نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 2 ارديبهشت 1398
ش ی د س چ پ ج
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
16. شعبان 1440
2019 Apr 22

 

 

 

مشاهده کامل خبر
بیرجند، بدون ناحیه صنعتی روستایی      

گروه خبر-فرماندار بیرجند با بیان اینکه از سال ۹۲ تاکنون روستاهایی که فاقد زیرساخت اینترنتی بوده هیچ تغییری نکرده و ارتقا نداشته است، گفت: وقتی نسبت توزیع، سرانه است عدالت بدون وضع است و هیچ تفاوتی بین روستاهای نهبندان، بیرجند و روستاهای شمال کشور نیست. ناصری در کارگروه تخصصی توسعه روستایی عشایری خراسان جنوبی اظهار کرد: تا وقتی مدیریت واحد روستایی در کشور تعیین تکلیف نشود وضع روستاها تغییر نخواهد کرد چون در قوانین بالا دستی هنوز دیدگاه آزمایشی نداریم و یک دیدگاه برای کل کشور نوشته می‌شود و هیچ فرقی بین روستاهای مازندران و نهبندان نیست. وی بیان کرد: در بیرجند ناحیه صنعتی روستایی نداریم و گرفتار قانون تشکیل دهیاری‌های خودکفا است و نمی‌دانیم در چه حوزه‌هایی می‌توانیم ورود پیدا کنیم و یک نفر نماینده دولت چند سال کار می‌کند و بعد از چند سال می‌رود. فرماندار بیرجند گفت: تا قانون دهیاری‌ها تغییر نکند مشکلات همچنان باقی خواهد بود، باید پیگیری شود تا سندهای توسعه استانی و شهرستانی مشخص شود. 

 

سیر صعودی مهاجرت به شهرها

 آسیب شناسی شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیزگفت: با وجود برنامه ها و اقداماتی که در روستاها انجام 

می دهیم همچنان شاهد سیر صعودی مهاجرت به شهرها هستیم که این موضوع باید علت یابی و آسیب شناسی شود.علوی افزود: تهیه طرح های روستایی باید با ارائه شرح خدمات بوده همچنین با فرمانداران شهرستان ها نشست هایی برگزار تا برای هر شهرستان با توجه به اقلیم و مقتضیات موجود طرح تهیه شود. وی گفت: اگر امروز در خراسان جنوبی فکر اساسی برای روستاییان به ویژه قشر جوان و نوجوان به عنوان یکی از موضوعات اساسی نشود در آینده نه چندان دور با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم شد. علوی مقدم با اشاره به وضعیت منابع آبی در روستاها، اظهار کرد: وقتی در روستاها آب آشامیدنی برای مردم وجود ندارد حتی فراهم کردن بهترین امکانات زیرساختی نیز نمی‌تواند موجب ماندگاری جوانان در روستا شود. علوی مقدم  افزود: اگر می‌خواهیم در توسعه روستاها موفق باشیم باید از تجربیات جهانی در این زمینه استفاده کنیم.

 

مشکلات شهرستان به شهرستان بررسی شود

فرماندار بشرویه نیز در این جلسه اظهارکرد: سال 92 طرح موضوع مخابرات ‌شد اما هنوز مشکلات وجود دارد و در این کارگروه باید شهرستان به شهرستان مشکلات بررسی شود. زمان‌زاده افزود: همه مشکلات اعتباری نیست و مقرراتی حاکم شده که جلوی کار مردم هم گرفته شده و باید دستور صادر شود تا مشکلات شهرستان به شهرستان بررسی شود. وی اظهار کرد: در بشرویه بعد 19 سال خشکسالی وقتی چشم‌مان به آب می‌افتد خوشحال می‌شویم آب قنات بشرویه 60 درصد زیر نظر اوقاف است و در روستاها اما چه محصولاتی کشت می‌شود مالکیت مردم هم محترم است و باید جهاد کشاورزی بهتر نظارت کند.وی گفت: منابع طبیعی براساس قانون فشارهای خود را کمتر کند از طرفی در استان معادن داریم اما اجازه کار نداریم چون  مثلا چند بوته  در حیطه معدن وجود دارد.

 

مهاجرت معکوس با اشتغال‌زایی از طریق صنایع دستی محقق می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم گفت: توجه به صنایع دستی در حوزه اشتغال زایی روستایی می تواند زمینه مهاجرت معکوس را به وجود آورد. رمضانی با بیان اینکه در برنامه‌ریزی برای توسعه روستا باید از مشورت افراد صاحب نفوذ در آن منطقه نیز بهره مند شویم، ادامه داد: در حل معضلات روستا و برنامه‌ریزی برای آن باید اولویت ها را در نظر بگیریم  در حالی که به واسطه نبود سند توسعه روستا این اتفاق نمی‌افتد.وی افزود: در حوزه گردشگری روستا نیز توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خاصی به ویژه در بحث صنایع دستی وجود دارد که بی شک در بحث ایجاد کار و اشتغال برای جوانان روستایی خراسان جنوبی مفید و مؤثر است.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/04/19 -- 20:38:18
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 98

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا