نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 5 خرداد 1397
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
11. رمضان 1439
2018 May 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
مناسبت ها/درگذشت علامه سیدمحمد فرزان      

تبیان- ادیب گرانمایه، علامه سیدمحمد فرزان بیرجندی در چنین روزی از سال ۱۳۴۹ هجری شمسی درگذشت.
استاد سیدمحمد فرزان بیرجندی، سال ۱۲۷۳ش در شهرستان بیرجند در استان خراسان به‌دنیا آمد. وی در خلال فراگرفتن کتب صرفی و نحوی که در مدارس طلاب تدریس می‌‏شد، از مطالعه کتبی که در این ‏باره وجود داشت، غفلت نورزید و به موازات آن، ادبیات عرب دوره جاهلیت را به‌خوبی آموخت.
او سپس سال‏های طولانی به تدریس در مدارس استان‏های کشور و دانشکده الهیات و ادبیات دانشگاه تهران پرداخت.
استاد فرزان بیرجندی علاوه بر اطلاعات وسیع در ادبیات عرب، زبان فرانسه را نیز به‌شایستگی می‌‏دانست. وی درباره کلیله و دمنه، مرزبان‏نامه و نیز قرآن کریم کتبی به نگارش درآورده است.
حبیب یغمایی درباره استاد سیدمحمد فرزان بیرجندی، اظهار می‌دارد: «فرزان در تدریس بی‌مانند بود و من در فرهنگ هیچ معلمی را ندیده‌ام که چنان موی‌شکاف باشد و هر لغت و هر جمله را چندان توضیح دهد که عمیق‌تر و دلچسب‌تر از آن امکان نداشته باشد.
این نکته دقیق را باید دکتر امیرحسین یزدگردی و دکتر اسمعیل رضوانی و اقبال یغمایی شرح دهند که مدت‌ها در خدمتش تلمذ کرده‌اند.
فرزان در دیانت و امانت به درجه اعلی بود. نرم‌خویی و لطف سخن و استدلال و مهربانی او را حدی نبود. معلومات مذهبی و روش انتقادی او به حد کمال بود.»
یغمایی درخصوص سال‌های همکاری با علامه فرزان در مجله یغما، ادامه می‌دهد: «مقالات فرزان که در مجله چاپ شده بیش‌تر انتقادی است، انتقادهای درست و پذیرفتنی، از آن جمله است انتقادی بر مرزبان‌نامه به تصحیح علامه قزوینی، انتقاد بر کلیله و دمنه به تصحیح عبدالعظیم قریب استاد زبان فارسی، انتقاد بر ترجمه قرآن ‌مجید از ابوالقاسم پاینده، انتقاد بر تألیف علی‌اصغر حکمت (نام کتاب را از یاد برده‌ام) انتقاد بر ترجمه قرآن از زین‌العابدین رهنما که همه این آثار را (جز آخری) در مجله یغما می‌توان خواند اما به‌طور ناقص.
مثلاً انتقاد از ترجمه پاینده وقتی در دو سه شماره چاپ شد پاینده به فرزان و من بنده به‌وسیله استاد دکتر احمدی مهدوی دامغانی پیغام داد که از نوشتن و چاپ کردن خودداری کنیم و تهدیدم کرد که تو را و مجله‌ات را توقیف می‌کنم. من جواب دادم: در آن اداره که تو عضو هستی من رئیس هستم. اما فرزان جای تهی کرد و هرچه التماس کردم که ادامه دهد، نپذیرفت!»
استاد سیدمحمد فرزان بیرجندی، سرانجام در تاریخ بیست و چهارم فروردین‌ماه سال ۱۳۴۹ هجری شمسی در سن هفتاد و شش سالگی در تهران درگذشت و در بقعه ابوالفتوح رازی در ری به خاک سپرده شد. یغمایی درمورد این ادیب برجسته، می‌گوید: «دیگر از استادان و همکاران بسیار ارجمند و بادانش و بادیانت مجله سیدمحمد فرزان بیرجندی بود، در وصف بزرگواری و خوی انسانی و مراتب دیانت و فضیلت او هرچه بگویم و بگویند کم است.»
 


گروه خبری : اجتماعی ،اقتصادی
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/01/23 -- 15:34:49
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 512

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا