نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 2 ارديبهشت 1398
ش ی د س چ پ ج
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
16. شعبان 1440
2019 Apr 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
واردات بی رویه و قاچاق پوشاک بلای جان نساجی فردوس      

سید محسن سربازی - در ادامه سلسه مباحث از صنایع موفق استان این بار به سراغ شرکت کارخانجات نساجی شهرستان فردوس رفتیم. شرکتی که در جوار شهرک صنعتی واقع شده و با توجه به اینکه این صنعت به عنوان اولین کارخانه در شهرستان راه اندازی شده وسهامداران زیادی نیز دارد، شاید بتوان از آن به عنوان سمبل توسعه و پیشرفت منطقه یاد کرد. از ابتدای شکل گیری این کارخانه گرچه هیچ وقت تعطیل نشده ولی فراز و نشیب های زیادی را پیموده است. اکنون نیز علیرغم اینکه درگیر بدهی های ارزی است ولی همچنان بالنده و پویا به کار تولید ادامه می دهد.

در یک ظهر گرم تابستان میهمان مدیرعامل این کارخانجات شدیم تا در یک گفتگوی صمیمی پای درد دل ها و صحبت های کسی بنشینیم که به قول معروف محاسنش در این صنعت سفید شده و اکنون با کوله باری از تجربه، چرخ این کارخانه را در گردش دارد.

شکل گیری کارخانه با مشارکت مردم

مهندس کرمانی در ابتدا از تاریخچه شکل گیری این کارخانه گفت و اینکه در سال 69 با سرمایه گذاری مردمی تاسیس شد و در اواخر سال 70 با خریداری تعدادی ماشین آلات کارش را شروع کرد، ولی بازدهی و کارایی خوبی نداشت. وی اضافه کرد: نهایتا در سال 82 با مشارکت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و خرید 45 درصد سهام کارخانه و اخذ تسهیلات ارزی، ماشین آلات جدید خریداری و در سال 84 با ظرفیت جدیدی کارخانه راه اندازی شد و سهام سازمان گسترش نیز بار دیگر برای مردم خریداری شد.

کارگاه های بافندگی بازوان تولید کارخانه نساجی

کرمانی با بیان اینکه عمده تولیدات این کارخانه نخ های پنبه ای

و الیاف مصنوعی برای مصارف گوناگون پوشاک و حتی باند و گاز پزشکی است، افزود: 4 کارگاه بافندگی نیز توسط بخش خصوصی با ما همکاری دارند به این شکل که از کارخانه نخ دریافت کرده و تبدیل به پارچه می کنند. وی خاطرنشان کرد: بخشی هم در کارخانه به تولید پوشاک اختصاص دارد و علاوه بر این پارچه های برش خورده نیز به سه کارگاه در بیرون از کارخانه داده می شود تا تبدیل به پوشاک شود که اغلب تولید لباس زیر مردانه و پوشاک بچگانه پنبه ای است. 

به گفته وی برای فروش و عرضه مستقیم تولیدات کارخانه یک فروشگاه در جوار کارخانه، دو فروشگاه در شهر بیرجند، یکی در سرایان و در مشهد و تهران نیز فروشگاه هایی داریم که مشتریان می توانند بدون واسطه تولیدات کارخانه را خریداری کنند.

17 هزار سهامدار و سود اندکی که تا کنون دریافت کرده اند

مدیرعامل نساجی فردوس با اشاره به اینکه 17هزار سهامدار این کارخانه به امید دریافت سود برای خرید سهام اقدام کرده اند، گفت: تا کنون فقط در دو مرحله سود به سهامداران پرداخت شده که علت اصلی و مشکل اساسی این کارخانه تسهیلات ارزی است. وی تصریح کرد: در زمان مشارکت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، کارخانه 10 میلیارد تومان تسهیلات ارزی دریافت کرد که تا کنون 13 میلیارد  آن را باز پرداخت کرده است ولی بانک عامل اصرار دارد چون وام ارزی بوده باید مابقی به قیمت روز ارز بازپرداخت شود و در حقیقت به مصوبه دولت مبنی بر اینکه اینگونه تسهیلات باید بر مبنای نرخ زمان گشایش بازپرداخت شود نیز عمل نمی کند.

عدم توانایی در بازپرداخت تسهیلات ارزی به نرخ روز

مدیر عامل نساجی فردوس تاکید کرد: ناتوانی از بازپرداخت مابقی این تسهیلات ارزی کارخانه را برای سود دهی، دچار مشکلاتی کرده و علیرغم پیگیری های انجام شده در مرکز استان و رایزنی های نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی، هنوز به نتیجه ای

نرسیده است. وی مهمترین مشکل کارخانه نساجی فردوس و بخش تولید کشور را بالا بودن قیمت تمام شده محصولات دانست که عملا توان رقابت با تولید کنندگان خارجی را از ما سلب کرده است. به گفته کرمانی عرضه محصولات نساجی در کشورهای آسیایی با نیروی انسانی ارزان قیمت و پایین بودن هزینه های این کارخانجات، موجب شده آنها محصولاتی با قیمت به مراتب پایین تر از قیمت ما به دنیا عرضه کرده و توان رقابت را از ما بگیرند.

هزینه های سرسام آوری که قیمت تولید را بالا برد

وی 30 درصد حق بیمه تامین اجتماعی، 25 درصد هزینه ها

و نرخ های بانکی، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را از جمله مواردی دانست که توسط دولت بر تولید کننده داخلی تحمیل و موجب بالا رفتن قیمت تمام شده در محصولات صنعت نساجی و سایر تولیدات می شود. اگر دولت می خواهد در سال حمایت از کالای ایرانی از بخش تولید کشور حمایت جدی و عملی کند باید هزینه های مذکور را تعدیل کند تا قمیت تمام شده محصولات نیز کاهش یافته و بتوانیم با رقبای قدر و قوی خود در خارج از کشور رقابت کنیم.

سیل بی رویه پوشاک قاچاق، کمر صنعت نساجی را شکسته است

وی سیل بی رویه واردات پوشاک از مبادی رسمی و غیر رسمی و به خصوص جنس های چینی را از مشکلات مهم دیگر بر سر راه حمایت از صنعت نساجی دانست و افزود: نبود نظارت کافی و ورود پوشاک و پارچه خارجی به کشور موجب شده حتی برای یک مصرف کننده ایرانی از نظر اقتصادی توجیه نداشته باشد که یک پارچه با کیفیت ایرانی را خریداری و آن را تبدیل به پوشاک کند. وی ورود کالاهای خارجی در شرایطی که کشور توانایی تامین بازار را دارد به معنای بیکاری شدن کارگران ایرانی دانست که با شعار سال سازگاری ندارد و دولتمردان باید در این باره تدبیری بیندیشند. وی در بیان دلایل آشفته بازاری صنعت نساجی ادامه داد:  خرید پوشاک دست دوم و یا بی کیفیت از بازارهای قشم و درگهان و تبلیغ آن در فضای مجازی، خطری دیگر برای صنعت نساجی است که متاسفانه هیچ گونه برخوردی با این گونه فروشندگان غیر مجاز نمی شود.

لزوم تخصیص ارز دولتی برای تامین قطعات و مواد اولیه

کرمانی با بیان اینکه برای تامین قطعات مورد نیاز ومواد اولیه ارز دولتی تخصیص نیافته است، گفت: این در حالی است که می بینیم افراد با ارز دولتی گوشی تلفن همراه وارد کشور کرده و به قیمت آزاد می فروشند و تمام موارد فوق موجب شده صنعت نساجی روز به روز در کشور ضعیف تر و در مقابل سیل واردات تنها بماند در حالی که بیشترین و ارزان ترین شغل را در کشور ایجاد کرده است. به گفته وی در هند و چین عمده ترین شغل ها را نساجی ایجاد کرده چون کمترین هزینه را برای اشتغالزایی دارد. وی از کیفیت تولیدات نساجی ایران سخن به میان آورد که در صورت حمایت توان رقابت با خارجی را دارد ولی در همین ایران خودمان قوطی های پلاستیکی نوشابه را به صورت مواد بازیافتی خریداری و پس از پرس به کشور چین صادر و در آنجا پس از تبدیل به الیاف بی کیفیت به سایر کشورها فروخته می شود. به گفته وی در کارخانجات نساجی فردوس 230 کارگر در سه شیفت کاری مشغول کارند که قاچاق پارچه و پوشاک خارجی تهدیدی جدی برای بیکاری آنها در سالهای آینده به شمار میرود.

10 هزار اشتغال غیرمستقیم نساجی فردوس

کرمانی میزان اشتغال غیر مستقیم در این کارخانه را بیش از 10 هزار نفر برآورد کرد و گفت: کامیون دار، برق کار، تراشکار، جوشکار و دهها حرفه و شغل دیگر از قبیل این در کارخانه فعالند. به عنوان نمونه این کارخانه ماهیانه 100 میلیون تومان فقط هزینه برق پرداخت می کند و از ابتدای کار تا کنون حتی یک روز حقوق کارگران را به عقب نینداخته و حق بیمه ها نیز به موقع پرداخت و علاوه بر این در زمینه اهمیت دادن به سلامت جسمانی کارگران با اختصاص و اجاره سالن ورزشی، شرکت در مسابقات ورزشی دهه فجر و جام رمضان و دادن میان وعده، پیشتاز بوده است.

تولید روزانه 10 تن نخ با کیفیت

وی با بیان اینکه روزانه 10 تن نخ در این کارخانه تولید می شود، افزود:  نخ های تولیدی برای بافندگی به شهرهای یزد، اصفهان، مشهد و تهران ارسال می شود. 

و اما آخرین خواسته این مهندس نساجی، روان نگه داشتن چرخ تولید داخلی با حمایت دولت از این بخش است. او معتقد است: دولت می تواند با کم کردن هزینه های دارایی، تامین اجتماعی و سایر هزینه ها، صنعت نساجی و در گستره ای

وسیع تر تولید کننده را دلگرم و حمایت کند. کرمانی اضافه کرد: در بخش صادرات نیز مقداری از تولیداتمان به کشور عراق صادر می شود ولی گسترش صادرات داخلی و خارجی به حمایت از این صنعت بستگی دارد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/06/23 -- 19:09:55
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 100

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا