نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 21 آذر 1397
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
03. ربيع‌الثاني 1440
2018 Dec 12

 

 

 

مشاهده کامل خبر
شکاف بین فرصت شغلی و کارجویان تا آخر سال عمیق تر می شود      

برزجی- مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی هشدار داد:اگر به موضوع مهارت توجه بیشتری نشود تا پایان سال باید منتظر عمیق تر شدن شکاف ایجاد شده بین فرصت های شغلی و آمار جویندگان کار باشیم. به گزارش خبرنگار آوا، سنجری در کمیته راهبردی آموزش های مهارتی استان با تاکید بر اینکه آمارهای ارایه شده در این قبیل جلسات باید مسئولان را به فکر واداشت وی خاطر نشان کرد: نیروی انسانی باستی به عنوان یک فعال اقتصادی در آموزش عالی تربیت شود  اما اکنون آمار بالای بیکاران فارغ التحصیل به یک چالش در استان تبدیل شده است. وی به نبود تعادل بین نیاز بازار و آموزش های ارایه شده اشاره کرد و افزود: آمارهایی که در سرشماری اخیر احصا شده نشان دهنده این است که خراسان جنوبی در رتبه 16 کشوری از لحاظ فارغ التحصیلان بیکار قرار دارد. 

 

نداشتن مهارت، عامل دافعه

در به کارگیری نیروهای انسانی

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی بیشترین حجم فارغ التحصیلان بیکار در استان را مربوط به رشته کامپیوتر عنوان کرد و گفت: در تحلیلی که از بازار کار طی 6 ماهه ابتدای امسال داشته ایم 2 هزار و 628 جوینده کار در مراکز کاریابی ثبت نام کرده اند در صورتی که ما 2 هزار و 836 فرصت شغلی در استان داشته ایم. اما از این تعداد جوینده کار فقط 653 نفر به کار گرفته شده اند. سنجری با تاکید بر اینکه علیرغم تمامی تلاش های برای آموزش نیروها در مقاطع تحصیلات عالی گفت: 63 درصد از این فارغ التحصیلان هیچ گونه مهارتی ندارند و این شکاف عمیق بین کارجویان و فرصت های شغلی تا پایان سال عمیق تر نیز خواهد شد.

 

پرداخت 8 درصد یارانه تسهیلات

برای متقاضیان ورود به فناوری های جدید اقتصاد دانش بنیان

معاون اقتصادی استاندار نیز با تاکید بر اینکه باید بررسی شود چه میزان آموزش ها نتیجه بخش بوده گفت: هم اکنون دولت تسهیلات خوبی برای اشتغال در نظر گرفته وی اگر برنامه ریزی خوبی انجام گیرد می توان از این فرصت به نحو احسن برای ایجاد اشتغال های پایدار در استان استفاده کرد. بی بی عصمت سرفرازی از پرداخت 8 درصد یارانه تسهیلات برای متقاضیان ورود به فناوری های 

جدید اقتصاد دانش بنیان خبر داد و  خاطر نشان کرد:  به طور مثال مسایل طبیعی که استان با آن درگیر است از جمله مشکل آب می تواند در فضای اقتصاد دانش بنیان مورد توجه فارغ التحصیلان قرار گیرد. 

مراکز جوان صنعت 

در استان ایجاد شود 

سرپرست دانشگاه جامع علمی وکاربردی خراسان جنوبی نیز در این جلسه به ظرفیت  دانشگاه تحت امرش اشاره کرد و گفت: باید مراکز جوان صنعت در استان ایجاد شود تا نیروی مورد نیاز در صنایع استان که عمدتا کاشی و سیمان هستند بر اساس نیاز آموزش داده شوند. فورگی نژاد با تاکید بر اینکه آموزشهای دانشگاه علمی کاربردی هیچ هزینه ای بر دولت تحمیل نمی کند خواستار شناسایی نیازهای استان بر اساس اولویت شد و گفت: هم اکنون 25 درصد فارغ التحصیلان در رشته معدن و سیمان به کار گرفته شده اند. 

 

پرهیز از جزیره ای عمل کردن

 در آموزش نیروی انسانی

سلیم رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای ابن حسام نیز با بیان اینکه همیشه این دانشگاه با مراکز فنی و حرفه ای اشتباه گرفته می شود هدف از آموزشهای دانشگاه متبوعش را تربیت نیروی ماهر فنی و در عین حال کارآفرین عنوان کرد و گفت: باید دانشجویانی که چندین سال برای تحصیل زحمت می کشند در نهایت از سوی مرجع خاصی به سمت بازار هدایت شده و تسهیلات لازم را هم برای ایجاد شغل دریافت کنند. 

 

سرانه آموزشی خراسان جنوبی

 بیش از دو برابر کشور

مدیرکل فنی و  حرفه ای استان نیز به عنوان دبیر این کمیته ضمن ارایه گزارشی از عملکرد 7 ماهه این نهاد آموزشی عنوان کرد که از برنامه مشخص شده جلوتر حرکت کرده ایم. خوش آیند با بیان اینکه هم اکنون آموزش های فنی و حرفه ای در بخش های گوناگون ارایه می شود 

افزود: سرانه آموزشی هر فرد در کشور 2 نفر ساعت است که این رقم در خراسان جنوبی 5 و دو دهم نفر ساعت می باشد. وی از تفاهم 40 دستگاه اجرایی با فنی و حرفه ای در بحث استفاده از آموزش های این نهاد خبر داد و گفت: البته از این رقم آموزش تعداد محدودی از دستگاه ها،  

اجرایی شده است. 

حاشیه: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار با تاکید بر اینکه در موضوع مهارت آموزی باید دانشگاه ها نیز همراهی کنند از عدم حضور رئیس  یکی از  دانشگاه ها  گلایه مند شد و همانجا دستور داد نامه ای برای وی ارسال تا علت عدم حضورش را اعلام کند . همچنین یکی دیگر از روسای دانشگاه ها که در بخش پایانی جلسه را ترک کرد نیز مشمول این نامه معاون استاندار خواهد شد که البته رونوشت آن برای استاندار نیز می رود.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/08/23 -- 19:25:38
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 179

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا