نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 4 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
24. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
معرفی کتاب/ نامه های منظوم و رباعیات حکیم نزاری قهستانی      

 

 

به کوشش: محمود رفیعی 

و محمد رضا راشد محصل 

ناشر: نشر چهار درخت بیرجند 

 چاپ اول بهار 1396

“ نامه های منظوم و رباعیات حکیم نزاری قهستانی” پس از تصحیح، چاپ و انتشار سایر آثار حکیم نزاری قهستانی به کوشش دکتر محمود رفیعی و دکتر محمد رضا راشد محصل در بهار سال جاری برای مطالعه و بهره برداری علاقمندان به تاریخ و فرهنگ خراسان جنوبی و ایران منتشر شده است. این اثر در 215 صفحه و سه بخش اصلی شامل: نامه های منظوم- رباعیات و شرح نامه ها منضم به تصاویر نسخه دست نویس کتاب چاپ شده است. پیش گفتار دکتر رفیعی و معرفی و تقریظ دکتر راشد محصل در ابتدای کتاب اطلاعات کامل و جامعی  از فضای روزگار پایانی عمر نزاری و تلاش شاعر برای حل مشکلات معیشتی اش ارائه می دهد. مهمتر از آن در پیش گفتار،  از دو نسخه دست نویس “ آ “ و “ ب” که در چاپ کتاب حاضر از آنها استفاده شده بطور مشروح سخن گفته شده است. نسخه ی خطی  “ آ”  متعلق به کتابخانه عمومی دولتی سن پترزبورگ است که در سال 937 هجری قمری رونویسی شده و کامل ترین نسخه خطی کلیات نزاری است. این نسخه وقف بقعه ی شیخ صفی الدین اردبیلی بوده و سربازان شوروی سابق آن را به این کشوربرده اند. و نسخه دوم، نسخه “ب” کلیات نزاری است که در مخزن نسخه های خطی انستیتوی زبان و ادبیات فرهنگستان علوم تاجیکستان نگهداری می گردد. 

و اما نامه ها: 

نامه ی اول و دوم درقالب مثنوی است و با 482 بیت شرح احوال او را شامل می شود. ماجرای آزادی پسرش از زندان و سفر نزاری  از “ زاوه “ تا سنگان” و گذر از قاین و رسیدن به بیرجند و همچنین عرض نیاز به علی بن زنگی در خوسف برای تامین معاش، در این دو  نامه خواندنی است. 

نامه ی سوم با تغزلی در توصیف نسیم بامدادی آغاز می شود: 

مرحبا ای پیمبر عشاق 

محرم راز سینه ی عشاق 

زنده از راحت نسیم تو دل 

نافه از چین نیفه ی تو خجل

...

و نهایتاً باد را مخاطب قرار داده تا درنگ نماید و نامه ی شاعر را به شاهنشاه برساند. در این نامه هم نزاری به شرح روز وداع و آنچه در قاین بر او گذشته می پردازد. مخصوصا داستان خوراندن شراب به او به عنوان معجونی مداوا گونه. 

نامه ی چهارم؛ یا نامه ی باغ،  شکایت نامه ی اهالی قهستان به پیشگاه پادشاه است که در نیمروز اقامت گزیده و فکر برگشت به قهستان ندارد. 

ای باد برو سوی سجستان 

وین نامه ی سوزناک بستان 

بر حضرت نیمروز کن راه

آهسته ببوس مسند شاه 

گو وقت رسید کز سجستان 

برتاب عنان سوی قهستان 

و سپس از دلتنگی و رنج قهستانیان و اشتیاق بازگشت شاهنشاه سخن می گوید. “ ما را دریاب که عمر در انتظار تو بی فایده می گذرد.” 

در ادامه 242 رباعی می خوانیم. کل رباعیات نسخه ی سن پترزبورگ 264 رباعی می باشد که 22 تای آن در اثر رطوبت فرو شسته شده و خوانا نیست. شرح 23 رباعی  از این رباعیات، صفحات 155تا 160کتاب را شامل می شود. 

پس از آن از صفحه ی 160تا 177 واژگان و ترکیب ها آمده است. ترجمه ومفاهیم ترکیبات استفاده شده بسیار خواندنی و جذاب است. 

منابع و ماخذ و تصاویر برخی صفحات نسخه ی خطی پایان بخش کتاب است. این تصاویر بواقع نمایانگر زحمات دکتر رفیعی و دکتر راشد محصل می باشد. خواندن برخی ابیات که مخدوش و از بین رفته است واقعا سختی کار جمع آوری و تدوین ابیات را می نمایاند. 

خدمات دکتر رفیعی به حفظ تاریخ و تمدن منطقه و جمع آوری آثار و دست نوشته ها از جمله کارهای مانا و شایسته تقدیر در عرصه ی فرهنگ استان است. در صفحه 147 کتاب شرح برخی از ابیات منظومه آمده است که جالب و خواندنی است. 

* عصمت محمودی


گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/04/17 -- 17:08:49
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 529

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا