نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 2 ارديبهشت 1398
ش ی د س چ پ ج
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
16. شعبان 1440
2019 Apr 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
حل آسیب های عزاداری ، مشروط به حضور جوانان      

حسینی- هر سال با شروع محرم، هیئت های گوناگون شهر، مراسم عزاداری را با حضور سخنران و مداح برگزار 

می کنند تا ضمن استفاده مردم از این مراسم، به توسعه فرهنگ عاشورایی کمکی کرده باشند. در این میان  اگرچه همیشه شاهد حضور فعال دو قشر جوان و بانوان در این مراسم هستیم اما کمتر به انتظارات آن ها از برگزاری عزاداری پرداخته شده است. در همین راستا، نشستی با موضوع « عزاداری حسینی، اقتضائات زمان و انتظارات» با حضور تعدادی جوان فعال در هیئت های عزاداری و یکی از بانوان به عنوان کارشناس امور اجتماعی و اعضای شورای هیئات مذهبی برگزار شد که در ادامه شرح آن را می خوانید.

 

نبود مکانی برای عزاداری مختص بانوان

دکتر اسدزاده کارشناس امور اجتماعی و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بیرجند ، با بیان این که حضور بانوان به عنوان جمعیت کثیری در مراسم عزاداری و دارای نقشی موثر در انتقال فرهنگ حسینی در خانواده، فی نفسه ارزشمند است، ادامه داد: اما در عمل که نگاه می کنیم متوجه می شویم نیاز به تدبیر بیشتری برای این حضور موثر داریم. وی نبود مکانی مختص عزاداری بانوان را مطرح کرد و افزود:  زمانی که هیئت ها مراسم خود را در زمین پادگان برگزار می کردند، خانم ها به راحتی روی سکوها می نشستند و از برنامه استفاده می کردند اما طی سالهای اخیر و تغییر مبلمان شهری ، فقط مکان های معدودمانند حسینیه امام رضا (ع) برای بانوان باقی مانده که گنجایش جمعیت فعلی را ندارد. وی خواستار اختصاص مکانی برای بانوان با تمام امکانات مشابه آقایان شد و اضافه کرد: همچنین بانوان باید از سخنرانان و مداحانی قدرتمند بهره مند شوند.عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بیرجند همچنین به مشکلاتی که خانم ها هنگام توزیع غذا دارند نیز اشاره کرد و یادآور شد: دختران جوان امروز با دیدن این تبعیض ها دچار شائبه شده و احساس می کنند با وجود این که همانند آقایان عزادار هستند، اما محدود شده اند.

 

تبدیل مراسم عزاداری به پیک نیک

اسدزاده از آسیب های حضور خانم ها در کنار خیابان و هنگام گذر هیئت های عزاداری نیز سخن گفت و افزود: متاسفانه برخی با حجاب نامناسب و کاملا متضاد با ظاهر یک عزادار در مراسم شرکت می کنند که نشان دهنده رد کردن خطوط قرمز حلال و حرام و محرم و نامحرم است. وی از تمام مادران استان تقاضا کرد تا مدل بحث شان در خانواده نصیحت و تذکر نبوده بلکه بحثی جدی و فلسفی برای نشان دادن این که ارزش دختر خانواده بیشتر از جلوه گری در محیط هاست را داشته باشند و به حرمت خون امام حسین (ع) اگر چادر به سر نمی کنند، حداقل رعایت کرده و بدون آرایش حضور یابند.این بانوی فعال در عرصه دین ، همچنین با اشاره به این که آوردن تنقلات در کنار خیابان و هنگام گذر هیئت های عزاداری کاری ناشایست است، ادامه داد: روایت داریم در دهه اول محرم روزه داری بسیار ثواب دارد و اگر نه روز اول را نمی توانند، حداقل روز دهم از خوردن به خصوص نوشیدن خودداری کنند، اما آن چه دیده می شود شبیه پیک نیک بوده و متاسفانه زباله بسیاری هم ریخته می شود. اسدزاده این موضوع را کاملا مرتبط با فرهنگ فردی افراد دانست و اضافه کرد: نیاز است هر کسی مدیر اخلاق خودش باشد.

آثار جنگ نرم دشمن در سنت های زیبای گذشته

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: سنت های زیبایی در گذشته داشتیم اما اکنون تبدیل به لحظاتی برای تفریح  شده است. این سنت ها هر چند اساسی در فلسفه نداشته یا هیچ یک از علما آن را مطرح نکردند اما با توجه به باورهای عمیق مذهبی در استان، بودن خیلی از سنت ها بهتر از حذف کردن آن هاست ، فقط باید مدیریت شود. به گفته وی هفت منبر یکی از این سنت هاست و حضور دختران در این مراسم سال ها مرسوم بوده، اما اکنون به مکانی برای اختلاط دختران و پسران هنگام روشن کردن شمع و رفتارهایی خلاف شرع تبدیل شده که عزاداری برای ائمه (ع) را تداعی نمی کند، به نظر می رسد این ها از آثار آرام و غیر قابل تغییر جنگ نرم و هجمه های دشمن است تا از عمق فلسفه حسینی و عاشورای واقعی دور شویم.

 

جوان امروزی از اصل دین اطلاعات کافی ندارد

حاجی آبادی از جوانان حاضر در جلسه و رابط فرهنگی هیئت ابوالفضلی و حسینی حاجی آباد نیز با تاکید بر این که اگر جوانان را به بطن هیئت ها بیاورند و به آن ها اعتماد کنند،

می توانند نظراتی بسیار تاثیر گذار بدهند، ادامه داد: مسئولان هیئت ها می توانند با تجربه خود کنار جوانان باشند و تصمیمات آنها را بررسی کنند تا فرد خطا نرود. وی همچنین با اشاره به این که جوان امروزی با مسائل روز، رسانه، فضای مجازی و شبهات مختلف درگیر است، خاطرنشان کرد: از تمام هیئت ها تقاضا دارم سخنرانانی که اشراف کامل به فضای حاکم بر جامعه دارند را دعوت کنند و جلساتی با جوانان در راستای روشنگری برگزار شود، جوان امروزی از اصل دین به قدر کافی اطلاعات ندارد و از امام حسین (ع) فقط سینه زنی را می داند در صورتی که امام حسین شناسی و شمرشناسی نیاز است. این جوان همچنین با بیان این که 90 درصد جوانان عزادار با طبل و سنج مخالف هستند، ادامه داد: تعداد طبل و سنج در برخی هیئت ها از تعداد عزاداران آن بیشتر است.

 

به جوان امروزی اعتماد نداشته باشید، روحیه مذهبی از نسل بعدی از بین می رود

کاووسی رابط فرهنگی هیئت روستای حسن آباد هم جوانان امروز را نسل فردا دانست و گفت: اگر به جوان امروزی اعتماد نداشته باشید و احترامی گذاشته نشود، روحیه مذهبی در نسل بعدی از بین می رود. وی با بیان این که در ایام محرم و صفر

 به دلیل ارادتی که به امام حسین (ع) وجود دارد، ناهنجاری ها کمتر می شود، اضافه کرد: این فرصت بهترین زمان برای تربیت جوانان است تا کم شدن ناهنجاری ها را در تمام ایام سال داشته باشیم.

 

جای خطیب خوب در هیئت ها خالی است

هادی بیلدار رابط فرهنگی هیئت مرتضوی نیز عنوان کرد: آن چه اکنون هنگام مراسم عزاداری بیشتر بین جوانان دیده می شود خودنمایی با ابزارهایی مانند طبل و سنج است. ریشه آن را هم می توان در نا آگاهی جوانان از فلسفه عاشورا پیدا کرد. در همین راستا جای خطیب خوب در هیئت ها خالی است.به گفته وی اشخاص بسیار خوبی همچون دکتر شهاب یا بهنام در بیرجند هستند که جلسات تاثیرگذاری هم دارند و می توان از این قبیل افراد در هیئت ها استفاده کرد.

این جوان مذهبی همچنین به مداح هایی که با سبکی خاص به عزاداری می پردازند و جاذبه عمومی را رعایت نمی کنند، اشاره کرد و افزود: این گونه افرادی که کسی سبک آن ها را بلد نیست یا علاقه ای به این سبک ندارد طرد می شوند. بیلدار با بیان این که بر نحوه عزاداری ها نظارت خوبی نیست، خاطرنشان کرد: گاهی به علت رودربایستی های موجود نمی توانند تذکر بدهند اما این ایام بهترین زمان برای این کار است.

 ورود خرافات به مداحی ها

وی ورود خرافات به مداحی ها را در سال های اخیر بسیار زیاد دانست و ادامه داد: هر سال حادثه های عاشورا را با روایت های جدیدی ذکر می کنند، ولی باید پرسید کدام راوی این موارد را گفته و بر اساس کدام مستند این ها ذکر می شوند.

رابط فرهنگی هیئت مرتضوی با انتقاد از این که در مراسم شب عاشورا ، از هر 10 مداح، یک نفر جوان است، اضافه کرد: از طرفی فضای این مکان برای این حجم جمعیت کوچک است. پیشنهاد می دهم در یک روز خاص تمام هیئت ها در مکانی مانند مصلی المهدی(عج) جمع شوند و از بین آن ها یک مداح و خطیب خوب انتخاب و در مراسم برای یکپارچه شدن هیئت ها از همان افراد استفاده کنند.بیلدار به انجام کار فرهنگی در این ایام و نشر کتاب هایی در رابطه با فلسفه عاشورا تاکید کرد و افزود: می توان در زمان توزیع غذا که عزاداران بیکار نشسته اند نیز از قرائت زیارت عاشورا و سخنرانی زیبا استفاده کرد.

 

حضور جوانان در شورای هیئات مذهبی لازم است

محمد فنودی از جوانان مذهبی هیئت ابوالفضلی بیرجند نیز با اشاره به این که تعدادی از شهدای کربلا جوان بوده اند و در همین راستا باید به جوان های امروز توجه شود ، عنوان کرد: در شورای هیئات مذهبی یک یا دو جوان نیز حضور داشته باشند تا نظرات جوانان را به شورا و بالعکس منتقل کنند.

وی با تاکید بر این که باید سبک مداحی ها به نوعی باشد که تمام سنین بتوانند از آن استفاده کنند، خاطرنشان کرد: هر سال حرف از متحد شدن هیئت ها و برگزاری مراسم عزاداری در مکانی واحد زده می شود، ولی کسی بر این باور نیست که بتوان این کار را انجام داد و این افسوس را در نسل های آینده هم خواهیم داشت.فنودی با بیان این که موافق طبل و سنج نیستم اما باید به هدف استفاده آن در هیئت به عنوان هماهنگ کننده توجه کرد، ادامه داد: باید طبل و سنج متناسب با اندازه هیئت و صدای بلندگوها باشد.وی با انتقاد از این که از خطبا و مداحان برجسته کشوری در استان استفاده نمی شود، یادآور شد: در شهری زندگی می کنیم که خطبای بسیار خوبی داشته و خوب است برای دعوت از خطبای کشوری نه فقط یک شب ، بلکه برای 10 شب محرم استفاده کنیم تا جوان هم لذت ببرد و از پای منبر بلند نشود. 

 

هیئت های قدیمی  نتوانستند 

جوانان را در هیئت نگه دارند

امیر تیموری پور رابط فرهنگی هیئت امام حسن مجتبی (ع) نیز به تعداد بسیار زیاد هیئت ها در شهر اشاره کرد و گفت: این نشان دهنده این است که هیئت های قدیمی نتوانستند جوانان را در هیئت نگه دارند و شاید علت همین اعتماد نداشتن به جوان است.به گفته وی برخی هیئت ها دچار دوگانگی بین سنتی و مدرنیته هستند و این موارد اختلافاتی را بین جوانان و افراد مسن هیئت ها ایجاد کرده است. یکی از علت ها هم این است که تا جوان سبک جدیدی را می خواهد ایجاد کند، بلافاصله انگ خرافات و بی حرمتی به وی زده می شود.تیموری پور همچنین علت اجتماع نشدن هیئت های مذهبی را مشکل در راس هیئت ها دانست و افزود: زمانی امام جمعه قبلی تلاش کردند تا هیئت ها در مصلی جمع شوند اما باز هم بر سر مداح دعوا شد و در نهایت نتیجه خوبی نداشت. وی با بیان این که روز به روز به تعداد طبل و سنج ها افزوده می شود، ادامه داد: یک سال خواستیم طبل و سنج را از هیئت جمع کنیم که با مقاومت رو به رو شدیم و نتوانستیم، حتی از هیئت هایی که جمع کرده بودند عده ای آمدند در هیئت ما طبل و سنج بزنند. مشکل شاید نبود اتحاد بین هیئت هاست.در ادامه جلسه اعضای شورای هیئات مذهبی به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند که در شماره آتی روزنامه خواهید خواند.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/06/23 -- 18:41:52
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 102

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا