نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 4 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
24. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
مزار نِزار« نزاری»، گنج خاموش بیرجند!      

سمیرا قاسمی- سعدالدین بن شمس الدین بن

 محمد نزاری فوداجی بیرجندی قهستانی متولد حدود 650 هجری قمری است که در سال 721 وفات یافت. وی از شاعران غزلسرای  اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم است. او جزو کسانی است که عنوان «حکیم» در دوران حیاتش نیز به او گفته می شد. عده ای نزاری را یک اسماعیلی معتقد می دانند او مردی دانشمند در زمان خویش بود و علاقه خاصی به تحصیل فلسفه و  آشنایی با تعالیم فرقه های مختلف داشته است. آثار وی از جمله کلیات دیوان نزاری شامل  قصاید، ترکیبات، ترجیعات، غزل ها، مقطعات، مثنوی های دستورنامه، ادب نامه، ازهر و مزهر، مثنوی مناظره روز و شب و مکاتبات منظوم می باشد.

 

فروش باغ ملی به بانک ملی 

و ساخت مقبره ای کوچک کنار آن

به گفتۀ «زهرا علیزاده بیرجندی» استادیار دانشگاه بیرجند، در کتاب تاریخ برگزیدگان و مشاهیر بیرجند آورده است که نزاری در قبرستان شرقی  بیرجند به خاک سپرده شده بود و قبر او به همت حاجی ملک تاجر تعمیر شد ولی در سال های  دهه سی، قبرستان به جای دیگری  انتقال یافت  و به جای  آن پارک ساخته شد و آرامگاه او ویران شد. به گفتۀ «علیزاده بیرجندی» در سال 1336  شمسی، شهرداری بیرجند باغ ملی را به بانک ملی می فروشد و سال بعد از آن اقداماتی برای احداث بنای یادبودی به نام نزاری قهستانی از طرف شورای حفاظت آثار باستانی و مسئولان محل و سایر علاقه مندان انجام می شود. آن چنان که این استاد دانشگاه در سال 1352 شورای بانک ملی در مورد واگذاری زمینی به مساحت 158.37 متر مربع از اراضی بانک که در حدود 5 هزار متر مربع می شود موافقت می کند و در سال 54 کار ساخت آرامگاه آغاز می شود.

 

مردم بی خبر، مسئولان بی خیال!

و حالا این حکیم بزرگ چنان به فراموشی سپرده شده که حتی مردم ساکن خیابان حکیم نزاری نیز او را نمی شناسند و نمی دانند که مقبره او در کجا قرار دارد وقتی به  میان مردم و کسبه رفتم و  از آنان درباره حکیم نزاری پرسیدم براساس همان پیشینه فکری خود برخی می گفتند آدم مشهوری بوده است و یا اینکه جوانی که از کسبه آن جا بود می گفت یا نویسنده بود یا شاعر و حتی دختری که مدعی بود بیرجندی است و همه را می شناسد وقتی از حکیم نزاری پرسیدم گفت: او چه کسی است اسم مکان است یا انسان  و همچنین از کسبه قدیمی شنیدم که گفت اسم همین خیابان حکیم نزاری است دیگر، مگر  چیز دیگری هم به این اسم وجود دارد و همچنین صاحب مغازه کوچکی در این خیابان که در حال انجام کار خود بود به طنز گفت: هرکی بوده آدم خوبی بوده که مشهور شده و در این میان فط یکی بود که تا حدودی او را می شناخت و بیان کرد که ما داد شهر فرهنگی را بر سر زبان ها مانند شعار می چرخانیم در حالیکه فرهنگ اصیلمان را فراموش کرده ایم و از آن یک مقبره کوچک در خیابان قدیمی و یک نام و یک مشت بی توجهی باقی مانده است که اگر خوشنویس مشهور شهرمان در آن را برای برگزاری کلاس های خود باز نکند شاید سال ها درب آن باز نشود و خاک بخورد همانطور که قبل از این استاد بر روی در آن همیشه یک قفل بزرگ خودنمایی می کرد و به گفتۀ یکی از کسبه قدیمی شهر در آنجا، مسئولان باید فکری برای آن بردارند در حالیکه این همه سال این مقبره به امان خدا رها شده و عین خیال هیچ کدام از مسئولان نیست و از مردم هم نمی شود که توقعی داشت چون کاری نمی توانند انجام دهند به غیر از اینکه حداقل خودشان بشناسند و مسئولان را مجبور کنند که شاید کاری انجام دهند چرا که این مسئولان و متولیان هستند که می توانند در توسعه و معرفی و جذب گردشگر فعالیت هایی داشته باشند.

 

انتقال مقبره حکیم نزاری

 ساده ترین کار ممکن

در همین راستا با یکی از فرهنگیان شهر سخن گفتم که می گفت تنها راهی که مقبره «حکیم نزاری» مانند دیگر شعرای بزرگ کشور دیده شود و جذب گردشگر داشته باشیم باید شبیه باغ مقبره ایرانی شود که به دلیل اینکه مقبره کنونی او فاصله چندانی با خیابان ندارد و از آن طرف هم بانک این قابلیت را ندارد و فقط باید مقبره را مانند مقبره خیام در نیشابور به مکان دیگری جابه جا کرد چون حتی اگر خانه های اطراف هم خریداری شود باز هم به دلیل عرض کم خیابان و ترافیکی که ایجاد می کند و نیاز  به پارکینگ دارد امکان گسترش آن وجود ندارد ولی اگر این غیر ممکن ها هم تأمین شود، بازهم در مجاورت بانک برافراشته به چشم نمی آید و ساده ترین کار ممکن انتقال قبر به مکان مناسبی که فضای باغ شدن مانند باغ امیرآباد، از اراضی بنیاد مستضعفان، زمین های پادگان، باغ کنار شهرداری و این چنین فضاها را دارد می باشد تا آن را به مجموعه فرهنگی  و تفریحی با المان های  جالب مانند مقبره خیام، حافظ، فردوسی تبدیل شود. 

 

دریغ از یک تابلو بر مزار نزاری

و فرهنگی دیگری عنوان کرد که حتی برای این حکیم بزرگ ارزش یک تابلو و اسم را هم قائل نشده اند تا حداقل از روی اسم و تاریخچه آن مردم گذری این خیابان متوجه شوند و این کار ساده را هم مسئولان امر انجام نداده اند.

 

شاعرانی مانند حافظ مقلد نزاری

«بهنام فر» استاد دانشگاه بیرجند و عضو هیئت علمی آن نیز در این باره اظهار کرد که «حکیم نزاری قهستانی» یکی از شاعران بزرگ است که در کشورهای همسایه هم او را می شناسند و آثار او را می خوانند. به گفتۀ وی شاعران بزرگی مانند حافظ  از او  تقلید کرده اند و دیوان او از بزرگترین دیوان های شعر می باشد. به نظر این استاد دانشگاه باید کارهای فرهنگی انجام شود تا این شاعر برجسته استان ما شناخته شود و اینکه برخی از مذهب او ایراد می گیرند و دلیل توجه نشدن به آن را این مسأله می دانند کاملا اشتباه است بلکه باید  به کارهای ارزشمندی که انجام داده و  شأنی که دارد توجه شود. وی اظهار کرد که ما می توانیم در شهر با تبلیغاتی که می کنیم او  را به دیگران بشناسانیم که اکنون متأسفانه اینگونه نیست.

فقط 30 میلیون برای به سازی!

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز در گفت و گو با ما اظهار کرد که حدود 30 میلیون تومان توسط این اداره برای نورپردازی، برق، به سازی، سرویس بهداشتی و محوطه مقبره هزینه و انجام شده است. «شریعتی منش» با بیان اینکه این مقبره حکیم  نزاری ثبت ملی می باشد، عنوان کرد که برای معرفی اینجا نیاز به کارهای بیشتری داریم که فعلا ما با مرمت  شروع کرده ایم و باقی کارها به مرور انجام می شود. وی افزود: سعی می کینم همین مکان فعلی و شخصیت او را به همگان معرفی کنیم چون هزینه گسترش این مکان خیلی زیاد است و در باره انتقال آن هم گفت: در برنامه های ما این موضوع وجود ندارد و در آینده اگر بودجه ای داده شود و بتوانیم زمین  های اطراف را بخریم آن را گسترش می دهیم.

 

برای انتقال مقبره طرح دادیم 

ولی قبول نشد!

«مدیح»، شهردارسابق بیرجند هم با بیان این که حکیم نزاری از مشاهیر برجسته شهر است، عنوان کرد: با توجه به این که زمین مقبره فعلی کم مساحت بوده و جا برای پارکینگ نیز ندارد، پیشنهاد دادیم تا مانند حکیم خیام نیشابوری مکان مقبره تغییر کند. وی با اشاره به این که شهرداری در ابتدای جاده هتل کوهستان 5 هزار هکتار زمین دارد ادامه داد: قصد داشتیم مقبره را به آن جا با فضایی وسیع تر و مکان برای پارکینگ و حضور توریست ها احداث کنیم که حتی با وجود موافقت اعضای شورای شهر، با این کار مخالفت هایی شد. «مدیح» با تأکید بر این که کار در مقبره فعلی با توجه به ساختمان بانک ملی که بدون برنامه ساخته شده مشکل است، اضافه کرد: با این حال ملک کنار مقبره را با نزدیک به 2 میلیارد تومان با موافقت مالک تملک کردیم. وی افزود: هرچند به دلیل نبود جای پارکینگ و مشکلات ترافیکی خیابان حکیم نزاری جای زیادی برای مانور وجود ندارد. شهردار  سابق اظهار کرد که حتی می خواستیم بانک ملی را بخریم ولی بودجه آن ده ها میلیارد بود که از عهده شهرداری خارج است و باید همه همکاری کنند تا کاری در این باره انجام شود.

بی توجهی مردم به مشاهیر  شهر

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان جنوبی  هم در این باره عنوان کرد که «نزاری» از سرمایه های نمادین اجتماعی است در جذب گردشگر نقش مهمی دارد. «عصمت محمودی» افزود: مقبره وی باید توسعه پیدا کند و  نیاز به گسترش فضا دارد. به گفتۀ وی نباید تمام مسئولیت را به گردن مسئولان  انداخت بلکه قسمتی هم به بی توجهی خود مردم برمی گردد که مطالعه ای ندارند و حتی برخی به دنبال  شناخت مشاهیر شهر خود هم نمی روند.

متولیان طرح بدهند ما پیگیری می کنیم

«فرهادی»، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز درباره اینکه برخی گفته اند که باید مسئولان و استانداری به این موضوع توجه کنند و برای شناساندن توسعه آن کاری انجام دهند، اظهار کرد که تاکنون کسی به ما طرح و برنامه ای درباره «مقبره نزاری» ارائه نکرده است و مسلما  اگر از متولیان این کار با ما ارتباط برقرار کند و طرحی ارائه دهند ما هم پیگیری خواهیم کرد.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/07/03 -- 19:12:19
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 293

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا