نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 2 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
18. رمضان 1440
2019 May 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
مرتضی حسن پور ؛ اولین پرستار مرد ایرانی      

نسرین کاری - مرتضی حسن  پور در سال ۱۳۲۱ در روستای خراشاد از توابع بخش مرکزی شهرستان بیرجند به دنیا آمد. وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاه خود، برای ادامه تحصیل به مشهد رفت و پس از تکمیل دوره متوسطه در دبیرستان مستوفی وارد آموزشگاه عالی پرستاری جرجانی مشهد شد. پس از تکمیل دوره لیسانس از دانشگاه مشهد در سال 1347 و اخذ درجه لیسانس مدیریت پرستاری از دانشگاه شیراز  و در سال 1353 برای  تکمیل تحصیلات عازم آمریکا شد. او با اخذ مدرک کارشناسی ارشد پرستاری از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا و مدرک دانشوری در تعلیم و تربیت گروه پزشکی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و با ناتمام گذاشتن دوره دکتری در تعلم و تربیت گروه پزشکی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال 1358 به ایران بازگشت و به عنوان عضو هیئت علمی، در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تدریس پرداخت.

 

حسن پور در سال 48 در بندرعباس 

مشغول به تحصیل شد

 

حسن پور به عنوان اولین پرستار مرد، با تحصیلات آکادمیک در ایران، از سال ۱۳۴۸ در سپاه بهداشت بندرعباس مشغول به خدمت شد و سپس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به تدریس پرداخت. وی علاوه بر ریاست دانشکده پرستاری و آموزشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دوره‌های کارشناسی پرستاری را در دانشگاه‌های شهرهای بیرجند، سبزوار، گناباد و رشته‌های کاردانی رادیوتراپی، رادیولوژی و تکنیسین اتاق عمل و کارشناسی علوم آزمایشگاهی را در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، راه اندازی نمود. حسن پور علاوه بر اینکه دارای تالیفاتی در زمینه پرستاری است ، از سال۱۳۸۰، کلاسهایی را در جهت سلامت فردی و اجتماعی، برای دانش آموزان مناطق محروم شهری و روستایی برگزار می‌کند. وی پس از بازنشستگی در سال ۱۳۸۴، هم اکنون به پژوهش در حوزه سلامتی ادامه می‌دهد.

 

تقدیر از اولین پرستار مرد

 

از وی به عنوان مربی نمونه توسط دکتر محمد فرهادی وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قدردانی شد. همچنین در سال 1382 از حسن پور به عنوان پیشکسوت جامعه پرستاری توسط دکتر مسعود پزشکیان وزیر وقت و در همان سال به عنوان استاد پرستاری توسط رئیس جمهور وقت، تجلیل شد . در سال 1386 نیز دکتر کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی وقت از وی به عنوان پیشکسوت قدردانی کرد.همچنین سال گذشته آیین تجلیل از مرتضی حسن پور خراشاد در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد.

 

دل نگرانی‌های نخستین

 «پرستار آکادمیک» مرد ایران

 

نخستین پرستار آکادمیک مرد ایران دغدغه‌های زیادی در حوزه پرستاری دارد، با این وجود معتقد است اگر نقدی هم از نظام سلامت و عملکرد دولت در حوزه پرستاری وجود دارد باید منصفانه و حرفه ای باشد و به دور از سیاسی‌کاری و تقابل آفرینی صورت پذیرد.دکتر مرتضی حسن پور،   سال گذشته  گفت: پرستاران باید به صورت منسجم و از طریق منطقی خواسته‌های بحق خود را دنبال کنند و اگر انتقادی نیز از نظام سلامت و عملکردها وجود دارد باید به صورت مستدل و سازنده باشد و در فضای تعامل ابراز شود.نخستین پرستار مرد ایران ادامه داد:  بنده که علاوه بر ایران سابقه و تجربه سالها کار و تدریس در کشورهاى دیگر از جمله آمریکا را دارم و مى‌بینم چند سال است که پرستارى کشور ما به مدد تجربه پیشکسوتان و تحرک و نشاط جوانان؛ از غناى علمى و اقتدار حرفه اى و صنفى خوبى در مقایسه با سایر کشورها برخوردار است، حیف می‌دانم که جامعه پرستاری یکصدا نباشند. وی خاطر نشان کرد: به هر حال پرستاران نیز جزئی از این مملکت هستند و خوشبختانه امروز در شرایطی هستیم که جایگاه پرستاری در جامعه تثبیت شده است و باید برای حفظ و تقویت آن تلاش کرد.

 

 

باهوشترین و متعهدترین زنان و مردان

 باید در رشته پرستاری پذیرش شوند

 وی درباره نحوه  چگونگی ورود به رشته پرستاری گفت : من به همراه 4 نفر دیگر در سال 1343 جزو نخستین افرادی بودیم که به عنوان دانشجویان پرستاری مرد در ایران وارد آموزشگاه عالی پرستاری جرجانی مشهد شدیم. این آموزشگاه نخستین موسسه ای در ایران بود که دانشجوی پرستاری مرد می گرفت سپس در سال 1347 در رشته پرستاری فارغ التحصیل شدیم و از این تعداد فقط من به حرفه پرستاری ادامه دادم و بقیه به سایر رشته ها مانند بهداشت و غیره رو آوردند.حسن پور درباره دلیل انتخاب این رشته خاطر نشان کرد:  کاملاً تصادفی بود اما اکنون یقین دارم که این چیزی جز عنایت خداوند به من نبوده است من در حالی وارد این رشته شدم که هیچ آشنایی قبلی از آن نداشتم و اطلاعاتم درباره تحصیلات عالیه این رشته بسیار ناچیز و در حد صفر بود.

 

باید تلاش کرد با به روز کردن علم، مهارت و توانایی ها خدمات

 بهتری  به مددجو ارائه کرد 

 

او به پسرهعکسایی که طالب رشته پرستاری هستند توصیه کرد: باید باهوش ترین، باسوادترین و متعهدترین افراد اعم از مرد و زن به سراغ حرفه پرستاری بیایند درس را صرفاً برای کسب توانایی و علم برای خدمت به مردم و کسب رضای خدا بخوانند این اصلی است که هر کسی در دوران دانشجویی، خدمت و سایر مقاطع زندگی باید مدنظر داشته باشد. باید تلاش کرد با به روز کردن علم، مهارت و توانایی ها خدمات بهتری به مددجو ارائه کرد. وی ابراز تاسف کرد: ازین که  امروزه بسیاری از توانایی های پرستاران به کار گرفته نمی شود و حتی برخی پرستاران دل به کار نمی دهند. باید همواره در نظر داشت که افزایش یا کاهش میزان درآمد در کیفیت خدمات و میزان فعالیت تاثیری نداشته باشد نباید برای درآمد خدمت کرد باید نیاز خدمتی مردم را شناخت تا همه انرژی در جهت تامین آن نیاز به بهترین شیوه مصروف شود البته در عین حال که سازمان نظام پرستاری هم برای حفظ و تامین حقوق و جایگاه پرستاران می کوشد. این را هم باید به خاطر داشت که بر اساس تعاریف بین المللی مراقبت های پرستاری فقط ویژه فرد بیمار نیست بلکه فرد سالم را هم شامل می شود.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/09/20 -- 15:54:01
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 233

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا