نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 28 تير 1397
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
06. ذي‌القعده 1439
2018 Jul 19

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سرمقاله - آتش در زندگی آتش نشانان      

آتش در زندگی آتش نشانان

 

*امین جم

 

«آتش نشانی شغل نیست؛ عشق است». این جمله همزمان با حادثه غم‌بار پلاسکو در فضای مجازی به تدریج در حال انتشار بود تا غم و اندوه گرفتاری آتش‌ستیزان فداکار این حادثه در زیر آوار، یک جامعه را داغدار کند.آتش‌نشانانی که بعد از مهار آتش سوزی، پلاسکو را تخلیه کردند تا مبادا قربانی بدهد، اما طولی نکشید که خود قربانی شدند. سختی شغل آتش‌نشانی بیش‌ از هر چیز در حادثه پلاسکو بر همگان عیان و مسائل و مشکلات آنها بیشتر  نمودارشد.؛ شغلی که آثار روحی و روانی ناشی از آن نه فقط آتش‌نشانان بلکه خانواده های آنان را نیز در بر می گیرد.  گرچه حرفه آتش نشانی از مشاغل سخت و زیان آور است اما بامقایسه شرایط حرفه ای شغل آتش نشانی در کشورمان با دیگر کشورهای پیشرفته دنیا،متاسفانه در ایران به اندازه کافی به فراهم آوردن امکانات و شرایط اقتصادی و روحی مساعد برای آتش نشانان توجه ویژه ای نشده و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته شغل آتش نشانی در زمره مشاغل با ریسک خطر بالا رده بندی می شود.

مشاغل سخت و زیان آور، مشاغلی است که به دلیل عوامل فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی، تنش زا هستند و فراتر از توان تحمل جسمی و روانی افراد شاغل. به همین دلیل قانونگذار، تسهیلاتی قانونی را برای افراد شاغل در مشاغل سخت و زیان آور مقرر کرده است از جمله بازنشستگی با 20 سال سابقه کاری.

آتش نشانان براساس شغل ویژه خود بطور شبانه روزی در معرض بسیاری از استرس های روحی و روانی و صدمات فیزیکی، شیمیایی و غیره دارند.

با توجه به مطالعات و بررسی ها، آتش نشانان در هر مأموریت می توانند در معرض عوامل زیان آور مختلفی قرار گیرند که سلامتی آنها راتهدید می نماید.

 

تردیدی نیست که هیچ رقم مالی نمی‌تواند جبران‌کننده فداکاری‌های آتش‌نشانان باشد، ولی مسئولان مختلف دولتی، شهرداری ها و مدیران شهری موظف هستند  حداقل های زندگی کسانی را که از جانشان مایه می‌گذارند تا جان و مال دیگران را نجات دهند تامین کنند، افرادی که حتی در روزهای استراحت نیز باید به ورزش و بازیابی بدنی بپردازند تا بتوانند در شیفت کاری به شهروندان خدمات مناسب ارائه کنند. طبق گفته‌هایی که از صحبت‌های برخی از آتش‌نشانان شنید‌ه می‌شود‌، آتش‌نشانی از نظر د‌رآمد‌ی یک شغل متوسط و رو به پایین است به گونه‌ای که برخی از آتش‌نشانان نیز مجبور هستند‌ برای گذران زند‌گی خود‌ شغل د‌وم د‌اشته باشند‌.با این توصیفات جالب  ان که در برخی شهرستان های استان خراسان جنوبی 6 ماه است اضافه کار آتش نشانان پرداخت نشده و در برخی از شهرستان ها نیز بر اساس اخبار شنیده شده،حتی در برخی شهرستان ها آتش نشانان حقوق  معمول راهم دریافت نکرده اند.در مقام مقایسه نیز طبق شنیده ها،آتش نشانان خراسان شمالی که جزو استان های همتراز ما محسوب می شود، به مراتب وضع بهتری چه  از لحاظ مادی و چه معنوی دارند.تلخی این مسئله در استانی که مردم و مسئولان آن داعیه فرهنگی بودن دارند،به مراتب بیشتر است.

  قدر مسلم ان که آتش نشانان با توجه به مطالبی که ذکر شد،مسلما نیاز به آرامش روحی و روانی داشته و در این بین دغدغه نیاز های اولیه زندگی،می تواند به شدت به بهره وری کاری آنان ضربه بزند.آتش نشانان با دغدغه های مالی مطمئنا نمی توانند تمام توان خود را در زمان بروز حوادث به حل مشکلات بگذارند و این موضوع در بلندمدت علاوه بر اینکه باعث مشکلات زیادی برای خود آنان می شود،تبعات خاص خود را به تک تک افراد جامعه نشان خواهد داد. که مسولیت آن بر عهده مدیران شهرداری وشورای شهر است  .

 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/05/21 -- 19:56:01
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 496

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا