نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 19 آذر 1397
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
01. ربيع‌الثاني 1440
2018 Dec 10

 

 

 

مشاهده کامل خبر
گفتگو - مطالعه از مهمترین ابزار های متعالی شدن جوامع بشری      

نسرین کاری - اینکه کتاب خواندن خوب است، قدرت تخیل را بالا می برد، به وسعت دید آدم ها کمک می کند حرف هایی است که زیاد تکرار شده و  اکنون همه بر این موضوع اتفاق نظر دارند که کتاب خواندن خوب است اما با این حال باز هم وقتی سراغ از سرانه مطالعه می گیریم آمارها خبر از پایین بودن میزان مطالعه می دهد.حساب آن ها که کتاب خواندن از کارهای روزمره شان است و همیشه کتابی برای خواندن در دست دارند جدا؛ اما کتاب خواندن برای بعضی ها بهانه می خواهد، گاهی بعضی ها نیاز  به هُل دادن دارند تا میل و رغبت به خواندن پیدا کنند و  دست به کتاب شوند. لذا بالا بودن سطح آگاهی و علمی آنان در این زمینه ضروری است و کتاب به عنوان ابزاری کارآمد برای همه  برای رشد فرهنگی، دستاوردی گرانبهاست و در موفقیت، سازماندهی و اعتلای خانواده بسیار موثر و سازنده است. با وجود تلاشها و توصیه های در حوزه کتاب و کتابخوانی در طول سالها، همچنان شاهد بی مهری به کتاب و کتابخوانی هستیم. اکنون فرصت مناسبی است که ساعتی بیندیشیم و از خود سوال کنیم راستی چرا ما از این ثروت بیکران بی بهره ایم و از این یار مهربان دور مانده ایم .

 

اهمیت کتابخوانی در قرآن و احادیث

 

در قرآن کریم ۲۶۳ بار لفظ کتاب، کتب و مکتوبات آمده است. سوره حمد را فاتحه الکتاب می‌خوانند و در ابتدای دومین سوره قرآن نیز لفظ کتاب به کار رفته و باز در جایی از این کتاب عظیم، خداوند متعال وصف کتابت را به خود منصوب کرده است علاوه بر این احادیث متعددی وجود دارد که مبین اهمیت کتاب و کتابخوانی در سیره معصومین است، تا آن جا که معصومین(ع) کتابخوانی و مطالعه و تفکر را در حد فریضه برای امت می‌دانند.

 

باید برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی قدم برداشت

 

بالطبع یکی از راه‌های ترویج فرهنگ کتابخوانی، مردمی کردن و تامین منابع و ایجاد انگیزه در یکایک افراد جامعه است و در راستای تحقق این سیاست فرهنگی و نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی بایستی قدم هایی برداریم. برگزاری مسابقات کتابخوانی و خلاصه ‌نویسی کتاب‌ها می‌توانند گرایش افراد را به مطالعه منجر کند و این گونه مسابقات باید از روی اصول و سنجیده برگزار شود که این زمینه‌ساز گرایش عده‌ای زیادی از افراد به مطالعه خواهد شد. کتاب‌های تازه و جدیدی به مجموعه‌ای کتابخانه‌ها باید افزود که این کار گوارا و دلنشین بوده و حیات و پویایی کتابخانه را تامین و تضمین می‌کند. راه ترغیب و علاقمند کردن کودکان به کتاب و کتاب‌خوانی این است همانطور که بزرگترها مطالعه می کنند می‌توانند کتاب‌های کودکانه را گزینش کنند، و در فرصت‌های که کاری ندارند برای کودکانشان آن‌ها را بخوانند که این کار سبب کتاب دوستی و علاقمندی به کتابخوانی می‌شود، و این عشق به تدریج در وجود کودک نهادینه می‌گردد. 

 

فرهنگ مطالعه ابزاری برای تعالی انسان

 

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان نهبندان هم بیان کرد: فرهنگ مطالعه ابزاری مهم برای متعالی شدن انسان به شمار می رود. فاطمه کاظمی با بیان اینکه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در احادیث و روایات اسلامی مورد تأکید و سفارش فراوان قرار گرفته است، ادامه داد: باید این فرهنگ دینی در جامعه ترویج و نهادینه شود.

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی نهبندان با اشاره به اینکه مطالعه و کتابخوانی یک فرهنگ اساسی برای توسعه هر جامعه‌ای محسوب می‌شود، افزود: یکی از معیارها و ملاک‌های اساسی در سنجش پیشرفت جوامع، فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است.کاظمی مطالعه را یکی از مهمترین ابزار های متعالی شدن جوامع بشری دانست و خاطرنشان کرد: این فرهنگ مسیری به منظور گرایش انسان به سمت ارزش‌ها و خوبی‌ها است.وی بر فراهم شدن بسترهای لازم به منظور نهادینه‌سازی و تعمیق فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین آحاد جامعه به ویژه جوانان تأکید کرد و افزود: باید به این مهم در محیط ‌کتابخانه‌ها، مدارس، مراکز علمی و فضاهای عمومی توجه بیشتری شود. 

گسترش روز افزون فضای مجازی گرایش به کتابخوانی را کاهش داده است

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه گسترش روز افزون فضای مجازی گرایش به سمت کتاب و کتابخوانی را کاهش داده است، عنوان کرد: بنابراین باید به همان میزان که در فضای مجازی کار می شود فضاهای حقیقی و طبیعی ایجاد شود تا گرایش به سمت فضای مجازی کمتر شود.رضایی با اشاره به اینکه با گسترده شدن فضای مجازی و همه گیری استفاده از شبکه های اجتماعی همانطور که خیلی از کارهای ما شکل مجازی به خود گرفت و در کنار مزایا از یک سری امور دورمان کرد  افزود: از تعداد بعضی کتاب خوان ها هم کم شد و اکثر زمان خود را در گروهها و کانالهای تلگرامی می گذرانند. 

 

وجود ۶۵۰ هزار نسخه کتاب

 در کتابخانه های استان

 

رضایی یادآور شد: اکنون ۳۴ کتابخانه در استان در حال ساخت داریم و در صورت تخصیص بودجه ۱۰ مورد از این پروژه ها تا پایان سال جاری به بهره برداری برسند که از این تعداد پنج پروژه با مشارکت خیران خواهد بود. رضایی همچنین از وجود ۶۵۰ هزار و ۷۷۶ نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی استان خبر داد و افزود: این میزان نسبت به سال ۹۳ بالغ بر ۲۳ درصد رشد داشته است. به گفته رضایی اکنون ۳۸ هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی استان هستند که این میزان در سه سال گذشته حدود ۱۴ درصد افزایش یافته است.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/08/23 -- 19:30:48
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 287

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا