نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 6 فروردين 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
19. رجب 1440
2019 Mar 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
اپیدمی دیوارنویسی در بیرجند      

پدیده دیوارنویسی در شهرستان بیرجند روزبه‌روز در حال افزایش بوده و چهره فرهنگی شهر را مخدوش کرده است. به گزارش مهر، دیوارنویسی اگرچه از گذشته‌های دور یکی از شیوه‌های تبلیغاتی محسوب می‌شده اما تأثیر بدی بر زیبایی شهرها دارد به‌گونه‌ای که در بسیاری از مناطق، این پدیده مذموم از سوی افراد یا شرکت‌های کوچک و بزرگ با اهداف تبلیغاتی انجام می‌شود و در بسیاری از مواد نارضایتی شهروندان را نیز در پی داشته است. در عصر کنونی استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا مانند فضای مجازی می تواند تبلیغات گسترده‌ای را در پی داشته باشد اما متأسفانه یکی از روش‌های تبلیغاتی بدون نظارت در بیرجند، نصب برچسب‌های رنگارنگ روی درب منازل و دیوارهاست که با تیراژی وسیع نصب می‌شود و به‌مرور در حال تبدیل‌شدن به یک معضل اساسی است. استفاده از اسپری برای نوشتن جملات تبلیغاتی و درج شماره تلفن شرکت‌ها، مغازه‌ها و آژانس‌ها در کنار جملاتی که گاهی ازلحاظ اخلاقی مناسب نیستند به امری طبیعی تبدیل‌شده است.

امروزه دیوارنویسی محدود به دیوارهای شهر نمی‌شود بلکه گاهی شاهد هستیم که روی سطل‌های زباله شهری، بلوک‌های بزرگ وسط بلوارها و حتی درب منازل می‌توان انواعی از نوشته‌های گوناگون را دید که به نظر می‌رسد این مشکل بیشتر از آنکه ابعاد اقتصادی داشته باشد، مشکلی فرهنگی است. اگرچه در قوانین شهرداری دیوارنویسی به‌عنوان جرم محسوب می‌شود و راه برای شکایت باز است اما اظهارات مسئولان مبنی بر این است که تاکنون در برخورد با این معضل فراگیر، اقدامی انجام‌نشده و این چالش بر اندام‌های شهر و روان مردم نیز چنگ انداخته است.

 

دیوار نویسی حق الناس است

 

یکی از شهروندان بیرجندی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به تبلیغات دیواری بر منازل مسکونی بیان کرد: این کار حق الناس بوده و باید پاسخگو باشند.

رضا کیانی با بیان اینکه باید این فرهنگ نادرست اصلاح شود، اظهار کرد: برخورد مسئولان مربوطه در این امر ضعیف بوده چرا که این پدیده روز به روز در حال افزایش است. وی ادامه داد: یک شهروند با تلاش فراوان خانه ای را بنا می کند اما یک فرد ناآگاه با چسباندن برچسب بر دیوارهای آن، زحمات مالک را به هدر می دهد. کیانی بیان کرد: امروزه بسترهای دیگری مانند فضای مجازی وجود داشته که برد اطلاع سانی بیشتری را دارد.

 

مسئولان پیگیری کنند

 

یکی دیگر از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه دیوار نویسی چهره فرهنگی بیرجند را از بین برده است، گفت: باید این شیوه تبلیغاتی از میان برداشته شود. علیرضا چاجی خواستار پیگیری از سوی مسئولان شد و افزود: به نظر می رسد تبلیغات بر روی دیوار، بازخورد منفی داشته باشد.

وی با اشاره به فضای مجازی بیان کرد: امروز می توان از طریق فضای مجازی و یا رسانه ها، اطلاع رسانی خوبی برای تبلیغ انجام داد. این شهروند بیرجندی بیان کرد: همچنین شهرداری باید نقاط متعددی با هزینه های اندک و یا رایگان در اختیار شهروندان قرار دهد تا تبلیغات دیواری به مرور حذف شود.

 

تبلیغاتی که خطر آفرین است

 

یکی دیگر از شهروندان بیرجندی هم در گفت وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: نوشتن شماره و تبلیغات توسط کسبه ها به امری عادی تبدیل شده است. محمد یوسفی با بیان اینکه برخی از افراد کاغذ های تبلیغاتی را لای درب منازل می گذارند، گفت: این امر می تواند برای امنیت شهر بسیار خطر ساز باشد. وی ادامه داد: کسانی که به دنبال سرقت منازل هستند، اگر این کاغذها به مدت چند روز برداشته نشود متوجه عدم حضور اهل منزل می شوند. یوسفی با بیان اینکه باید از طریق رسانه ها به این معضل فرهنگی پرداخته شود، افزود: همچنین مسئولان مربوطه باید توجه بیشتری را در این امر داشته باشند.

 

شهرداری فضای مطمئن

و مناسب تبلیغ را فراهم کند

 

عضو هیئت اندیشه ورز خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به این معضل فرهنگی بیان کرد: این امر نشان از این دارد که تبلیغات کنندگان  به حداقل های تبلیغ آگاه نیستند. محمد علی طالبی با بیان اینکه این امر بیشتر جنبه بازدارنده دارد، افزود: از طرف دیگر گذاشتن برگه های تبلیغاتی در لای درب منازل خطر ساز بوده و می تواند امنیت را زیر سال ببرد. وی با بیان این که فضاهای مخصوص تبلیغاتی برای تبلیغ هزینه های بالا و گزافی دارد، عنوان کرد: از این رو مشاغلی که درآمد زا نیستند این شیوه تبلیغاتی را استفاده می کنند.

عضو هیئت اندیشه ورز خراسان جنوبی  بیان کرد: با این امر به حقوق شهروندی احترام گذاشته نمی شود که باید مورد توجه قرار گیرد. طالبی با بیان اینکه همچنین استفاده از کاغذ برای تبلیغ ارزش زیست محیطی را زیر سوال می برد، گفت: فراهم شدن فضای شهری مناسب می تواند به مشاغل کمک کند و نازیبایی های شهری را از بین ببرد. شهرداری با افرادی که بدون هماهنگی در سطح شهر به نصب برچسب های تبلیغاتی یا دیوار نویسی اقدام کنند برخورد قانونی خواهد کرد  وی با بیان اینکه در حال حاضر متولی مشخصی برای تبلیغات وجود ندارد، افزود: شهروندان نمی دانند که در صورت نارضایتی از این امر، مطالبه آن ها تاچه حد قابل پیگیری است.

طالبی با تاکید بر اینکه باید شهرداری فضای مطمئن و مناسبی را فراهم کند، اظهار کرد: گسترش بیلبرد ها و تبلیغات رسانه ای می تواند در رفع این معضل کمک دهنده خوبی باشد.

 

دیوار نویسی جرم است

 

شهردار بیرجند هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: پدیده دیوار نویسی به استناد ماده ۱۱۰ قانون شهرداری تخلف محسوب می شود. محمدعلی جاوید با بیان اینکه شهرداری بر علیه کسانی که بدون هماهنگی دست به این کار می زنند، برخورد می کند، افزود: باید رفع این معضل ابتدا از سوی مردم فرهنگ سازی شود. وی اظهار کرد: خوشبختانه در بیرجند این امر رعایت شده و نسبت به سایر شهرها کمتر به چشم می خورد. جاوید با بیان اینکه تاکنون در این خصوص برخورد قضایی با فردی صورت نگرفته است، گفت: تلاش می کنیم مشکلات را ابتدا با تعامل رفع کنیم. وی با اشاره به بستر فضای مجازی برای امر تبلیغ بیان کرد: علاوه بر این، میدان هایی متناسب با نیاز کاسبان برای امر تبلیغ پیش بینی شده است. در این مسیر در کنار برخورد قانونی، تقویت نگاه اقشار مختلف به ضرورت توجه به زیباسازی محیط شهری و حقوق شهروندی انکار نشدنی است. کمرنگ شدن این پدیده نیازمند تقویت حس مسئولیت پذیری مردم و فرهنگ سازی است تا تبلیغات محیطی به مراکز مشخص شده از سوی شهرداری منتقل شود و چهره فرهنگی شهر در هم نشکند.


گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/01/25 -- 19:43:39
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 313

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا