نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 4 اسفند 1397
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
17. جمادي‌الثاني 1440
2019 Feb 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
260 کیلومتر مرز افغانستان خالی از سکنه می‌شود      

روستای چاه عشایری شماره ۴ بخش درح یکی از مناطق محروم خراسان جنوبی است که خشکسالی نفس مردم عشایر این خطه را بریده است و مردم با مشکلات زیادی از جمله نداشتن آسفالت، نبود مدرسه و کمبود آب شرب روبه‎رو بوده و نیازمند توجه ویژه مسئولان هستند.

به گزارش تسنیم، روستاهای خراسان جنوبی از 18 سال گذشته با مشکلاتی مانند قهر طبیعت، کمبود علوفه دام و خشک شدن قنوات مواجه هستند و این عوامل دست به دست هم داده و مهاجرت بسیاری از روستائیان را به حاشیه شهرها رقم زده است. در این میان افرادی وجود دارند که به واسطه محرومیت شدید با وجود مشکلات فراوان در روستاها ماندگار شده و نیازمند توجه هستند. چاه شماره 4 عشایری بخش درح یکی از مناطق مرزی بوده که با داشتن بیش از 100 خانوار در مرداب مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند و نیازمند نوش دارویی از سوی مسئولان است. نبود آب شرب، نبود پزشک و نداشتن حداقل رفاهیات زندگی از جمله مشکلات این منطقه است، خدمات رسانی به روستاها منوط به داشتن کد روستایی است این در حالی است که چاه عشایری شماره 4 فاقد این کد است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

 

نبود آب شرب در روستا

کربلایی امیر حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار کرد: محرومین این منطقه بسیار زیادند و ما از مسئولان تقاضا داریم توجه بیشتری به این منطقه داشته باشند.وی افزود: در این منطقه آب برای شرب و دام نداریم و با تانکر آبرسانی می‌شود و در این راستا آب شربی که وجود دارد نیز شور است و مردم بیمار می‌شوند. وی از نبود مسجد در این منطقه خبر داد و خاطرنشان کرد: طی یک ماه گذشته این روستا از نعمت برق برخوردار شده است اما به دلیل نداشتن درآمد و وجود خشکسالی‌های اخیر در این منطقه در خرید امتیاز و کنتور برق با مشکل مواجه هستیم و توان خرید کنتور برق را نداریم. وی با بیان اینکه به دلیل خشکسالی‌های پی‌درپی تنها درآمد مردم این منطقه یارانه است، یادآور شد: در اثر خشکسالی‌های متوالی و گران بودن علوفه برای دام، دام‌های مردم روستا از دست رفته‌اند.

 

خشکسالی سیل مهاجرت به راه انداخته است

یکی دیگر از روستائیان منطقه مرزی چاه عشایری شماره 4 بخش درح نیز بیان کرد: این روستا دارای 30 خانوار و بیش از 130 نفر جمعیت است که به دلیل خشکسالی و نبود درآمد و امکانات، بسیاری از جمعیت روستا این منطقه را ترک کردند البته بعد از برق دار شدن مردم امید پیدا کرده و به این منطقه باز می‌گردند.محمد حسینی از نداشتن کد اصلی روستا در این منطقه خبر داد و گفت: به دلیل نداشتن کد اصلی امکانات به این روستا داده نمی‌شود و اعتبار ما به روستای دیگر می رود و مصرف می‌شود. 

 

رفتن به مدرسه رویای کودکان چاه عشایری

زهره حسینی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به نبود مرکز بهداشت در این روستا افزود: در این روستا با نبود مرکز بهداشت مواجه هستیم و برای رفتن به دکتر باید چندین کیلومتر به شهر درح  برویم که در آنجا نیز برای نوبت دهی با سختی‌هایی مواجه هستیم. وی با اشاره به نبود مدرسه در این روستا گفت: فرزندان مان برای رفتن به مدرسه باید در شهر درح تحصیل کنند که در این راستا هزینه خوابگاه و تحصیل آنان نفری 200 هزار تومان شده است در حالی که ما هیچ درآمد و شغلی نداریم و همسرم دامدار است و به دلیل خشکسالی برای خرید علوفه دام هزینه زیادی مصرف می‌کنیم و هزینه‌ای برای تحصیل فرزندان باقی نمی‌ماند.

حسینی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه جزو خانواده شهدا هستیم و عموی بنده شهید شده اما هیچ حمایتی از بنیاد شهید نشدیم، همسرم سرباز است و چند ماه از سربازی او می‌گذرد.

مریم حسینی اظهار کرد: 8 سال است که ازدواج کرده‌ام و تاکنون فرزندی نداشته‌ام، همسرم بیکار است و تنها با یارانه زندگی خود را سپری می‌کنیم و پولی برای درمان ناباروری و رفتن به دکتر نداریم. وی با گلایه از بالا بودن هزینه‌های پزشکان متخصص و سونوگرافی‌ها افزود: تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستیم بنابراین هزینه درمان بسیار بالا می‌شود و برای مراجعه به پزشک باید چندین ماه غذا نخوریم و خرج دیگری نکنیم تا بتوانیم با پول یارانه به دکتر برویم.

 

کارت مرزنشینی اهالی قطع شده است

حبیبه حسینی نیز با گلایه از نبود مدرسه در این روستا و طی کردن مسیر طولانی برای رفتن به مدرسه روستای بالایی یادآور شد: درآمدی برای پرداخت هزینه کتب درسی فرزندان مان نداریم و به دلیل دور بودن مسیر مدرسه بچه‌ها نمی‌توانند به مدرسه بروند.وی گفت: با وجود اینکه چاه عشایری جزو مناطق مرزی است اما مسئولان به اینجا رسیدگی نمی‌کنند و در حال حاضر کارت مرزنشینی ما قطع شده است.

 

مسئولان به مشکلات مردم رسیدگی کنند

رقیه حسینی بهلولی یادآور شد: دولت ما را فراموش کرده است و به ما رسیدگی نمی‌کند به روستاهای مرزی که مشکلات زیادی دارند و پیشانی نظام هستند توجه نمی‌شود. صغری حسینی بهلولی نیز بیان کرد: راه روستا از درح تا چاه عشایری شماره 4 آسفالت ندارد و جاده به شدت خراب است، تقاضا داریم به این جاده رسیدگی شود.وی از نبود مرکز بهداشت و پزشک سیار در این منطقه گلایه‌مند است و خاطرنشان کرد: 6 فرزندم در 7 ماهه بارداری سقط می‌شوند و پولی برای مراجعه به دکتر ندارم و تحت پوشش حمایتی هیچ بیمه‌ای هم نیستیم.

 

اگر به مناطق مرزی توجه نشود امنیت مرز و کشور به خطر می‌افتد

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: شهرستان سربیشه با 8 هزار و 251 کیلومتر مربع وسعت در فاصله 66 کیلومتری جنوب  استان قرار دارد.نظر افضلی تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل خشکسالی‌های متوالی و کمبود آب بسیاری از روستاهای مرزی استان خالی از سکنه شده بنابراین اگر به مناطق مرزی توجه نشود امنیت مرز و کشور به خطر می‌افتد.

 

به زودی 260 کیلومتر از مرز مشترک

 با افغانستان خالی از سکنه می‌شود

وی افزود:  روستاهای مرزی متولی برای توجه همه جانبه ندارند و به زودی 260 کیلومتر از مرز مشترک با افغانستان خالی از سکنه می‌شود و این امر سبب می‌شود تا راهی هموار و بدون سکنه تا مرکز کشور ایجاد شود و در این صورت باید به جای تک تک افراد نیروی نظامی استخدام شود. نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در حال حاضر در روستاهای استان جریان اقتصادی وجود ندارد و در وضعیت قرمز قرار دارند و برای استمرار حیات استان باید طرح‌های اورژانسی اجرا شود. افضلی خاطرنشان کرد: روستاهای مرزی با کمبود آب مواجه هستند و بیش از 200 روستا در نهبندان و سربیشه با تانکر آبرسانی می‌شود که از این تعداد 100 روستا در حوزه سربیشه است. 

وی با بیان اینکه بیش از 2 هزار قنات در حوزه نهبندان و سربیشه دچار بحران هستند که نیازمند توجه ویژه و بودجه کلان هستند، گفت: آبرسانی به مناطق عشایری شهرستان سربیشه و تکمیل پروژه‌های آبرسانی به کانون اسکان عشایر در مهردشت سربیشه از طریق نصب آب شیرین‌کن برای این چاه در دستور کار است و از این طریق پروژه مهردشت منطقه چاه عشایری شماره 4 بخش درح که در 15 کیلومتری درح واقع شده است نیز آبرسانی می‌شود.نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس گفت: برای اجرای پروژه مهردشت تاکنون اعتباری تخصیص داده نشده و در صورت تخصیص اعتبار تعدادی از روستاهای عشایری مرزی نیز آبرسانی می‌شوند.

 

تمدید کارت مرزنشینان در حال پیگیری است

افضلی یادآور شد: بسیاری از روستاهای عشایری مرزی شهرستان سربیشه در شعاع 25 کیلومتری مرز قرار دارد به همین دلیل کارت مرزنشینی آنان باطل شده است که در این راستا برای تمدید کارت مرزنشینان در حال پیگیری هستیم.وی افزود: به دلیل نبود بارندگی و علوفه برای دام بسیاری از مرزنشینان دام‌های خود را از دست داده‌اند و تنها درآمد آنان برای زندگی یارانه است. در این راستا در شهرستان نهبندان و سربیشه در زمینه اشتغال تسهیلات خوبی به متقاضیان ارائه می‌شود اما متأسفانه مردم قدرت خوداشتغالی و درآمدزایی ندارند و تنها با روش‌های سنتی می‌توانند کسب درآمد کنند.

 

زیرساخت‌ها برای ماندگاری جمعیت

 مناطق مرزی فراهم شود

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای حل مشکل اشتغال عشایر برنامه‌هایی از جمله ورود سرمایه گذار در این مناطق و برگزاری آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای توانمندسازی آنان و غیره در دستور کار است.افضلی اظهار کرد: در بحث برق‌رسانی روستاهای عشایری مرزی در دولت تدبیر و امید 16 روستا در شهرستان سربیشه برق رسانی شدند که در این راستا 16 میلیارد تومان هزینه شده و 3 تا 4 روستا نیز در این منطقه وجود دارد که در صورت اخذ کد روستا به زودی برق دار می‌شوند.

 

به نتیجه رسیدن آیتم‌های توسعه‌ای 

در شهرستان‌های نهبندان و سربیشه

 نیازمند تلاش ویژه است

وی تصریح کرد: باید برای جلوگیری از مهاجرتی که صورت می‌گیرد و ماندگاری جمعیت در مناطق مرزی و حل مشکلات برق و آب مردم باید تلاش بشتری شود.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی افزود: در این راستا تاکنون پیگیری‌های زیادی انجام شده به عنوان مثال از بودجه 96 بالغ بر 15 میلیارد تومان اعتبار به شهرستان‌های نهبندان و سربیشه اختصاص یافت که از این میزان 10 میلیارد تومان برای توسعه نهبندان و 5 میلیارد تومان نیز برای سربیشه بوده است. افضلی یادآور شد: پیگیری‌ها و مکاتباتی برای تداوم این طرح تا رسیدن به توسعه این شهرستان‌ها انجام می‌شود تا در این راستا آیتم‌های توسعه‌ای در این شهرستان‌ها به نتیجه برسد.

 

آبرسانی سیار 7 روستا در بخش درح سربیشه  

سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری نیز اظهار کرد: در بخش درح سربیشه 12 روستا لوله‌کشی شده است.عالیه خواجوی از آبرسانی سیار 7 روستای عشایری در بخش درح سربیشه خبر داد و اظهار داشت: در بخش درح سربیشه 37 دهیاری وجود دارد.وی از وجود 26 روستای برق‌دار در بخش درح سربیشه خبر داد و خاطرنشان کرد: 2 روستا اینترنت، 3 روستا مخابرات، 13 روستا راه آسفالت، 6 روستا شوسه و 12 روستا خاکی دارند.

 

سایه محرومیت بر سر مردم روستاهای خراسان جنوبی سنگینی می‌کند

در این منطقه مردم از کمترین امکانات معیشتی محروم‌اند و سایه محرومیت بر سر مردم روستا سنگینی می‌کند اما همچنان مردم با عشق به کشور و امید به آینده در روستا مانده‌اند و به زندگی ادامه می‌دهند. فقر در منطقه مرزی چاه عشایری شماره 4 زندگی را برای مردم دشوار کرده و داشتن حداقل‌ امکانات برای آن‌ها آرزو شده است و مسئولان باید در راستای رفع مشکلات مردم و ماندگاری جمعیت در  مناطق مرزی تدابیر و اقدامات عملی داشته باشد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/04/02 -- 19:16:21
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 184

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا