نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 2 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
18. رمضان 1440
2019 May 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
برگزاری اولین همایش ملی مدلسازی و فناوری های جدید مدیریت آب در دانشگاه بیرجند      

جواد رضایی - اولین همایش ملی مدلسازی و فناوری های جدید مدیریت آب  به همت گروه عمران و گروه مهندسی آب دانشگاه بیرجند و همچنین همکاری گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با حضور مدیران استانی برگزار شد. دبیر همایش ملی مدلسازی و فناوری های جدید در مدیریت آب بیان کرد: با توجه به اهمیت آب در استان این همایش به همت گروه عمران و مهندسی آب دانشگاه بیرجند و گروه مهندسی بهداشت محیط علوم پزشکی بیرجند به مدت دو روز برگزار می شود. اکبرپور ادامه داد: 180مقاله به دبیرخانه ارسال شده که 147مقاله مورد پذیرش و 47 مقاله به صورت سخنرانی و 100 مقاله نیز به صورت پوستر ارائه خواهد شد. وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است و بیش ترین آمار اشتغال آن در بخش کشاورزی می باشد، اظهار کرد: در سال های اخیر میزان بارندگی در استان 170 میلیمتر بوده که در حال حاضر به 85 میلیمتر کاهش پیدا کرده که این موضوع باعث افت شدید سطح آب زیرزمینی در بسیاری از دشت های استان شده است. اکبرپور با بیان اینکه بیش ترین افت شدید سطح آب های زیرزمینی در دشت بیرجند وجود دارد،گفت: با توجه به شرایط کمبود آب هنوز هم میانگین  مصرف خانگی در استان به بالای 200 لیتر در هر روز به ازای هر نفر می رسد و این مهم نیازمند توجه ویژه می باشد. دبیر همایش ملی مدلسازی و فناوری های جدید در مدیریت آب  حرکت به سمت فناوری های جدید در زمینه مدیریت منابع آب را حائز اهمیت دانست و گفت: یکی از مواردی که در مدیریت آب نیازمند بررسی است لزوم توجه به میزان مصرف آب های مجازی (آب هایی که در تولید استفاده می شود) می باشد چرا که این آب ها به صورت غیرمستقیم مصرف می شود. وی هدف از برگزاری این همایش را  افزایش آگاهی جامعه، آشنایی با فناوری های جدید، افزایش سطح دانش و فناوری و همچنین استفاده از ابزارهای کاهش دهنده مصرف آب عنوان کرد. اکبرپور عنوان کرد: برای ارتقای سطح علمی همایش 4 کارگاه آموزشی شامل کارگاه شبیه سازی سیلاب شهری با مدل SWMM، کارگاه آموزشی نشت یابی شبکه های آب همراه با آموزش عملی نحوه کار با تجهیزات نشت یابی و مانیتورینگ شبکه، کارگاه مدلسازی آب زیرزمینی با کمک 

نرم افزار GMS و بررسی موضوعی کیفیت و کارگاه ارزیابی سیستم جامع آب آشامیدنی بیرجند با تکیه بر ارزیابی ریسک، شواهد و مستندات، با جامعه هدف دانشجویان، کارشناسان، محققان و پرسنل برگزار شده است. وی همچنین از برپایی نمایشگاه های تخصصی با حضور شرکت های آب ابزار باقران، میرآب، ایران مدار، آب وفاضلاب روستایی، ایران کاوش و شرکت دانش بنیان بهسازان، ادراه کل حفاظت محیط زیست و انجمن هیدرولیک ایران در حاشیه این همایش خبر داد و افزود: دو کارگاه دیگر با همکاری شرکت ایران مدار و میراب با هدف آشنایی با شیرآلات صنعتی و کنتورهای هوشمند برگزار شد.

منابع آبی موجود باید مدیریت شود

معاون پژوهشی دانشگاه بیرجند بیان کرد: با توجه به هم مرزی استان با افغاستان، یکی از مشکلات خالی شدن روستاهای مرزی می باشد که دلیل عمده مهاجرت کمبود آب می باشد. حمید نجفی انتقال آب از دریای عمان را زمان بر و پرهزینه  دانست و بر لزوم مدیریت منابع موجود تاکید کرد. وی ادامه داد: در بسیاری از حوزه ها شاهد مصرف بی رویه انرژی و آب هستیم از جمله در حوزه تولید انرژی الکتریکی در نیروگاه های برق 30 درصد هدررفت وجود دارد که چنانچه 5 درصد صرفه جویی شود، می توان کسری منابع را جبران کرد. معاون پژوهشی دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه اگر منابع موجود را قدر ندانیم در آینده دچار مشکل خواهیم شد، تصریح کرد: امیدواریم این همایش فرصتی را برای بهره وری بهتر از منابع موجود فراهم کند.

مسئله آب را یک نهاد به تنهایی نمی تواند حل کند

کامران داوری، استاد گروه آموزشی علوم مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: بحران آب باید به صورت متوازن، ترتیبی و با برنامه راهبردی حل شود و مبتنی بر جامع نگری، یکپارچگی و مشارکت در یک اقدام عاجل صورت گیرد. داوری ادامه داد: مسئله آب را یک نهاد به تنهایی نمی تواند حل کند و باید به صورت مشارکتی و در قالب یک شبکه منسجم اجتماعی، سیاسی و اقتصادی موضوعات مرتبط با آن مورد بررسی قرار گیرد. وی با اشاره به اینکه حل بحران آب نیازمند مشارکت مردم است، عنوان کرد: تصمیم هایی که در این زمینه گرفته می شود باید بر اساس داده های موثق و شفاف باشد و جلب اعتماد مردم،مشارکت در آبخیزداری و برنامه ریزی درست را در پی داشته باشد. داوری گفت: در حوزه آب دارای داده های تجمیع شده نیستیم که طبق آن حرکت و برنامه ریزی شود.

بحران آب نیازمند خردورزی جمعی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: بحران آب نیازمند خردورزی جمعی است و همه راه حل این موضوع را می دانند، ولی متاسفانه به آن عمل نمی شود. دهقانی افزود: برای تامین آب سالم یکی از نیازها فراهم آوردن تجهیزات و زیرساخت ها  می باشد. وی با بیان اینکه 1.1میلیارد نفردر دنیا از آب سالم برخوردار نیستند، همچنین 1.8میلیارد کودک از بیماری های ناشی از آب سالم رنج می برند، افزود: سازمان جهانی فائو سلامت آب را در اولویت های کاری خود قرار داده و برای این منظور موضوع تامین آب سالم از حوزه آبریز تا مصرف مدنظر قرار گرفته است. دهقانی خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیش از کیفیت آب،کمبود آب مطرح است که امیدواریم در این همایش قدمی  برای رفع مشکلات آبی استان برداشته شود. 

به جای هزینه در پروژه های جدید باید شرایط بهره وری بیش تر از طرح های موجود مد نظر قرار گیرد

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت منابع آب ایران بیان کرد: در حوزه آب همواره عالم بی عمل بوده ایم و چنانچه به دانسته ها عمل می شد وضعیت بهتری داشتیم. سیاری با بیان اینکه مدل ابزاری است که به وسیله آن می توان به تمام حوزه ها کمک کرد، خاطر نشان کرد: مدل سازی در حوزه آب بسیار حائز اهمیت است که شامل مدل های فیزیکی، ریاضی و تعیینی می باشد. وی همچنین بر انتخاب مدل متناسب با شرایط اقلیمی تاکید کرد و افزود: در حوزه آب باید تغییر بنیادی در نگرش ها ایجاد شود چرا که تمام افراد جامعه در آن دخالت داشته و آثار اقدامات موجود به نسل و زمان خاصی  محدود نمی شود. معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: به جای هزینه در پروژه های جدید باید شرایط بهره وری بیش تر از طرح های موجود مد نظر قرار گیرد. همچنین به تغییر نگرش در بهره برداری ها و محیط زیست توجه شود. سیاری خاطرنشان کرد: به جای کنترل طبیعت باید خود را با آن تطبیق دهیم در غیر این صورت در آینده  دچار مشکل خواهیم شد. وی با بیان اینکه باید مدیریت یکپارچه منابع آب با برنامه ریزی صورت بگیرد، اظهار کرد: در حوزه منابع آب با عدم قطعیت 

روبه رو هستیم که باید مدیریت شده تا جواب نیازها داده شود؛ عدم قطعیت را نمی توان در کوتاه مدت برطرف کرد و نیاز به اعمال سیاست هایی برای حصول دانش بیش تر و با کیفیت بهتر داریم. سیاری با بیان اینکه حوزه های کلان آبریز باید مدنظر قرار گیرد، نه استانی تصریح کرد: تولید محصول و همچنین هدایت آب به زیرساخت های گردشگری و همچنین آموزش مدیران و مردم می تواند در این حوزه موثر باشد.


گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/08/30 -- 19:22:08
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 123

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا