  و کار خودشان را می کنند. در مزایده ها نیز اگر دقت کنید  این گونه است که تعدادی قطعات زمین در یک منطقه در دست بنیاد بوده و حال قصد فروش آن ها را دارد، قیمتی را بر اساس اعلام کارشناس ، برای یک  قطعه اعلام می کند و فردی در مزایده با مبلغی بالاتر از آن برنده می شود،  بنیاد مدتی بعد قصد  می کندقطعه بعدی را بفروشد و برای فروش قطعه دوم همان قیمت بالاتر را به عنوان  پایه اعلام و فرد دیگری باز با قیمتی بالاتر از آن برنده می شود و این روند  صعودی ونجومی تا فروش تمام قطعات ادامه پیدا می کند، آن چه که باقی مانده ، قطعاتی است که نه به قیمت ابتدایی بنیاد، بلکه با بالاترین قیمت ممکن پس از چندین مزایده قیمت گذاری شده اند. در واقع این  کارموجب می شود که  بهای زمین های اطراف هم بالاتر برود. 

در همین باره ، بررسی مختصری روی مزایده های بنیاد مستضعفان در دو سال اخیر داشتیم. در آگهی مزایده درج شده به تاریخ  31 اردیبهشت 96، قیمت پایه قطعه ای زمین در انتهای خیابان 15 متری سپیده 7، به متراژ 215 مترمربع، 1 میلیارد و 719 میلیون ریال بود و در 6 شهریور همانند این قطعه در همان محدوده یک میلیارد و 950 میلیون ریال قیمت گذاری شد. همچنین در آگهی مزایده 18 شهریور 97، زمین مسکونی در روستای امیرآباد با متراژ 196/27، یک میلیارد و 400 میلیون ریال بود ولی در 25 آذر همانند این زمین با متراژ 196/8 یک میلیارد و 450 میلیون ریال قیمت گذاری شده است. تفاوت قیمت طی یک سال هم از دیگر مواردی است که طی بررسی ها به آن برخورد کردیم ، در شهریور 96 قطعه زمینی در خیابان سپیده 5، به متراژ 300 متر مربع 2 میلیارد و 475 میلیون ریال قیمت گذاری شده اما در شهریور 97 قیمت پایه همانند آن قطعه و متراژ ، 3 میلیارد و 630 میلیون ریال بود.

به گفته یکی از انبوه سازان مسکن ، این موضوع تاکنون در خیابان های ظفر، انتهای نیلوفر، امیرکبیر و سپیده رخ داده است، فاجعه زمانیست که این زمین ها برای مردم و مستضعفان بوده اما برای افزایش سطح درآمد و بالارفتن قیمت فروش ، این گونه گران فروخته شده اند. نکته بعد ان که  اراضی یکباره به فروش گذاشته نمی شوند بلکه سعی در تشنه نگه داشتن بازار  است تا ارزش زمین ها بالاتر برود.  در حالی که اگر شهروندی این گونه با قیمت زمین ها بازی کند، چندین نهاد نظارتی به سراغ وی رفته و او را بازخواست می کنند، اما در مقابل نهادی انقلابی همچون بنیاد مستضعفان  گویا دارای مصونیت است  چون  هیچ  پیگردی وبازرسی درباره عملکرد  آن ا تاکنون اطلاع رسانی نشده است موضوع دیگری که اعتراض مردم را بارهادر پی داشته است ، هزینه نشدن درصد قابل توجهی از این فروش ها در منطقه  است. یکی از کارشناسان این حوزه تصریح کرد: در نگاه کلان کشوری ، این عملکرد  پسندیده نمی شود اما مسئولان  باز هم این کار را انجام داده و تبعات و نارضایتی های آن به پای نظام  نوشته می شود.

طی گزارشات مردمی ، بررسی ها و به نقل از یکی از معاونان سابق اداره کل ثبت اسناد وسازمان اراضی خراسان جنوبی، طبق فرمایش امام خمینی (ره) تمامی اراضی خاندان علم باید به نفع مردم مستضعف بیرجند و منطقه هزینه شوند. همانند این حکم در صحیفه امام خمینی “جلد ۶ “ صفحه ۲۶۷، با موضوع فرمان مصادره اموال سلسله پهلوی و وابستگان به آنها، در تاریخ 9 اسفند 57، آمده است: شورای انقلاب... مأموریت دارد که تمام اموال منقول و غیرمنقول سلسله پهلوی و عمال و مربوطین به این سلسله را که در طول مدت سلطه غیرقانونی از بیت المال مسلمین اختلاس نموده‌اند، به نفع مستمندان و کارگران و کارمندان ضعیف مصادره نمایند و غیرمنقول، از قبیل مستغلات و اراضی، ثبت و ضبط شود تا به نفع مستمندان از هر طبقه صرف گردد در ایجاد مسکن و کار و غیر ذلک . به جمیع کمیته‌های انقلاب  در سراسر کشور دستور می‌دهم که آنچه از این غنایم به دست آورده‌اند در بانک با شماره معلوم بسپرند. و به دولت ابلاغ نمایید که این غنایم، مربوط به دولت نیست و امرش با شورای انقلاب است . همچنین در سفر آیت ا... واعظ طبسی در اوایل انقلاب به بیرجند و با هدف بازید از مناطق زلزله زده قائن، وی در مسجد امام حسین (ع) به صراحت از امام خمینی (ره) نقل کرد: تمام اموال منقول و غیر منقول خواستگان به رژیم پهلوی در بیرجند، باید برای مردم مستضعف این جا هزینه شود. سوالی که مرتب از طرف مردم مطرح می شود این است که آیا تاکنون  در فروش همه اراضی مربوط به خاندان  های طاغوتی به فرمان امام خمینی (ره)  عمل ودرامدهای حاصل از آن صرف مردم بیرجند شده است؟  در حالی که طبق گفته رئیس بنیاد مستضعفان فقط 30 درصد از درامد بنیاد به محرومیت زدایی تخصیص می باید!70درصد مابقی  طی این سالها  کجا رفته است و اگر  هزینه کرده اند لطفا برای افکار عمومی اعلام کنند. چرا نمایندگان استان وشهرستان  طی تمام این سالها پیگیر حقوق از دست رفته مردم  نشده اند؟ در تمام این مدت چند کارخانه یا مجتمع رفاهی، تفریحی و موارد مشابه با نیت اشتغال و توسعه استان در منطقه ایجاد شده است؟ بسیاری از مردم براین باورند که دراین داستان بنیاد اگر از فروش اراضی سودی برای مردم نداشته است حداقل ضرری برای مردم نداشته باشد، به عبارت بهتر اگر آبی نمی اورد سبویی هم نشکند ! نکته جالب توجه عدم پاسخگویی بنیاد به اعتراضات مردم 

می باشد، درحالی که  تمام دستگاه ها و سازمان های کشور  ملزم به پاسخگویی هستند. (خوانندگان ارجمند 

می توانند نظرات خویش را درباره این ستون به حساب کاربری avasardabir@ در تلگرام ارسال فرمایند.)


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/10/19 -- 20:31:55
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 261

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا