نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 4 اسفند 1397
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
17. جمادي‌الثاني 1440
2019 Feb 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
روستاهای مرزی در تب بی‌آبی می‌سوزند      

نزدیک به ۲۰ سال است که استان خراسان جنوبی با معضل خشکسالی دست‌ و پنجه نرم می‌کند و همین مشکل باعث مهاجرت بسیاری از روستائیان از منطقه شده است که با عطش بی‌آبی روبه‌رو هستند. به گزارش تسنیم، خراسان جنوبی در چندین سال گذشته به ‌لحاظ طبیعی و انسانی مورد بی‌رحمی‌هایی قرار گرفته است که برگرفته از قهر طبیعت است. خشکسالی‌های 20 ساله درد و رنج‌های زیادی را بر این استان تحمیل کرده که باید سالیان زیادی از پیامدهای آن رنج برد. اگر چه مردم این استان از پیامدهای کاهش نزول باران مانند خشک شدن قنوات، از بین رفتن علوفه و کاهش منابع درآمد خانوارها نگران هستند اما خشکسالی‌ها و کاهش نزولات باران از یک سو بر تن نیمه‌جان طبیعت این استان تازیانه می‌زند و وعده‌های بی‌حاصل مسئولان برای اجرای برخی پروژه‌های حیاتی از سوی دیگر مردمان این خطه کویری را رنجور کرده است.

 

مشکل آب شرب کمر مردمان خطه کویر 

را در هم شکسته است

 

امروزه در روستاهای خراسان جنوبی به ‌ویژه روستاهای مرزی مردم با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند اما مشکل آب شرب کمر مردمان خطه کویر را در هم شکسته است. در این میان مشکلی که بیش از همه در گرمای بالای هوا خودنمایی می‌کند کمبود آب در روستاها به ‌ویژه روستاهای مرزی استان است که مردم را کلافه کرده است.

 

اقدام و عمل مسئولان تنها ‌روی کاغذ 

و مصاحبه‌ها جولان می‌دهد

 

روستائیان خراسان جنوبی گرم‌ترین روزهای تابستان را در بی‌آبی به‌سر می‌برند و این در حالی است که اقدام و عمل مسئولان تنها ‌روی کاغذ و مصاحبه‌ها جولان می‌دهد. مردم خراسان جنوبی در روستاها به ‌دلیل کمبود آب و نداشتن علوفه برای دام‌ها امیدی برای زندگی کردن در روستاها ندارند و به شهرها و حاشیه‌نشینی روی می‌آورند که نتیجه آن خالی شدن روستاها و ‌بالتبع باعث مهاجرت از مرزها به ‌سمت مراکز استان‌ها می‌شود که در درازمدت از نظر امنیت مشکلی جدی خواهد بود.

 

کمبود آب و نزولات آسمانی باعث کمبود علوفه برای دام‌ها شد

 

محمد احمدی یکی از دامداران روستاهای مرزی استان گفت: کمبود آب و نزولات آسمانی باعث کمبود علوفه برای دام‌ها شده است. وی افزود: از این رو نبود آب باعث از بین رفتن تعداد بسیاری از دام‌ها شده و خسارات زیادی را به دامداران وارد کرده است.

 

نبود آب مشکلات پوستی زیادی را

 به وجود آورده است

 

لیلا محمدی نیز در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه “نبود آب شرب و بهداشت مشکلات پوستی زیادی را بر چهره فرزندان ما گذاشته است” گفت: کمبود آب شرب باعث شده است تا مردم آن‌گونه که باید، نتوانند بهداشت فردی را رعایت کنند. وی یادآور شد: در برخی موارد باید روزهای بسیاری را با بی‌آبی کنار بیاییم تا حداقل تانکر آبرسانی سیار بتواند آبی را برای خوردن به دست ما برساند.محمد حسینی نیز با گلایه از اینکه بی‌آبی باعث خشک شدن محصولات زیادی شده است، گفت: در این راستا خسارات زیادی را کشاورزان متحمل شده‌اند.

وی گفت: به ‌دلیل نبود آب و خشک شدن قنات‌ها بسیاری از درختان خشک شده که در این راستا نیاز است مسئولان استان تدابیری را بیندیشند.

 

آبرسانی سیار 480 روستا در خراسان جنوبی

 

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی نیز اظهار کرد: در خراسان جنوبی جمعیت روستایی 315 هزار نفر هستند که 92 درصد برخوردار از شبکه بوده و یک‌هزار و  753 روستا دارای سکنه هستند.

صفوی‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر 480 روستا در خراسان جنوبی آبرسانی سیار می‌شود، بیان کرد: آبرسانی سیار تنها برای تأمین آب شرب است و در حال حاضر 

به ‌ازای هر خانوار 50 لیتر آب حمل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در برخی از روستاهای پرجمعیت دو برابر نیز آب حمل می‌شود، یادآور شد: آبرسانی سیار روستاهای خراسان جنوبی از 460 روستا در تیر ماه به 480 روستا می‌رسد و از این تعداد 300 روستا تانکر ثابت دارند که قبلاً آبرسانی نشده‌اند و وضعیت آنها بد است.

 

اصلاح 70 کیلومتر شبکه آبرسانی در استان

 

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه در 160 روستای دیگر اکثراً آب در مخازن آب تخلیه می‌شود، یادآور شد: در بحث اعتبارات آبرسانی سیار سال گذشته یک میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی و یک میلیارد و 700 میلیون تومان از محل تبصره جیم ملی اختصاص یافته است.

صفوی‌نژاد با اعلام اینکه سال گذشته 70 کیلومتر شبکه آبرسانی در استان اصلاح شده است، اضافه کرد: در این راستا 4 هزار کنتور نیز تعویض شده است، همچنین در دو ماهه امسال 18 لیتر آب بر ثانیه با عملیات نشت‌یابی اصلاح شد. وی با اظهار اینکه 480 مشترک به مجموعه حاشیه شهر بیرجند اضافه شده است، یادآور شد: همچنین 17 درصد از مشترکان دچار کمبود یا قطعی آب در 152 روستا و 17 درصد در نقطه سربه ‌سر هستند.

 

انتقال آب به فورگ و درمیان 

در حال انجام است

 

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه انتقال آب در فورگ و درمیان در حال انجام است، تصریح کرد: امید است سال آینده در درمیان و هشت روستایی که مشکل آب دارند مشکل آب آن‌ها برطرف شود.نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با تسنیم بیان کرد: در بحث اعتبارات آبرسانی به روستاها تاکنون دولت بودجه سالانه‌ای داشته است که به مجلس ارائه و تصویب می‌شده است.

حجت‌الاسلام سید محمدباقر عبادی اظهار کرد: در این راستا در بودجه سال 97 اتفاقی که افتاده، این است که با توجه به اینکه وضعیت روستائیان استان بسیار ناجور است و در برنامه‌های دهگردشی شرمنده مردم می‌شویم و مشکلات فراوانی را شاهد هستیم، این مشکلات را با دکتر لاریجانی در میان گذاشتیم.

 

توجه ویژه به آبرسانی و بحث آبخیزداری

 

وی خاطرنشان کرد: در این راستا دو پیشنهاد در زمینه توجه ویژه به آبرسانی و بحث آبخیزداری ارائه دادیم که قنات‌ها آب شوند و سطح آب زیرزمینی بالا بیاید و این روان‌آب‌ها از دست نروند و با آبخیزداری در بسیاری از جاها قنات‌های مردم احیا شوند.نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: دکتر لاریجانی خواستار ارائه دو طرح شدند و در این راستا با کمک مسئولان منابع طبیعی طرحی در این زمینه تهیه کردیم.

عبادی اظهار کرد: طرح دیگری در زمینه آبرسانی به روستاها با کمک آب روستایی تهیه شد و پس از ارائه به مجلس به‌ درخواست آقای لاریجانی این طرح خدمت مقام معظم رهبری برده شد تا در صورت اجازه برای این دو طرح از صندوق توسعه اعتباری برداشته شود که خوشبختانه مقام معظم رهبری طرح‌ها را مطالعه کرده و اجازه برداشت اعتبار از صندوق توسعه ملی را دادند و این طرح ضمیمه بودجه شد و در مجلس نیز تصویب شد.

 

اختصاص 500 میلیون دلار در بحث آبخیزداری و آبرسانی به روستاهای کشور

 

وی افزود: در مجموع برای این دو طرح در بحث آبخیزداری و آبرسانی به روستاهای کشور 500 میلیون دلار از محل صندوق توسعه برداشت شد که رقم بسیار خوبی است.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: با آب و فاضلاب کشور و وزارت نیرو نیز رایزنی‌هایی صورت گرفت و بنده متذکر شدم که این طرح، طرحی بوده که ما ارائه داده‌ایم و مختص خراسان جنوبی بوده است.عبادی تصریح کرد: در این راستا دکتر لاریجانی قول دادند با توجه به شرایط موجود رقم‌های خوبی برای استان قرار دهند تا آبرسانی بهتر از گذشته انجام شود.

وی یادآور شد: بخشی از مشکلات آب مردم در روستاها این است که گاهی در روستاها منابع آبی وجود ندارد که به روستا برسد و این امر باید با آبخیزداری حل شود.

 

اختصاص 15 میلیارد از صندوق توسعه

برای بحث آبخیزداری استان

 

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی افزود: در بحث آبخیزداری نیز بحثی که وجود داشت، این است که 15 میلیارد از صندوق توسعه برای بحث آبخیزداری به استان اختصاص دادند که در این راستا با دکتر لاریجانی و وزیر نیرو صحبت‌هایی شد و قرار شد توجه ویژه‌ای به استان داشته باشند.

عبادی اظهار کرد: در این راستا با دکتر نوبخت نیز صحبت‌هایی انجام شد و دستور داده شد توجه ویژه‌ای به خراسان جنوبی شود، همچنین با رئیس جنگلبانی نیز در این زمینه در چندین نوبت مذاکراتی صورت گرفت و تأکید کردم که چون این طرح‌ها کار نمایندگان و مسئولان خراسان جنوبی بوده است باید توجه بیشتری به این استان شود.وی خاطرنشان کرد: وی نیز در این زمینه عنوان کرد: “هر مقداری که کار صورت بگیرد و بحث آبخیزداری انجام شود ما به استان پول خواهیم داد و محدودیتی نداریم و اعتبار به استان داده می‌شود”.

 

مدیران خراسان‌جنوبی از ظرفیت 

بودجه 97 استفاده کنند

 

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در وعده‌های مسئولان بالا نگرانی در زمینه مبلغ وجود ندارد و این اهتمام مسئولان استان را می‌طلبد، گفت: مسئولان استانی باید دست در دست یکدیگر دهند و کمک کنند تا در بحث آبخیزداری که بحث مهمی برای استان است حداکثر استفاده را از بودجه 97 داشته باشیم.عبادی یادآور شد: درخواست بنده از مدیران استان این است که از این ظرفیت استفاده و به‌جد ورود پیدا کنند.

مسئولان ذیربط باید توجه داشته باشند که مردم خراسان جنوبی به‌خصوص روستاهای مرزی زخم‌های زیادی از طبیعت به تن داشته و دیگر یارای تحمل برخی بی‌مهری‌ها را ندارند. این استان نیازمندی‌های بسیاری از جمله مشکل تأمین آب شرب در روستاها داشته که باید مورد توجه ویژه مسئولان استانی و کشوری قرار گیرد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/04/19 -- 17:04:31
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 172

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا