نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 29 اسفند 1397
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
13. رجب 1440
2019 Mar 20

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سرمقاله - استان را آب برد،مسوولان را خواب!      

امین جم

 

امروز باران بارید دیروز وپریروز هم .خدا را شکر. شاید از خوشایند ترین خبرها ی این روزها نیز خبر آبگیری سه میلیون متر مکعبی سدهای استان بود که در صدر خبرهای دیروز  نشست .این همه اب البته در نوع خود رقم چشمگیری محسوب می شود.
 چندسال پیش در محفلی یکی از دانشمندان شاخص حوزه کشاورزی استان حرف جالبی زد و به صراحت بیان کرد خراسان جنوبی کم اب نیست! اودر توضیح مطلب با اشاره به وسعت  استان  ومیانگین بارندگی سالانه در این گستره ازرقمهای شگفتاوری ازحجم اب سخن گفت که در صورت هدایت این همه سیلاب به پشت سدها ، آبخوانها ،بندها وکانالها وحوزه پیرامونی قناتها و...می توانست  به منابع ابی عظیم قابل استفاده در استان بدل شود .حالااین روزها این سوال بوجود امده است که اگر پشت  سدهای موجود  استان ان هم در ظرف سه روز ،این مقدار آب جمع شده است،  در مساحت خراسان جنوبی به گستره ۱۵۱٬۱۹۳ کیلومتر مربع  به عنوان سومین استان  پهناورکشور،چه میزان باران باریده است که می توانست به اشکال گوناگون ذخیره سازی شود.؟   ایا این حجم ذخیرهابی به اضافه تدابیری مانند مدیریت مصرف نمی توانست حلال تمام یا بخش بزرگی از مشکل بی آبی ما شود .
سدهای کوچک شامل بندها و پشته های خاکی،سنگچین،گابیون،هدایت آب ها به محدوده قنات ها،جمع آوری آبها در کانال های بزرگ اطراف شهرها،ذخیره آب برای استفاده در فضای سبز شهری و... از مواردی است که می توان با کمک ان برای  مدیریت و استفاده از آب باران بهره برد.جالب آنکه 22 درصد آب مصرفی تهران از سدها،20درصد از روان آب ها و 58 درصد از آبهای زیرزمینی تامین می شود.این آمار و ارقام نشان می دهد در عمل نیز امکان بهره گیری از آب سدها و روان آب ها در شهر وجود دارد.
در چند روزاخیر  بارش رحمت الهی در تمام شهرستانها به حدی زیاد بود که تردد خودروها در برخی محورهای استان به مشکل خورد و در بیشترمناطق  شاهد جاری شدن روان آبها و  سیلاب بودیم. البته این داستان تکراری هر بهار خراسان جنوبی است که خوشبختانه در سالهای اخیر رسانه های گوناگون استان به این موضوع در قالب گزارش ، خبر وگفتگو پرداخته اند اما متاسفانه! گویا در این استان قرار است که فقط رسانه ها بگویند وبنویسند ومدیران یا مسولیت را به گردن هم اندازند  یا به وعده ووعید وفرافکنی وفرار از مسولیت بسنده کنند . 
 اب بی شک مهمترین مشکل خراسان جنوبی است  این .نیاز و مشکل  استان بر هیچ کس پوشیده نیست.همه هم می دانند به وعدهای چندساله انتقال اب  به استان حداقل طی یک دهه اینده نمی توان دل بست با این حال پیش چشم مدیران ومردم میلیونها متر مکعب  سیلاب در استان جاری می شود ، به هدر می رود ویا حتی از کشور خارج می شود اما متاسفانه کاری درخور  نه از سوی دولت و نه  مسئولان استانی  برای استفاده شایسته از این منابع در دسترس را شاهد نیستیم.بله این ضرب المثل معروف که اگر دنیا را اب ببرد فلان راخواب می برد حالا حکایت مدیران استان ماست که پیش رویشان تمام   استان را اب برد ! اما کسی پیدا نشد که  زحمت بکشد وبگوید از این همه رحمت خدا چقدر   برای روزهای گرم وسخت تابستان وبقیه سال ذخیره شدواصلا برنامه ای هم برای استفاده از این ذخایر ارزشمند دارید یا به فکر فرد یا افرادی از جماعت مسولان رسیده است یا خیر ! یا قرار است  هر سال همین آش باشد وهمان کاسه چه کنم چه کنم های روزها وماههای بعد .


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/01/28 -- 01:12:56
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 137

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا