نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 2 خرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
18. رمضان 1440
2019 May 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
اسفناک ترین واقعیتهای کودکان کار که کمتر دیده می شوند      

پیشه ور-کودکان خیابانی در جهان و ایران یکی از اسفناک ترین واقعیتهایی است که کمتر به آن توجه و دقت شده است البته این عارضه منحصر به کشور ما نیست و تا زمانی که فقر ،

 نا آگاهی، و نا برابری وجود داشته باشد ، با مسئله کودکان خیابانی و کودکان کار همچنان روبرو خواهیم بود . پشت چراغ راهنمایی و رانندگی، در کارگاه‌های کوچک و بزرگ، در قطارهای مترو یا کوره‌های آجرپزی؛‌ فرقی نمی‌کند ‌کجای این شهرها ایستاده‌اند یا مشغول چه کاری هستند.

 تا وقتی شرایط برای یغما رفتن دوران کودکی کودکان کار وجود دارد‌، نباید ‌انتظار داشت آنها برای ‌از راه رسیدن فصلی خاص لحظه‌شماری کنند. تفاوت چهار فصل سال برای آنها در گرما و سرما‌ و شرایطی خلاصه می‌شود که کار را برایشان دشوار یا آسان می‌کند. تابستان برای خیلی از کودکان حکم تفریح و خلاصی از درس و مشق را دارد، اما برای کودکان کار فصل داغی است که اوضاع را برای فعالیت دشوار‌تر می‌کند و توقع از این کودکان را بالاتر می‌برد، زیرا آنها باید بی‌خیال درس خواندن نصفه و نیمه خود شوند و تمام وقت جور پدر و مادر از‌کار‌افتاده یا معتاد خود را بکشند

 

کودکانی که از لذت

 تفریح تابستان دور هستند 

 

امیر 11 ساله  از کودکان کار است . تبعه افغانستان و در مغازه خرید و فروش ضایعات کار می‌کند. در حالی که امیر از شرایط کاری و تفریح تابستان حرف می زند، یکی دیگر از بچه‌های کار حرف او را قطع می‌کند و داد می‌زند: (صاحبکار تو که آدم خوبی است، برایت چلو‌کباب می‌خرد).

امیر حرف دوستش را تائید می‌کند، اما ‌مساله نگران‌کننده این است که کودکان کار آن‌قدر از معنای لذت تفریح تابستان دور هستند که خوردن یک پرس چلوکباب می‌تواند بهترین خاطره آنها از تابستان باشد. تعدادی از کودکان کار را دختران تشکیل می‌دهند. بیشتر آنها نیز تبعه افغانستان هستند.

 

تابستان و زمستان فرقی ندارد 

(از بس کار کردم، خسته شدم) اینها بخشی از حرف‌های مصطفی است .

مصطفی 17 سال دارد و زخم تازه‌ای زیر چشم راستش جا خوش کرده است. او که حال و حوصله حرف زدن ندارد، درباره برنامه‌هایش برای تابستان ادامه می‌دهد: برای من که از 10 سالگی مجبور بودم کار کنم، تابستان و زمستان فرقی ندارد. همه کاری کرده‌ام؛ از یخچال‌سازی، صافکاری و نقاشی بگیر تا جمع‌آوری ضایعات کاغذ و کارتن. مصطفی هیچ علاقه‌ای به درس خواندن ندارد. چون دوست دارد در مدارس عادی درس بخواند. مصطفی لابه‌لای حرف‌هایش به یکی از دوستان خود اشاره می‌کند که وضع بسیار نامناسبی دارد. تاکید می‌کند: یکی از دوستانم به نام مهدی وضع خیلی بدی دارد، چون پدر و مادرش هر دو فلج هستند و او باید به تمام مشکلات آنها رسیدگی کند.

پسر نوجوان‌ اکنون در کارگاه کیف دوزی مشغول کار است و زمانی که به پزشک یا مشاوره نیاز داشته باشد، به مرکز حمایت از کودکان  می‌رود. او یادآور می‌شود: از صبح تا عصر در کارگاه ‌کار می‌کنم و بیشتر روزها فقط یک ساعت وقت استراحت برای خوردن ناهار دارم.

در همین خصوص با چند تن از مسئولان حمایت از کودکان کار بهزیستی و درباره اقدامات مشاور برای این کودکان و تاثیرات آن و کاهش چند درصدی این کودکان گفتگو کردیم :

 به گفته مدیر کل بهزیستی استان تا زمانی که به کودکان خیابانی و کودکان کار و کودکان آسیب دیده ، به چشم بار اضافی به دوش جامعه نگاه شود و برنامه جامعی برای حمایت از آنها اجرا نشود و زمینه های رشد یکپارچه آنها در حد امکان در کانون خانواده فرآهم نگردد ، نمی توان از داشتن کشوری آباد و پیشرفته با استانداردهای بالا در شاخصهای انسانی سخن برانیم . 

عرب نژاد تاکید می کند: از این رو لازمست برای کنترل و کاهش پدیده کودکان خیابانی تمامی دستگاهها دست در دست هم بگذارند ، زیرا نجات حتی یک نفر  در زمان حاضر ، منجر به نجات دهها نفر در آینده خواهد بود.

 

سالهاست میزبان مهاجران زیادی

 در استان خود هستیم

 

وی خاطر نشان می کند: به علت همجواری با افغانستان سالهاست میزبان مهاجران زیادی از این کشور ، در استان خود هستیم . مهاجرانی که بیشتر در حاشیه شهر زندگی می کنند و به علت نبود شغل ، بیکاری ، نداشتن درآمد و فقر اقتصادی و اعتیاد که گریبانگیر خانواده می باشد ، کودکان آنها به کار در خیابان روی می آوردند . 

 به باور وی حمایت از کار کودک و نوع برخورد با این قشر آسیب دیده نیاز به فرهنگ سازی و کمک تمامی دستگاههای متولی داشته است  و هر دستگاه اجرایی باید با توجه  به وظایف اصلی خود کارهایی انجام دهد تا بتواند به توانمندسازی این قشر از جامعه کمک کند 

 عرب نژاد بر اساس آیین نامه اجرایی ساماندهی کودکان خیابانی می افزاید: با توجه به مصوبه جلسه مورخه 84/4/26 توسط هیئت وزیران ، سازمانها و نهادهای همکار در فرایند ساماندهی کودکان خیابانی عبارتند از : نیروی انتظامی ، دادگستری ، شهرداری ، کار و امور اجتماعی ، دانشگاه علوم پزشکی ، بیمه خدمات درمانی ،تامین اجتماعی ، صدا و سیما ، هلال احمر ، آموزش و پرورش ، کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی ،

 که در قبال این قشر مسئولیت دارند.

وی درباره تاثیرات تشکیل ستاد ساماندهی کودکان کار و خیابان عنوان کرد: بخش عمده ای از تاثیرات تشکیل ستاد ساماندهی کودکان کار و خیابان مربوط به مباحث فرهنگی و اجتماعی است تا بتوان از این رهگذر آسیب شناسی این بخش ها را بررسی نموده و موانع و مشکلاتی را شناسایی و در رفع و کاهش آن اقدام نموده .

در این خصوص و با توجه به وضع نامطلوب اقتصادی این کودکان به شکل اختصاصی و با تشکیل کار گروههایی زیر مجموعه این ستاد نسبت به شناسایی نیازهای خانواده های کودکان کار و خیابانی اقدام و برای رفع آن برابر اصول مددکاری حرفه ای برنامه ریزی گردیده است .

 

تغییر فکر و نگرش مردم

 به کودکان خیابانی 

وی خاطر نشان کرد : آنچه که در امر ساماندهی کودکان خیابانی کمک می کند ، تغییر فکر و نگرش مردم نسبت به این کودکان و خانوادهایشان ، جلوگیری از کمک های جانبی مردم ، خرید ترحم آمیز و یا توهین آمیز 

کالاهایی است که ، آنها می فروشند .

 در نهایت مردم در صورت خرید به آنها بعنوان یک فروشنده عادی نگاه کنند و از کمک بی مورد و خرید اجناس به قیمت بالاتر خودداری نموده تا حس تلاش و کسب و کار منصفانه در آنها تقویت شود و کرامت آنها نیز حفظ گردد، که با این طرز برخورد از گدا پروری جلوگیری به عمل خواهد آمد.

وی با توجه به اینکه  باید به کمک تمام دستگاههای متولی و از طریق آگاهسازی و فرهنگ سازی ، نگرش مردم نسبت به این قشر آسیب دیده تغییر پیدا کند بیان می کند: 

اگر این کمک ها به یک موسسه خیریه و یا یک سازمان مردم نهاد صورت گیرد تا مدیریت کافی نسبت به هزینه کرد آن در زمینه بهبود وضع زندگی این کودکان صورت گیرد ، به مراتب بازخورد بهتری خواهد داشت .

 در امر ساماندهی کودکان کار با توجه به محدودیت های 

فرهنگی و موانع اعتباری که وجود دارد نقش سازمان های مردم نهاد را در کاهش و برطرف کردن آسیب های اجتماعی نباید نادیده گرفت. 

 مدیر کل بهزیستی  استان با اشاره به مهمترین رویکرد های مداخله ای بهزیستی در مورد کودکان خیابانی که با خانواده های خود در ارتباط هستند ادامه داد: حمایت از خانواده به منظور تقویت توانایی در انجام کارکردهای طبیعی نظیر رشد و تربیت فرزندان و حمایت از آنان و فراهم آمدن زمینه رشد یکپارچه کودکان یکی از این رویکردها است. 

عرب نژاد به تاکید سازمان بر تحصیل کودکان به عنوان راهکاری مناسب برای جلوگیری از کار کودکان اشاره کرد و افزود: در نهایت برای آن دسته از کودکانی که به هیچ طریق امکان ساماندهی آنان از طریق خانواده فراهم نمی باشد ،

انجام کارهای قانونی برای سپردن این کودکان به خانه های تربیتی و مراکز شبانه روزی به عنوان آخرین راه حل توصیه می گردد.

وی درباره کاهش کودکان کار اشاره می کند: 

اجرای تعهدات دستگاه های عضو ستاد ساماندهی کودکان کار و خیابان ضامن مهم در کنترل و کاهش پدیده کودکان کار است از سوی دیگر روند فرایند شهر نشینی مهاجرت به ویژه به مرکز استان و حاشیه نشینی سبب فراگیر شدن این پدیده گردیده است که بخش عمده این مهاجرت بی رویه ناشی از خشکسالی های پی در پی در روستاها و عدم توسعه یافتگی استقلال اقتصادی و اجتماعی روستا ها است

 

رویکرد توانمندسازی کودک و خانواده 

 

عرب نژاد با بیان این که ( مرکز حمایتی -آموزشی کودک و خانواده مهر آفتاب ) تحت نظارت بهزیستی است یادآور می شود : با رویکرد توانمندسازی کودک و خانواده در سال 95 شروع بکار نموده و با ارائه خدمات سرپایی مددکاری ، روانشناسی و حمایتی در زمینه بهبود وضع زندگی کودک و خانواده وی گام بر می دارد .

وی اضافه کرد: البته باید توجه داشت روند توانمندسازی یک روند دنباله دار و زمان بر می باشد . 

چرا که یک کودک و یا حتی خانواده های آنان ، شاید در چندین مورد نیاز به توانمندسازی داشته باشند ، لذا بایستی مرحله به مرحله نسبت به توانمندسازی کودک و خانواده وی اقدام نمود.

وی تاکید می کند: اداره کل بهزیستی در مواردی چون کمک هزینه بهبود تحصیلی ، کمک هزینه درمان ، تهیه لوازم ضروری زندگی و هزینه های معیشتی ، کمک هزینه ودیعه مسکن و اجاره بها ، حرفه آموزی و آموزشهای فنی و حرفه ای ، فراهم آوردن امکان اشتغال ، 

وی  در پاسخ به این سوال که درباره آینده خطرناک این کودکان به عنوان توزیع کنندگان خرد مواد مخدر در شهر بیرجند چه تدبیری اندیشیده اید می گوید: با توحه به اینکه کودکان کار بنا به دلایل فوق الذکر (اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی ) در جامعه مشاهده می شود لذا از طرف برخی افراد سودجو احتمال  سوء استفاده از این کودکان می باشد،  لیکن برخورد با توزیع کنندگان مواد مخدر بر عهده نیروی انتظامی است لذا نظارت و ارتباط مستقیم با خانواده این کودکان می تواند اهرم پیشگیرانه قوی در جلوگیری از این سو استفاده احتمالی گردد که در این راستا بهزیستی اقدام به شناسایی خانواده این کودکان و ارتباط مددکاری و تلاش در خصوص رفع نیازمندی های خانواده ها نموده است .


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/04/11 -- 18:02:47
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1745

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا