نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 21 آذر 1397
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
03. ربيع‌الثاني 1440
2018 Dec 12

 

 

 

مشاهده کامل خبر
یادداشت - خطرات وآسیب های فضای مجازی وشبکه های اجتماعی برای خانواده ها      

 

 (بخش اول :فضای مجازی ،آسیب ها وخطرات):

 

* محمدرضا آرین پور 

 

فضای مجازی امروزی برای همه ضروری است اما اگر این مساله مدیریت نشود نتیجه مخرب به همراه دارد. مشکلات ناشی از این رفتار در کودکان با منزوی شدن و فاصله گرفتن از جمع و بروز مشکلات جسمانی (به دلیل عدم تحرک) مشهود است . 

پرداختن بیش از حد به فضای مجازی می تواند افراد را از ارتباط سالم با خانواده خود نیز محروم کند. چیزی که باعث دوام خانواده می شود تعامل سالم است و استفاده بیش از حد از فضای مجازی می تواند این ارتباط سالم را به خطر اندازد. امروزه می بینیم که خانواده ها در کنار یکدیگر نیز در فضای مجازی فعالیت می کنند، حتی زمانهایی که برای تفریح به بیرون از خانه می روند اما همه با تلفن همراه خود سرگرم می شوند و این تهدیدی برای بنیانهای خانواده به شمار می رود.هر چیزی که بیش از اندازه استفاده شود اعتیاد می آورد و این مشمول فضای مجازی نیز می شود. سوال این است که چرا افراد به سوی فضای مجازی حرکت کرده اند و از جمع عمومی و مشارکت در اجتماع گریزان است. چرا در میان دوستانش حضور نمی یابد؟ با بررسی این مسائل و ریشه یابی در خصوص علت ها و همچنین یافتن راه حل ها می توان راهکارهایی را برای جلوگیری از اعتیاد افراد به فضای مجازی پیدا کرد.

از طرف دیگر آموزش این مساله که چه عواقبی در برابر استفاده بیش از حد از فضای مجازی وجود دارد نیز می تواند به مردم کمک کند. اینکه مردم بدانند استفاده بیش از حد از فضای مجازی می تواند آسیب های جبران ناپذیر جسمی و بویژه روحی برای آنها به دنبال داشته باشد، اطلاع رسانی در خصوص نتایج اجتماعی رفتارهای آنها می تواند، مردم را در یادگیری روشهای استفاده بهینه کمک کند. خیلی ها شاید ندانند که فعالیتشان به نوعی اعتیاد است.

سن نوجوانی بسیار حساس است و آنها علاقه زیادی برای ورود به این فضا دارند. به همین دلیل ممانعت از ورود نوجوانان به شبکه های مجازی به نظر نتیجه معکوس به همراه دارد و روش درستی نیست. بهترین کار آموزش صحیح و کامل در خصوص قوانین و روش استفاده از فضای مجازی به آنها است تا در این محیط دچار مخاطره نشوند..به اعتقاد من نوجوانان تا سنین 15 سالگی نباید از دسترسی داشتن به تلفن هوشمند برخوردار شوند اما بعد از آن می توانند از طریق آموزشهای منظم و هدفمند، آنها را با این محیط آشنا کرد تا از هر نوع آسیبی بر هزر باشند.خانواده ها مهمترین نقش را در این خصوص دارند، مدارس نیز می توانند با اعمال محدودیت در خصوص تلفن های هوشمند، زمینه بروز مشکل برای دانش آموزان و نوجوانان را محدود کند. همین که دانش آموز در طول روز مدت زمان حضور در مدرسه را ملزم به عدم استفاده از تلفن هوشمند می شود و در خانواده نیز قوانینی برای استفاده از این نوع تلفن داشته باشد، می تواند آنها را در برابر آسیب های موجود تا حدودی ایمن کند.

اعتیاد و وابستگی به شبکه های مجازی می تواند مخاطراتی نظیر ارتباط نامناسب یا افرادی که نباید با آنها ارتباط داشته باشند را فراهم کند. نکته دیگر اینکه ممکن است رفتارهای پر خطر را برای نوجوان عادی کند از طرفی با افرادی ارتباط بر قرار می کنند که والدین هیچ شناختی نسبت به آنها ندارند. نکته دیگر آنکه نوجوان به جای ارتباط با خانواده و دوستان،  و همچنین به جای آنکه زمان خود را صرف مطالعه کند بیشتر به سوی انزوا و افسردگی و خستگی فکری سوق دهد.استفاده افراطی دانش آموزان از فضای مجازی و چالش های تربیتی میزان حضور دانش آموزان در فضای مجازی و پرسه زدن آنها در شبکه های اجتماعی؛ یکی از موضوعاتی است که می توان آن را به لیست دغدغه های والدین اضافه کرد. چرا که کمتر مادری را می توان سراغ داشت که از وقت تلف کردن های فراوان فرزندش در فضای مجازی شکایتی نداشته باشد. موضوعی که شاید بتوان نام اعتیاد اینترنتی را هم برآن گذاشت.

آسیب جدی که باید بیش از گذشته مورد توجه باشد، نفوذ شبکه های اجتماعی مانند”فیسبوک،وایبر، واتس آپ، لاین وتلگرام در بین دانش آموزان است.

گذران اوقات فراغت درشبکه های مجازی یک چالش جدی تربیتی است بر این اساس قشر عظیم جوان و نوجوان نیازمند عنایت وتوجه جدی در زمینه برنامه ریزی برای گذران اوقات فراغتشان هستند.

کارکردهای اوقات فراغت : فرصتی برای شکوفایی استعدادها و کسب توانمندی های لازم زندگی آینده، فرصتی جهت تجدید قوا، پرورش قوه خلاقیت وابتکارهمچنین مهارت آموزی، فرصتی جهت اصلاح رفتار،رشد و تعالی شخصیت انسانی، فرصتی جهت اشاعه فرهنگ عمومی، دینی وملی وبراین اساس نیاز است که مسوولان جامعه و خانواده ها؛ نوجوانان وجوانان را درخصوص گذاران اوقات فراغتشان هدایت و راهنمایی کنند و با برنامه ریزی صحیح آنها را از ورود بی رویه واستفاده نامطلوب فضای مجازی وشبکه های اجتماعی که تاثیرات مخربی را برهویت انسانی آنها خواهد داشت پیشگیری کنند..امروزه تحقیقات نشان داده است که بیش از44درصد جوانان و نوجوانان اوقات فراغت خود را با ورود به فضای مجازی واستفاده از اینترنت، 35 درصد با بازی های رایانه ای وگوش دادن به موسیقی و کمتراز 17 درصدشان با استفاده از تلویزیون و برنامه های آن اوقات فراغتشان را سپری می کنند.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/08/23 -- 19:31:29
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 243

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا