نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 6 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
22. رمضان 1440
2019 May 27

 

 

 

مشاهده کامل خبر
مبارزه با مواد مخدر دفاع از حیثیت و کرامت ذاتی همه انسان هاست      

جواد رضایی - روز گذشته به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، همایش «صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن موضوع مبارزه با مواد مخدر» با حضور رئیس هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، معاون  سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و تعدادی از مدیران استانی برگزار شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بیان کرد: با توجه به 460 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان، به عنوان بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر همچنین همجواری با استان سیستان و بلوچستان، باعث شده استان خراسان جنوبی با  پدیده های مواد مخدر از جمله مصرف، حمل و نقل و ترانزیت درگیر باشد. 

زندی ادامه داد: با توجه به وضعیت جغرافیایی و 

بر اساس شیوع شناسی که در سال 90 انجام شده است بیش از 19 هزار معتاد در استان وجود دارد که از این تعداد  16 هزار مرد و 3 هزار زن هستند، همچنین کشور افغانستان در زمینه کاشت و داشت مواد مخدر نسبت به گذشته افزایش 4 هزار درصدی داشته است که این نشان از عملکرد غیر انسانی کشورهایی مانند آمریکا که در واقع ادعای دفاع از حقوق بشر را دارند، است. 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با اشاره به  اینکه استعمال مواد مخدر منحصر به تریاک نیست،  افزود: برابر اعلام رسمی دفتر سازمان ملل 720 نوع انواع مواد مخدر شناسایی شده که یکی از مخرب ترین آن ها «شیشه» است که بدون رنگ و بو و بسیار زیان آور است. زندی ادامه داد: یکی از مهم ترین کانون های هدف برای آلوده کردن به مواد مخدر،  نسل جوان است و مواد مخدر از هر دری که وارد شود مال، جان و آبروی فرد را از بین می برد که در این راستا یکی از سیاست های دولت، اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر می باشد.

وی با اشاره به اینکه  طبق آمار در سال 2017 افغانستان بیش از 9 هزار تن تولید تریاک داشته است،تصریح کرد: در عرصه مبارزه با مواد مخدر هیچ نهادی به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد و همکاری همه مردم و نهادهای دولتی را می طلبد.

 

نهادهای دولتی در مبارزه با مواد مخدر به تنهایی نمی توانند به نتیجه برسند 

رئیس دادگاه کیفری استان بیان کرد: موضوع مبارزه با مواد مخدر بسیار حائز اهمیت است و با توجه به مرز مشترک با کشور افغانستان به عنوان اولین تولید کننده مواد مخدر در دنیا در معرض خطرات بسیاری قرار داریم. 

رمضانی ادامه داد: فرآیند کاشت و داشت و همچنین نحوه صنعتی کردن تولید مواد مخدر در کشور افغانستان زیر نظر انگلیس صورت می گیرد و اگر بخواهیم تنها در امر مبارزه با مواد مخدر بر نهادهای دولتی تکیه کنیم به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید زیرا در این حوزه با توجه به فراگیری مسائل با  کمبود نیروی انسانی روبه رو هستیم. وی ادامه داد: در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی، قوه قضائیه و تمام دستگاه های مرتبط اقدامات بسیار خوبی انجام داده اند ولی حلقه مفقوده در تمام این اقدامات توجه به اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر می باشد که باعث جلوگیری از افزایش مصرف مواد مخدر در جامعه خواهد شد.

رئیس دادگاه کیفری استان با بیان اینکه هیچ کس از آسیب مواد مخدر مصونیت ندارد و علت گرایش به مواد مخدر هنوز مشخص نشده است، بیان کرد: در مورد مصرف مواد مخدر باید این نکته مشخص شود که مصرف آن هیچ گونه خاصیت درمانی ندارد و فقط باعث تسکین درد می شود ولی چیزی که برای بیمار بعد از مصرف به جا می گذارد، وابستگی به مواد است. وی ادامه داد: رسانه ها نقش مهمی در شناساندن آسیب های مواد مخدر  به مردم دارند و باید در این زمینه بیش از پیش فعالیت داشته باشند تا آگاهی مردم، مخصوصا قشر جوان در این زمینه بیش تر شود.

 

سالانه 170 هزار میلیارد تومان در کشور صرف مبارزه با  مواد مخدر می شود

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بیان کرد: مبارزه با مواد مخدر دفاع از حیثیت و کرامت ذاتی همه انسان هاست و قاچاقچیان سودجو که به دنبال سود های باد آورده و کلان هستند، مشکلات بسیاری را برای کشور ایجاد می کنند. 

اسماعیلی با اشاره به اینکه، سالانه 170 هزار میلیارد تومان در کشور صرف مبارزه با مواد مخدر می شود، افزود: اولین گام در مبارزه و پیشگیری از مواد مخدر فرهنگ سازی و اجتماعی کردن این موضوع در جامعه هست و هر کس در هر حوزه ای که فعالیت می کند، باید تلاش کند تا این موضوع در جامعه نهادینه شود. وی ادامه داد: امروزه علاوه بر مواد مخدر سنتی، معضل بزرگ وجود مواد مخدر صنعتی است که به بلای خانمان سوز تبدیل شده است و خانوده ها در جلوگیری از گرایش فرزندان شان به این مواد نقش بسیار مهمی دارند. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری با بیان اینکه کلینیک های ترک اعتیاد باید نگاه عملی به این موضوع داشته باشند، تصریح کرد: افرادی که تحت درمان قرار می گیرند، نباید رها شوند و بعد از مداوا نیز مورد مراقبت قرار گیرند. وی همچنین بر ایجاد نشاط در بین جوانان برای کاهش تمایل به مواد مخدر تاکید کرد و افزود: در سال جاری 11 تن کشفیات مواد مخدر در استان صورت گرفته است و این نشان از انجام فعالیت های موثر توسط دستگاه های مربوط در این حوزه است. 

اسماعیلی خاطر نشان کرد: در حوزه پیشگیری اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است، همچنین در سال گذشته طرح های اجتماعی زیادی به میزان 800 میلیون تومان اجرا شده است که بخشی از آن مربوط به مبارزه و پیشگیری از مواد مخدر بوده است.


گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/04/30 -- 19:42:07
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 3690

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا