نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 27 تير 1397
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
05. ذي‌القعده 1439
2018 Jul 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
حافظ دانه درشت گردنبند ادبیات فارسی ایران      

نسرین کاری- هنر و ادب، در هر ملتی یکی از عوامل زمینه ساز فرهنگ آن کشور است شعر و ادب هم از جمله معیارهایی است که هم عامل انتقال و هم سازنده فرهنگ است در تاریخ فرهنگ و ادب ایران شاعران بسیاری بوده‌اند که نامشان چون خورشید نه تنها در ایران بلکه در جهان درخشیده است حافظ از جمله این شاعران است که وی را باید حافظه تاریخی ملیت و هویت ایرانی دانست. سید مهدی رحیمی دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بیرجند  از سال 70 در دانشگاه بیرجند مشغول به کار است. وی که  اکنون در سمت مدیرگروه زبان و ادبیات فارسی در این دانشگاه فعالیت می کند. به مناسبت بزرگداشت حافظ در  گفتگویی با ما شرکت کرد.

 

جذابیت های شعر حافظ 

در دو بخش ادبی و محتوایی است

 

رحیمی با بیان اینکه  جذابیت های شعر حافظ  را می توان به دو بخش جذابیتهای زبانی و ادبی و جذابیتی های محتوایی تقسیم کرد می افزاید: جذابیت های زبانی و ادبی حافظ به دلیل ذوق شخصی و هم تفحص های او بوده و همچنین موسیقی مورد پسند عامه مردم را در شعر خود حفظ کرده است. و در بخش محتوایی به لحاظ استفاده از عروض و  رمل و هزج و مضارع هم حافظ  یک شعر خوشاید که مورد علاقه همه است به نمایش گذاشته است. مدرس دانشگاه بیرجند  خاطر نشان می کند: ارزش شعر  حافظ بخاطر این است که با دین و آموزه‌های اسلامی عجین شده است و آموزه‌های دینی چه به صورت غیر مستقیم و یا مستقیم در شعر او دیده می‌شود.

 

شعر حافظ مختص همه دوران ها 

و با هر سلیقه ای است

 

رحیمی  تاکید می کند: شعر حافظ مختص همه دوران ها و با هر سلیقه ای است و او از مسائل روزگار خود غفلت نکرده و دیوان حافظ پر از موضوعات اجتماعی و اخلاقی زمان خود است. رحیمی با اشاره به موسیقی شعر حافظ می گوید: شعر حافظ دستچین شده است و یکی از جذابیت های شعر او این نکته است که از آرایه‌های ادبی به طور متعادل استفاده کرده است.

 

بهترین تصحیح دیوان حافظ 

تصحیح علامه قزوینی است

 

مدرس دانشکده ادبیات دیوان حافظ را مهم‌ترین اثر ادبی حافظ عنوان می کند و ادامه می دهد: اشعار دیوان حافظ مشتمل بر 500 غزل و رباعی و قطعه و یک مثنوی به نام آهوی وحشی است که بیشتر اشعار حافظ در قالب غزل سروده شده است.وی خاطر نشان می کند: بهترین تصحیح دیوان حافظ تصحیح علامه قزوینی است.

حافظ زیرکانه از دوپهلوترین آرایه 

یعنی ایهام استفاده کرده است

 

وی با اشاره به آشنایی حافظ به علم بلاغت و معانی  می افزاید:  حافظ با روح زبان و قواعد علمی و ادبی آشنا بوده است و از نظر فکری شعر حافظ از بن مایه فکری بالایی برخوردار است که در شعر حافظ دین،اسطوره، تاریخ، فلسفه و غیر گنجانده شده است. حافظ زیرکانه از دو پهلوترین آرایه یعنی ایهام به دلیل اینکه کم خطر است و هم اینکه معنی قطعی نمی رساند استفاده کرده است.

 

اکثر شاعران استان در اشعارشان

 از حافظ تاثیر پذیرفته اند

 

وی تاکید می کند:  حافظ دانه درشت گردنبند ادبیات فارسی است که شاعران سبک های مختلف کلاسیک و نو، در اشعارشان از وی تاثیر پذیرفته اند و اکثر شاعران استان هم در اشعارشان از حافظ تاثیر گرفته اند. وی با اشاره به شاعر نام آور خراسان جنوبی غلامحسین یوسفی «ناقوس» می گوید: ناقوس از جمله شاعران پیشکسوت استان است که توجه خاصی به شعر حافظ در بخش غزل دارد. ضمن اینکه وی علاقمند به مولوی و سعدی  نیز هست. استاد ادبیات دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه براساس برخی شواهد تاریخی نزاری دیداری با سعدی داشته و در زمانی جلوتر از حافظ می زیسته است، می افزاید: به جرات می توان گفت: نزاری شاعر بیرندی  حقی به گردن حافظ دارد و حافظ در اشعارش از وی تاثیر پذیرفته است.


گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/07/19 -- 17:03:51
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 311

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا