نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 2 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
18. رمضان 1440
2019 May 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
خبرهای ویژه      

 

زعفران ایران شناسنامه افغانی گرفت !

3 سال پیش روزنامه «8 صبح» افغانستان در گزارشی مفصل به وضع تولید و صادرات زعفران در افغانستان پرداخت و درباره نگرانی مقامات ایرانی از خارج شدن بازار این محصول راهبردی از دست شان مطالبی درج نمود. بنا  بر این گزارش  : 

شورای عالی زعفران ایران، با ابراز نگرانی از رشد روز‌افزون تولید زعفران در افغانستان از دولت آن کشور خواست تا نگذارد بازار تولید زعفران از دست ایرانی‌ها خارج و به‌دست افغان‌ها بیفتد. این شورا گفته است: «روزی خواهد رسید که چشم بازکرده، خواهیم دید که تولید و صادرات زعفران از دست ما خارج شده است و نباید به هیچ کشور دیگری اجازه دهیم تا محصولی را که تولید عمده‌اش در انحصار ماست از دست‌مان خارج کند.» ایران، افزایش حمایت از کشت زعفران در افغانستان را «نقشه سیاه دنیا برای طلای سرخ ایران» لقب داده است. چندی پیش روزنامه ایرانی جام‌جم، نگاشته بود که زعفران افغانستان صنعت زعفران در ایران را به نابودی می‌کشاند. ایرانی‌ها معتقدند که پیاز زعفران از ایران به هرات قاچاق می‌شود و دلیل کیفیت عالی زعفران هرات همین پیازی است که قاچاق می‌شود. همچنین نایب رئیس شورای عالی زعفران ایران از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و نیروی انتظامی آن کشور درخواست کرده تا قضیه قاچاق پیاز زعفران از ایران را جدی گرفته و تمهیدات لازم برای جلوگیری از آن بیندیشد. غلامرضا میری، گفته است: «با توجه به حمایت‌های تکنولوژیکی، سیاسی و حمایت مالی که از زعفران‌کاران افغان می‌شود و همین‌طور روند خروج پیازچه زعفران از ایران می‌توان گفت در آینده، افغانستان رقیب ایران می‌شود‌، این در حالی است که در ایران از این کشت حمایت مالی و تکنولوژی نمی‌شود و هیچ‌گونه حمایت سیاسی از بازار ایران وجود ندارد اما سازمان ملل و کشورهای هلند و فرانسه از کشت زعفران در افغانستان حمایت می‌کنند و بازارهای گوناگون جهانی را در اختیارشان قرار می‌دهند که خیلی راحت محصول‌شان را به فروش برسانند. همزمان کاوه زرگران، رئیس کمیسیون زراعت اتاق تجارت، صنایع، معادن و زراعت تهران، در گفتگو با خبرنگاران با هشدار درباره قاچاق پیاز زعفران به افغانستان و چین و تهدید بازار صادراتی این محصول برای ایران بیان کرد: کشت زعفران در انحصار ایران بوده است اما همان‌طور که نهال پسته را به کشورهای دیگر برده و این محصول را در جایی دیگر تولید کرده‌اند، برای زعفران هم این اتفاق افتاده است و شاهد توسعه کشت این محصول در کشورهایی همچون افغانستان و چین هستیم.بنا بر این گزارش نتیجه خوب کشت زعفران در ولایت ها موجب شده که اکنون دهقانان داوطلبانه زمین‌های‌شان را زیر کشت زعفران می‌آورند و از جانب دیگر شرکت‌های صادراتی زعفران، دوره‌های آموزشی رایگان را برای دهقانان دایر می‌کنند و زمین‌های تحت کشت زعفران را بیش از پیش ثبت فهرست‌شان می‌کنند.

 رسانه‌های ایرانی در مورد زعفران افغانستان  یک‌سال گذشته بسیار ابراز نگرانی کرده‌اند.اما به لطف بی توجهی  مسئولان ما دیری نپایید که این نگرانی ها به واقعیت پیوست، پیاز زعفران ایرانی ، بهترین زعفران جهان را در افغانستان به بار آورد و برای سه سال پیاپی از آن زمان محصول کشور افغانستان به مدد همراهی دانشگاه های این کشور با کشاورزانش و حمایت های دولتی و بین المللی مقام اول کیفیت را کسب نمود تا جایی که روزنامه (اطلاعات روز ) چاپ افغانستان  حدود 3 سال بعد از ابراز نگرانی ایرانی ها نوشت :

زعفران افغانستان از میان ۳۰۰ گونه‌ زعفران از کشورهای گوناگون، برای سومین سال پیاپی بهترین زعفران دنیا از سوی انستیتو جهانی ذائقه و کیفیت انتخاب شد. زعفران افغانستان در رقابت با زعفران ایران و اسپانیا، به‌عنوان بهترین زعفران سال برگزیده شده است.

 اما طومار بی اعتباری زعفران ایران به اینجا ختم نشد و اخیرا نیز اظهار نظر یکی از اعضای شورای ملی زعفران صفحه جدیدی در دفتر رویدادهای این محصول راهبردی باز کرده است. 

کشوری که تا 3 سال پیش نگرانی ما از صادرات زعفران مان به اسم آنها دغدغه مسئولان و تولیدکنندگان بود حالا به حدی در این حوزه پیشرفت کرده که تولیدکنندگان ایرانی برای کسب اعتبار خود، زعفران شان را به نام افغانستان صادر می کنند و توسط افغان ها متقلب نیز خوانده می شوند. برای این موضوع نیز واکنش های رسانه ای

در داخل نیز به وجود آمد: 

علی شریعتی‌مقدم، عضو اتاق بازرگانی ایران، در این باره به خبرگزاری ایلنا گفته است: «زعفران ایران امروز به افغانستان قاچاق می‌شود و از آن‌جا بسته‌بندی و به نام این کشور صادر می‌شود در صورت ادامه این وضع در آینده شاهد برند شدن زعفران افغانستان خواهیم بود.»  به گفته‌ او “ قاچاق زعفران به علت حجم سبک آن افزایش یافته است.” 

حال باید دید که سرنوشت زعفران خراسان جنوبی به عنوان خاستگاه اصلی زعفران ایران به کجا خواهد رسید؟ در حالی که دانشگاه ها و لابراتوارهای افغانستان به کمک موسسات بین المللی در حال تحقیق روی افزایش تولید و کیفیت زعفران هستند آیا مسئولان ما و به طور خاص سازمان های نظام مهندسی کشاورزی نقش موثری را در این روند ایفا خواهند کرد؟  

شواهد حاکی از آن است که تصمیم کشورمان در جایگزین کردن کشت خشخاش با زعفران در افغانستان آسیب جدی به این محصول راهبردی زده است و از دیگر سو شنیده ها حاکی از آن است حتی زمانی که والی استان مرزی افغانستان پیشنهاد کشت چغندر قند برای تامین مواد اولیه کارخانه قند را به مسئولان استان داده است  که می توانسته کشت جایگزین نیز باشد با مخالفت مسئولان وقت خراسان جنوبی مواجه و معمای پیچیده دست های پنهان کمرنگ کردن رنگ بنفش زعفران ایران را در بازارهای جهانی را پیچیده تر کرده است.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/09/14 -- 19:45:42
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 65

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا