نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 21 آذر 1397
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
03. ربيع‌الثاني 1440
2018 Dec 12

 

 

 

مشاهده کامل خبر
قدیمی ترین زبان های زنده دنیا که هنوز رسمیت دارند!      

 

 

قدیمی ترین زبان های زنده دنیا که در این لیست به آنها اشاره خواهیم کرد همگی دارای یک ویژگی مشترک هستند و آن هم عدم تغییرات اساسی در ساختار آنها است. 

گالیک ایرلندی : این زبان از شاخه زبان‌های سلتی و خانواده هندواورپایی است و پیش از ورود ژرمن‌ها به ایرلند و جزیره انگلیس رواج داشته‌است. 

گرجی : سه زبان رسمی اصلی منطقه یعنی ارمنی، آذری و گرجی از خانواده‌ زبان‌های کاملاً متفاوتی می‌آیند.

فنلاندی : گرچه نوشتن فنلاندی تا قرن ۱۶ میلادی روایج نداشته‌ است اما این یکی از قدیمی ترین زبان های زنده دنیا بشمار می آید. فنلاندی از خانواده زبان‌های فین‌واوگری است که زبان‌های استوانیایی، مجاری می‌شود.

باسک : این زبان در بین مردمان باسک که در اسپانیا و فرانسه ساکن هستند رواج دارد. تنها نکته‌ی مسلم در مورد زبان باسک این است که سال‌ها پیش از ورود رومی‌ها به منطقه و روایج لاتین در فرانسه و اسپانیا ، باسک رواج داشته است.

مقدونی : خانواده زبان‌های اسلاوی که شامل زبان‌های روسی، لهستانی، چک و کرواتی می‌شود تقریباً یکی از زبان‌های جدید است. این شاخه از اسلاوی-مادر یا پروتو-اسلاوی منشعب شده‌است. 

ایسلندی : زبان ایسلندی یکی از زبان‌های هندواروپایی و از شاخه زبان‌های ژرمنی شمالی است. بسیاری از زبان‌های ژرمنی در طول زمان ساده شده‌اند و بسیاری از ویژگی‌های زبان‌های هندواورپایی را از دست داده‌اند. 

لیتوانیایی : بیشتر زبان‌های اروپایی جزء خانواده زبان‌های هندو-اورپایی هستند و احتمالاً در سال ۳۵۰۰ پیش از میلاد از همدیگر جدا شدند. این زبان‌های به شاخه‌های آلمانی، ایتالیایی و انگلیسی تقسیم شدند و به تدریج اشتراکات زبانی‌ها آنها کمتر و کمتر شد.

تامیلی : تامیلی زبان حدود ۷۸ میلیون نفر در دنیا و همچنین زبان رسمی کشور سری‌لانکا است. این زبان تنها زبان کلاسیکی می‌باشد که در طول زمان به طور کامل حفظ شده‌است. 

عبری : عبری سرگشت جالبی دارد. این زبان حدود سال‌ ۴۰۰ میلادی از رواج افتاد و تنها در مراسم مذهبی یهودی استفاده می‌شد. گرچه در اواخر قرن نوزدهم و بیستم با گسترش ملی‌گرایی یهودی‌ها این زبان احیا شد. هرچند که عبری مدرن با عبری تورات متفاوت است اما عبری‌زبان‌ها کاملاً می‌تواند آیات تورات را متوجه شوند.

فارسی : فارسی زبان رسمی کشورهای ایران، افغانستان ، تاجیکستان و ازبکستان است. فارسی نوین شاخه‌ای از فارسی باستان و زبان رسمی امپراتوری ایران است که یکی از قدیمی ترین زبان های زنده دنیا می باشد. فارسی نوین حدود سال ۸۰۰ میلادی رایج شد. یکی از ویژگی‌ها خاص زبان فارسی نوین این است که تغییرات کمی در طول تاریخ داشته و امروزه فارسی زبان‌ها تقریبا می‌تواند به راحتی کتاب‌های قدیمی را بخواند برخلاف انگلیسی زبان‌ها که به سختی می‌تواند مثلاً نمایشنامه‌های شکسپیر را بخوانند


گروه خبری : اجتماعی ،اقتصادی
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/08/22 -- 17:24:03
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 423

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا