نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
ش ی د س چ پ ج
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
17. شعبان 1440
2019 Apr 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
اختلافات خانوادگی؛ پای ثابت گرایش به اعتیاد      

فارس- در مورد معایب اعتیاد و گرفتاری در دام مواد مخدر صحبت شده و شاید دلایل مختلف و بسیار زیادی نیز در این رابطه بیان گردیده اما ریشه اصلی اعتیاد چیست و چرا حتی برخی در عین آگاهی از مضرات آن باز هم به سمت این پدیده خانمان‌سوز کشیده می‌شوند.کارشناسان زیادی در مورد  اعتیاد به اظهارنظر پرداخته‌اند و دلایلی همچون مشکلات خانوادگی،  اقتصادی، دوستان ناباب، مشکلات اجتماعی، بیماری‌ها و هزاران دلیل دیگر ذکر شده است.تبعات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی اعتیاد نیز در جامعه کم نیستند که شاید خود فرد مصرف‌کننده متوجه آن نباشد.

علیرغم همه این مسائل امروزه آنقدر انواع مواد مخدر صنعتی گسترش یافته و روزبه‌روز به تعداد آن افزوده می‌شود که خود این امر سبب ناآگاهی افرادی که به سمت این مواد کشیده شده‌اند بوده و در این بین تبعات فراوانی داده‌اند.

 

 اختلافات خانوادگی؛ یک پای

 همیشگی گرایش به اعتیاد

به گفت‌وگو با «محمد» یکی از افراد همین جامعه که روزی گرفتار اعتیاد گشته و حالا با همت خود توانسته از دام این بلای خانمان‌سوز رهایی یابد، نشستیم تا تصویر بهتری از شرایط قبل زندگی، قبل و بعد از ترک اعتیاد را به قلم بیاوریم. محمد 

جوان 35 ساله‌ای بوده که از ابتدای جوانی گرفتار اعتیاد شده ولی با همت بلندش اکنون حدود دو و نیم سال بوده که زندگی جدید بعد از اعتیاد را تجربه می‌کند. وی به دلایل گرایشش به سمت اعتیاد اشاره کرد و گفت: خداوند انسان را اجتماعی آفریده و بدون شک محیط و اجتماع بسیار در فرد تأثیرگذار است.محمد ادامه داد: متأسفانه در خانه‌ای به دنیا آمدم که از همان ابتدا همیشه اختلافات خانوادگی در آن وجود داشت و این اختلافات سبب شد تا کمتر تکیه‌گاهی از سوی خانواده داشته باشیم. وی یادآور با بیان اینکه والدین بیشترین نقش را در تربیت و نمو فرزندان شان دارند، اما متأسفانه این امر در خانواده‌های دارای اختلاف جایی ندارد، افزود: مشکلات خانوادگی سبب می‌شد تا بیشتر زمان خود را با دوستانم خارج از منزل بگذرانم.

 

دوستانی که محمد را گرفتار کردند

وی به نخستین بار مصرف مواد مخدر اشاره کرد و گفت: در جوانی هر انسانی علاقه‌مند کسب تجربیات جدید بوده، 19 ساله بودم که نخستین بار توسط یکی از دوستانم وارد جمع دوستانه شدم و از همان جا اولین بار مصرف تریاک را تجربه کردم.

محمد با بیان اینکه موادی که نخستین بار مصرف نمودم بسیار مرا آرام نمود به طوری که تمام دردها و مشغولیت‌های ذهنی‌ام را برای لحظاتی از بین برد بنابراین برای تجربه دوباره این حس در روزهای آینده هم مصرف مواد را ادامه دادم، اضافه کرد: بعد از چند ماه مصرف دیگر وضعیتم به گونه‌ای شده بود که اگر لحظه‌ای از موعدم برای مصرف دیرتر می‌ شد، بدن درد و احساس بسیار بدی داشتم و به هر نحوی با دیگران درگیر می‌شدم. وی اضافه کرد: تا چند سالی خانواده‌ام از این موضوع بی‌اطلاع بودند اما بالاخره با تأثیر مواد بر چهره و روانم خانواده این موضوع را فهمیدند.محمد یادآور شد: بعد از چند سال مصرف تریاک دیگر نوع ماده مخدر جوابگوی نیازم نبود تا اینکه با ماده جدیدی به نام شیشه آشنا شدم. وی تصریح کرد: با مصرف شیشه در ابتدای امر هم می‌توانستم سریع‌تر به نیازم پاسخ دهم و هم هزینه آن نسبت به تریاک کمتر بود اما این موضوع توهمی بیش‌ نبود. محمد ادامه داد: ناآگاهی از این ماده صنعتی باعث شد تا روز به‌روز وابستگی بیشتری به این ماده پیدا کنم و فهمیدم این ماده بسیار خطرناک‌تر از تریاک بوده ، هم هزینه بیشتری داشته و هم خماری اش بیشتر است. وی اضافه کرد: وقتی به خودم آمدم که دیگر دوران خوب زندگی‌ام را از دست داده بودم.

 

ترک اعتیاد و زندگی دوباره ...

محمد با بیان اینکه بعد از چند سال در چنگال اعتیاد بسیار خسته شده بودم و قصد نمودم تا سعی خود را برای رهایی از آن انجام دهم، یادآور شد: با کمک یکی از آشنایان به مرکز ترک اعتیاد معرفی شدم و بسیار خرسندم که در حال حاضر 2.5 سال پاکی از اعتیاد را تجربه می‌کنم.وی با اشاره به اینکه زندگی دوران پاکی با زمان اعتیاد قابل مقایسه نیست، تصریح کرد: ترس، تنهایی، گوشه‌گیری، خستگی روحی و جسمی، ناامیدی، گرفتاری در بسیاری از مشکلات و طرد جامعه و خانواده شاید از مشکلاتی باشد که با ورود اعتیاد به زندگی گرفتار آن می‌شویم. محمد در پایان خاطرنشان کرد: با ترک اعتیاد دوباره زندگی را از نو تجربه می‌کنم و بسیار به ادامه آن امیدوارم که بدون شک حمایت خانواده در این امر بسیار اهمیت دارد.

مدیر داخلی یکی از مرکز بهبود اقامتی میان‌مدت بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: در این مرکز تمام خدماتی که در یک مرکز اقامتی به بیماران ارائه می‌شود، فراهم شده است. رضا سیدآبادی یادآور شد: بعد از پذیرش بیماران افراد به مدت هفت و یا هشت روز مرحله سم‌زدایی را تجربه و بعد از آن به ادامه درمان می‌پردازند.

 

 بیمارانی که با اراده خود اعتیاد را ترک می‌گویند

وی به روند پذیرش مددجویان در این مرکز اشاره کرد و گفت: برخی از بیماران به صورت شخصی برای ترک اعتیاد به این مرکز مراجعه می‌کنند که از این افراد به صورت ماهیانه و با معرفی فردی به نام معرف مبلغ 671 هزار تومان دریافت که البته اگر خانواده مددجو استطاعت مالی نداشته باشد مساعدت می‌گردد. مدیر داخلی این مرکز بهبود اقامتی با اشاره به اینکه گروهی از افراد از طرف دادگاه به بهزیستی و سپس به این مراکز معرفی می‌شوند، افزود: از این گونه افراد براساس قانون مبلغی دریافت نمی‌شود و هزینه مورد نظر را بهزیستی پرداخت می‌کند.

 

کمک بهزیستی به داوطلبان ترک اعتیاد

سیدآبادی ادامه داد: همچنین به گروه دیگر از مددجویان معرفی شده به این مرکز از طرف بهزیستی یاری‌برگ به مبلغ 100 تا 300 هزار تومان به طور ماهیانه پرداخت و مابقی هزینه باید توسط مددجو پرداخت شود. وی با بیان اینکه دوره درمان بیماران و مددجویانی که به این مراکز معرفی از یک ماه تا سه ماه است، اضافه کرد: اما گاهی افرادی که از سوی دادگاه به این مراکز معرفی می‌گردند دوره درمان شش ماهه برایشان مشخص می‌گردد که در این صورت یک دوره سه ماهه در مراکز اقامتی میان‌مدت و مابقی زمان تعیین شده را در مراکز TC می‌گذرانند. مدیر داخلی این مرکز بهبود اقامتی افزود: همچنین گاهی اوقات افرادی که در داخل شهر متجاهر بوده از طرف مرکز متکدیان شناسایی و دستگیر و سپس با حکم قضایی به مراکز ترک اعتیاد معرفی می‌شوند.سیدآبادی با اشاره به اینکه از بیمارانی که به مرکز ترک اعتیاد معرفی می‌شوند تست غربالگری توسط مسئول فنی پزشکی گرفته و  تشخیص پذیرش بیمار داده می‌شود، تصریح کرد: اگر این افراد دارای اختلالات اعصاب و روان باشند در این مرکز پذیرش نمی‌شوند.

 

اجازه مصرف داروهای مخدر نمی‌دهیم

وی گفت: به معتادانی که به این مراکز معرفی می‌گردند اجازه مصرف داروهای مخدر داده نمی‌شود. مدیر داخلی مرکز بهبود اقامتی میان‌مدت ماهور با اشاره به اینکه درمان اعتیاد با توجه به ماده مخدری که توسط فرد معتاد مصرف می‌شود متفاوت است، یادآور شد: متأسفانه دوره درمان معتادانی که گرفتار مواد مخدر صنعتی همچون شیشه هستند طولانی مدت بوده و حتی شاید درد جسمی نداشته باشند، عوارض و تأثیرات ذهنی این ماده مخدر بسیار زیاد بوده که 13 ماه به طول می‌انجامد تا فرد مصرف‌کننده شیشه حالت امیدوارکننده ای برای پاک ماندن در او ایجاد شود.

 

برنامه‌های یک مرکز بهبود

 اقامتی برای گرفتاران اعتیاد

وی با اشاره به برنامه‌هایی که برای بیماران در مراکز اقامتی میان‌مدت اجرا می‌شود، تصریح کرد: بیمار بعد از معرفی و طی کردن 7 یا 8 روز دوره سم‌زدایی باید طبق برنامه‌های مرکز عمل نماید از جمله این برنامه‌ها وزرش صبحگاهی، صبحانه، نظافت عمومی، یک ساعت در اختیار خود، شرکت در جلسه احساسات و بیان موضوعاتی از زبان افرادی که گرفتار اعتیاد بوده و اکنون پاک شده‌اند، نهار، یک ساعت در اختیار خود، پخش فیلم و شرکت در جلسات روان‌شناختی با موضوعات مختلف از جمله مهارت‌های زندگی است. مدیر داخلی مرکز بهبود اقامتی میان‌مدت  با بیان اینکه روند درمانی بیماران مرکز به معرفان، دادگاه و بهزیستی هر ماه اعلام می‌گردد، گفت: ظرفیت این مرکز 45 نفر بوده و به طور متوسط هر ماه 40 بیمار در این مرکز پذیرش می‌شوند.

سیدآبادی ادامه داد: در این مرکز مسئول فنی، پزشک، روان‌شناس، مددیار خانواده و به ازای هر 15 بیمار یک مددیار تجربی فعالیت دارد. وی افزود: افرادی به عنوان مددیار تجربی با این مرکز همکاری دارند که سه سال پاکی داشته و از طرف اداره بهزیستی به عنوان مددیار معرفی گردند. مدیر داخلی این مرکز بهبود اقامتی میان‌مدت به مشکل اصلی این مرکز اشاره کرد و یادآور شد: متأسفانه هزینه‌های این مرکز با تعرفه‌های موجود که برای اینگونه مراکز در لایه‌های مختلف مشخص شده، نمی‌خواند. سیدآبادی ادامه داد: با این روند هر ماه متحمل ضرر می‌شویم و درخواست داریم در میزان تعرفه‌ها تجدیدنظر و همچنین هزینه بیماران مشمول ماده 16 زودتر پرداخت و مبلغ آن نیز افزایش یابد.وی با بیان اینکه بیشترین طیف سنی که در این مرکز پذیرش می‌شوند 20 تا 30 سال و 30 تا 40 سال هستند، گفت: اجازه پذیرش افراد زیر 18 سال و بالای 50 سال را در این مرکز نداریم.

 

برای خانواده‌های بیماران نیز برنامه داریم

مدیر داخلی مرکز بهبود اقامتی میان‌مدت با اشاره به پررنگ‌ بودن نقش خانواده‌ها در بحث اعتیاد و پاک شدن بعد از آن افزود: در راستای این موضوع هر هفته برای خانواده بیمارانی که در این مرکز پذیرش شده‌اند کلاس‌های آموزشی برگزار می‌گردد.سیدآبادی اضافه کرد: به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل گرایش افراد به سمت اعتیاد را باید در خانواده‌ها جست‌وجو نمود به طوری که متأسفانه حتی بعد از ترک نیز بسیاری از افراد به سبب مشکلات خانوادگی دوباره به سمت مواد مخدر کشانده می‌شوند.

 

موضوع اعتیاد باید برای جوانان و نوجوانان باز شود

وی با بیان اینکه تا زمانی که افراد جامعه با اعتیاد و تمام مشکلات و موانع پیش‌روی آن آشنا نشوند، نمی‌توانیم در پیشگیری از این آسیب بزرگ اجتماعی موفق عمل نماییم، تصریح کرد: باید این موضوعات حتی به عنوان یک واحد درسی برای نوجوانان و جوانان جامعه باز و روشن گردد و برای آن‌ها نمونه‌های عینی آورده تا نسبت به آن آگاهی یابند.مدیر داخلی این مرکز بهبود اقامتی میان‌مدت خاطرنشان کرد: متأسفانه بیشتر افرادی که گرفتار دام اعتیاد می‌شوند نسبت به مواد مخدر علم نداشته‌اند.

 

خدمات دهی به سه هزار و 750 نفر از ابتدای امسال

معاون توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان این که از ابتدای سال جاری سه هزار و 750 نفر از 27 مرکز حوزه درمان و کاهش آسیب خدمات اخذ کرده‎اند، اظهار کرد: از این تعداد یکهزار و 73 نفر در مراکز اقامتی میان مدت پذیرش و تحت درمان قرار گرفتند و سایرین در مراکز خدماتی دیگر مانند 14 مرکز سرپایی، چهار مرکز کنترل کاهش آسیب و یک مرکز سرپناه به طور مشترک پذیرش شده‌اند.

 

بهبودیافتگان تحت آموزش‌های

 فنی و حرفه‌ای قرار می‌گیرند

وی از اجرای تفاهم نامه مشترک بین ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و بهزیستی استان اشاره کرد و گفت: در راستای صیانت از استقلال بهبودیافتگان و آسیب‌دیدگان اعتیاد و به منظور برنامه‌ریزی برای توانمندسازی و حرفه‌آموزی گروه هدف، مقرر شد تا در سال جاری 100 نفر از بهبودیافتگان تحت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بسته به علاقه و استعدادهای ذاتی و اکتسابی قرار گیرند. وی با بیان اینکه این برای 176 نفر از بهبودیافتگان با پاکی پایدار در سال گذشته اجرا شده است، یادآور شد: اداره کل بهزیستی برای آموزش هر نفر مبلغی تا سقف 200 هزار تومان را اختصاص داد و این افراد 16 ساعت مهارت زندگی و 26 ساعت مهارت‌های کسب و کار را فرا گرفتند.


گروه خبری : اخبار استان
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/08/15 -- 07:15:12
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 112

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا