نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
ش ی د س چ پ ج
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
17. شعبان 1440
2019 Apr 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
گمرک رسمی صادرات زرشک در خراسان جنوبی راه اندازی می شود      

سیده الهام حسینی - معاون مدیر کل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی از احداث گمرک رسمی به عنوان مبدا صادرات زرشک در خراسان جنوبی خبر داد و عنوان کرد: این کار برای این که زرشک جایگاه واقعی خود را در بین کشورها پیدا کند، انجام خواهد شد. 

تور رسانه ای بازدید از مزارع زرشک روستای مهمویی شهرستان بیرجند با حضور قوسی رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، رضوانی جلالی رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان، حبیبی معاون مدیر کل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی و چند تن از معاونین و مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان های خراسان جنوبی و همدان برگزار شد.

حبیبی در جمع خبرنگاران با اشاره به این که 50 هزار نفر مستقیم و غیر مستقیم از این محصول ارتزاق می کنند، ادامه داد: برای ایجاد انگیزه بین تجار جهت انجام صادرات زرشک از خراسان جنوبی اعطای بسته های حمایتی را در نظر داریم. وی با بیان این که در سال 96، 356 تن زرشک طبق آمار گمرک صادر شده است، اضافه کرد: عمده صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روسیه و حاشیه خلیج فارس بوده است. به گفته وی ارزش صادرات برای هر کیلوگرم زرشک 4.7 دلار است و اگر زرشک به صورت برند عرضه شود این مبلغ بالاتر هم خواهد رفت. معاون مدیر کل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنانش به  15 هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت زرشک استان اشاره و بیان کرد: 98 درصد سطح زیر کشت زرشک کشور را خراسان جنوبی به خود اختصاص داده است. به گفته وی عملکرد این محصول در خراسان جنوبی 13 هزار و 500 کیلوگرم در هکتار است و امیدواریم با برنامه های معاونت باغبانی و سازمان جهاد کشاورزی عملکرد در واحد سطح بالا برود.

راه اندازی شهرک صنعتی مخصوص زرشک در بیرجند

معاون مدیر کل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی از برنامه های مرتبط با تولید زرشک در قالب برنامه ششم توسعه سخن گفت و یادآور شد: توسعه باغات زرشک و عناب استان در اراضی شیب دار و اعطای نهال رایگان به کشاورزان این اراضی، جایگزینی روش های سنتی تولید با روش های علمی مطابق استانداردهای بین المللی مزارع در باغات زرشک استان، هرس علمی و اصولی برای افزایش باردهی و کیفیت محصول و انجام پیش بینی برای تکثیر نهال زرشک از طریق آزمایشگاه کشت بافت در دو نقطه استان از دیگر برنامه ها است. به گفته وی برای اقداماتی همچون احداث ایستگاه تحقیقاتی مخصوص زرشک و عناب استان، ایجاد بارگاه بهداشتی زرشک، راه اندازی شهرک صنعتی مخصوص زرشک در بیرجند تا سال آینده، ساماندهی فروشندگان و تنظیم قیمت زرشک، تلاش در جهت شناساندن خواص دارویی و غذایی زرشک در بازار جهانی، پرداخت تسهیلات به شاغلان این بخش و اعطای تسهیلات بلند مدت و ارزان قیمت برای ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی زرشک برنامه ریزی شده است. حبیبی قیمت زرشک خشک را در بازار عمده بین 25 تا 30 هزار تومان، در بازار خرده فروشی بین 35 تا 40 هزار تومان و زرشک تر 17 هزار تومان اعلام کرد.

هدف اصلی حفظ سطح زیرکشت زرشک است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز از کشت نزدیک به 19 هزار و 100 تن زرشک در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: 25 هزار نفر در امر تولید، کاشت و برداشت این محصول فعالیت دارند. قوسی حمایت از محصول زرشک به عنوان یک محصول راهبردی را از سیاست های سازمان عنوان کرد و افزود: هدف اصلی حفظ سطح زیرکشت فعلی با توجه به خشکسالی هاست. محمدی، مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند نیز با بیان این که محصولاتی همچون زرشک، عناب و زعفران با ارزش تولیدی بالا، تنها راه نجات اقتصاد کشاورزی استان هستند، عنوان کرد: در شهرستان بیرجند بیشتر اراضی به صورت باغی با 8 هزار و 800 هکتار است که از این سطح، 2 هزار و 800 هکتار زیر کشت زرشک بوده و 2 هزار و 200 هکتار آن بارور می باشد. وی از تولید یک تن و 500 کیلوگرم زرشک خشک و 3 برابر آن زرشک تر در شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: در راستای توسعه فرآوری زرشک، بسیاری از استعلام های احداث بارگاه زرشک را حذف کردیم. به گفته وی اکنون فرآوری زرشک در استان به شکل بسته بندی، آب زرشک، تولید مربا، شربت و لواشک دیده می شود ولی به دنبال توسعه آن به خصوص برای صادرات هستیم.

امیدواریم بتوانیم از ظرفیت ها و تجارب باغبانان خراسان جنوبی بهره مند شویم

رضوانی جلالی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان نیز ضمن تشکر از میزبانی مردم خراسان جنوبی عنوان کرد: این استان بسیار زیباست و از نظر نوع آب و هوا و اقلیم ظرفیت های خوبی دارد. وی به محصولات استان خود اشاره کرد و افزود: همدان 5 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی دارد و 4.7 درصد محصولات کشور را تامین می کند. وی با بیان این که امیدواریم بتوانیم از تجارب با ارزش باغبانان و زراعتکاران استان در کشت محصولات کشاورزی همچون زعفران و زرشک و تولید خارشتر بهره مند شویم، ادامه داد: به دلیل اقلیم همدان، زرشک و خارشتر را می توان به صورت دیم کشت کرد. همچنین در این استان 140 هکتار سطح زیر کشت زعفران داریم اما اقلیم خراسان جنوبی مناسب تر و تخصص زراعتکاران بالاتر است.

گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/08/02 -- 18:39:44
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 144

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا