نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 30 خرداد 1397
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
06. شوال 1439
2018 Jun 20

 

 

 

مشاهده کامل خبر
استفاده از ظرفیت خرده مالکان برای دستیابی به اطلاعات کشاورزیاستان      

 

حسینی- صبح دیروز جلسه مروجان مسئول پهنه سازمان جهاد کشاورزی استان با حضور خاوازی، معاون ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و بنی هاشم مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری کشور برگزار شد. خاوازی با اشاره به طرح نظام نوین ترویج عنوان کرد: این طرح در ابتدا به صورت پایلوت در 4 استان اردبیل، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و گلستان آغاز شد و پس از آن 8 استان دیگر از جمله خراسان جنوبی نیز به این طرح پیوستند. وی با بیان این که در دولت های قبلی هزینه های زیادی برای جذب و ارتباط بهرهبرداران بخش کشاورزی با بدنه دولت انجام می شد ادامه داد: اما در دولت یازدهم با جذب نیروهای جوان برای اجرای طرح پهنهبندی، ارتباط دوسویه بهرهبرداران با بدنه دولت بخوبی انجام گرفت. معاون ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تاکید بر این که اتفاقات خوبی در خراسان جنوبی افتاده است اضافه کرد: مراکز جهادکشاورزی به نحو احسن تجهیز شدند و به بسیاری از تکنیک های جدید مانند تماس ویدئو کنفرانسی برای آموزش مروجین مسئول پهنه و یا بهره برداران مسلح شدند.

121 پهنه کشاورزی استان در طرح نظام نوین ترویج

نوفرستی مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی هم با بیان این که در قالب این طرح استان به 121 پهنه کشاورزی تقسیم شده است ادامه داد: وظیفه هر کارشناس به عنوان مسئول پهنه، ساماندهی ارتباط با بهره برداران و احصا مشکلات آنان است و باید نیازهای آموزشی را از طریق برگزاری کلاس مرتفع سازد. به گفته وی هر مسئول پهنه، یک محقق معین را نیز در کنار خود دارد تا اگر با مشکلی در مباحث تحقیقاتی و کشاورزی مواجه شود و اشرافی به آن نداشت، کارشناس موضوعی شهرستان و یا محقق برای رفع آن همکاری کند. مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی به 24 مرکز کشاورزی کد دار و 11 مرکز قابل کد اشاره کرد و یادآور شد:120 کارشناس مروج پهنه با هدف خدمات رسانی مطلوب و بهتر فعالیت می کنند.

اطلاعات 85 درصد از اراضی کشاورزی استان برداشت شده است

ولی پور مطلق رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیز با اشاره به این که پدیده خرده مالکان به عنوان عامل بازدارنده در توسعه کشاورزی در اراضی استان مشهود است، ادامه داد: به دلیل محدودیت قوانین و حقوق مردم نمی توان در کوتاه مدت این پدیده را حل کرد. وی با تاکید بر این که قوانین باید به نوعی باشد که با وجود همین خرده مالکان بهره برداری بالا برود اضافه کرد: باید در دراز مدت به دنبال یکپارچه سازی اراضی باشیم. ولی پور لازمه این کار را آموزش سینه به سینه، آشنایی خرده مالکان با سیاست های دولت دانست و افزود: مروجان هر پهنه وظیفه انتقال همین پیام ها را برعهده دارند تا بتوان از ظرفیت های خرده مالکان به بهروه وری برسیم.وی با بیان این که اطلاعات 85 درصد از اراضی استان توسط مراکز خدمات جهاد کشاورزی برداشت شده اند ادامه داد: اجرای برنامه ها در خرده مالکان بیشتر از اراضی یکپارچه کاربری دارد، زیرا که با این اطلاعات می توان به سرجمع تولیدات استان، نوع کاشت محصول در این اراضی و شناخت ظرفیت های تولید دست پیدا کرد.

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای تقویت کار مروجان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به پروژه کلینیک های فنی و تخصصی مستقر در استان که در قالب طرح به استانداری تحویل داده شده است عنوان کرد: در این طرح فارغ التحصیلان بخش کشاورزی به غیر از بدنه خود سازمان به کارگرفته می شوند. وی با بیان این که منتظر دفاع نهایی در استانداری هستیم اضافه کرد: قرار است ظرفیت بخش خصوصی و مشارکت های مردمی با مجموعه پهنه بندی سازمان ارتباط داده شود و آن را تقویت کند. وی همچنین با بیان این که جدای از کلینیک ها، 29 شرکت فنی و مهندسی نیز در استان فعال هستند  یادآور شد: پروژه های بخش کشاورزی مانند انتقال آب، قنات ها و مبارزه با آفات به این شرکت ها واگذار شده و کارشناسان و مروجان پهنه کار نظارت بر این پروژه ها را انجام می دهند.

طرح تسهیل گران روستایی

 برای هویت بخشی به کار زنان

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی و عشایری هم با بیان این که بانوان روستایی از گذشته های دور به عنوان یکی از اعضای کشاورزی خانوادگی ، نقش فعال و چشمگیری را در تولید و کشاورزی داشتند اضافه کرد: دفتر امور زنان با توجه به این فضایی که در حوزه زنان روستایی وجود دارد مهمترین وظیفه خود را فراهم کردن شرایط مناسب و هویت بخشی به فعالیت های زنان روستایی قرار داده است. بنی هاشم ادامه داد: در این راستا یکی از برنامه ها، ظرفیت سازی و توسعه اجتماعی است که از طریق طرح تسهیل گران روستایی انجام می شود. بنی هاشم با بیان اینکه امسال در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده که 100 هزار تسهیلگر روستایی طی برنامه ششم آموزش دیده و در روستاها فعالیت کنند افزود: سال گذشته شرایطی فراهم شد تا برای تسهیلگران کارت شناسایی برای هویت بخشی صادر شود. وی با اشاره به اینکه تسهیلگران ما افراد داوطلبی هستند که توسط خود جامعه محلی انتخاب و نماینده جامعه روستایی هستند افزود: وظیفه این افراد این است تا مشارکت بانوان و موانع فرهنگی و اجتماعی مشارکت بانوان را شناسایی کنند و آن موانع را کاهش دهند و شرایط مساعدی را برای مشارکت بانوان روستایی در فعالیت های کشاورزی و در رسمیت بخشیدن به فعالیت ها پیدا کنند.

پیش بینی 345 میلیون تومان برای طرح آموزش زنان روستایی

مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی در امور بانوان و مسئول امور زنان روستایی و عشایری با اشاره به پروژه های اجرا شده در استان ادامه داد: از جمله استان هایی هستیم که ردیف اعتباری مجزا برای طرح آموزش زنان روستایی و اشتغال خانگی داریم. به گفته شیبانی این اعتبارات در سال 94 ، 79 میلیون تومان، سال 95، 140 میلیون تومان بوده و پیش بینی می شود برای سال 96 ، 345 میلیون تومان تخصیص داده شود. مسئول امور زنان روستایی و عشایری به 166 صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی در استان اشاره کرد و افزود: این صندوق ها دارای 6 هزار و 984 نفر عضو و 31 هزار و 885 میلیون ریال سرمایه است. شیبانی با بیان این که از 12 صندوق حمایت از فعالیت های کشاورزی زنان روستایی ، 3 صندوق در استان ما است ادامه داد: برای تاسیس صندوق های شهرستانی در 8 شهرستان طرحی در کارگروه بانوان استانداری و سازمان برنامه و بودجه مصوب شده که بخشی از سهم دولت را از منابع استانی بتوانیم فرآهم کنیم. وی طرح تسهیل گران زن روستایی با 264 نفر عضو را از دیگر کارهای انجام شده دانست و یادآور شد: برای تجهیز و حمایت ازآنان کارت تسهیل گری صادر شده است. مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی در امور بانوان به 3 پروژه اشتغالزایی با موضوعات گیاهان دارویی، نانوایی سنتی و آبنبات ریزی اشاره کرد و افزود: اجرای طرح نوغانداری توسط 38 بهره بردار زن با میزان کل تولیدی 3 هزار و 40 کیلوگرم از دیگر طرح ها است.

 

(Ava.news13@gmail.com)


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/04/26 -- 19:45:16
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 245

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا