نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 5 خرداد 1397
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
11. رمضان 1439
2018 May 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
میدان بار در منطقه آزاد!      

حسینی- کاروانسرای قدیمی مستوفی در کنار مصلای بیرجند تا چند ماه پیش پارکینگی برای ماشین های بازاریان و یا افراد گذری بود، اما این اواخر محل اتراق دستفروشانی شده است که روز های اول ابتدا به گاری اکتفا می کردند حالا وانت بارهای تره بار هم از راه رسیده اند ویک شبه و بی خبر مسئولان  در دل پارکینگ و در میان بیغوله های در حال تخریب  محله فرزان  بازار چه ای سبزی ، سبز شده است! که در آن  از سبزی و میوه گرفته تا پارچه و دستمال کاغذی را می توان در کنار هم دید. در هفته های گذشته پای پرنده فروشان نیز به این بازار باز شده بود. بعد از بی نظمی، نبود بهداشت دومین واژه ای است که به ذهن خطور می کند. میوه هایی که روی زمین ریخته شده منظره جالبی ندارد اما شاید به گفته مردم قیمت مناسب آن امتیاز ویژه ای شده که می توان از تمام این ها چشم پوشی کرد. از طرف دیگر عبور ماشین هایی که قصد رفتن به کوچه ها و خیابان پشت زمین را دارند به دلیل ازدحام جمعیت مشکل و حتی حادثه آفرین شده است. سوالاتی این جا پیش می آید که چه عاملی باعث بوجود آمدن این بازارچه شده است؟ برپاکنندگان آن از چه کسانی مجوز گرفته اند و نظارت برعهده کدام ارگان است؟ این ها موجب شد تا گشت و گذاری در بازار جدیدالتاسیس! داشته و پای صحبت مردم و دستفروشان بنشینیم.

شهرداری فقط به دلیل گرفتن اجاره
می خواهد ما را بیرون کند
از  خانمی که مشغول  فروش  سبزی بود  درباره مدت زمان حضور در بازارچه می پرسم که عنوان کرد: دو ماه است این جا آمده ایم، زمین مال شهرداری نیست برای همین اجاره ای هم از ما نمی گیرند فقط روزی 2 هزار تومان برای نظافت می دهیم. وی افزود: شهرداری به این جا آمد و اخطار داد که تا فردا بساط خود را جمع کنیم. مردی که کنار وانت میوه هایش ایستاده در این باره بیان کرد: خواسته اند به بازار  ابتدای غفاری برویم، در آن جا فروشمان خیلی کمتر است، از طرفی بیشتر فروشندگان آن بازار افغانستانی هستند و جایی برای ما نیست. یکی دیگر از فروشندگان با انتقاد از این که شهرداری فقط به دلیل گرفتن اجاره قصد دارد آن ها را از این جا بیرون و به بازار غفاری بفرستد ادامه داد: بازار غفاری برای ما دور است و اگر ما را از این جا بیرون کنند کجا برویم کاسبی کنیم؟ یکی از مردم نیز عنوان کرد: این بازار علاوه بر با صرفه بودن نزدیک می باشد و جایی قرار گرفته که اقشار کم درآمد راحت برای خرید می آیند.

اگر مردم در این مکان اغتشاش
و مجادله نکنند شهرداری حتی
به این جا سر هم نمی زد
حیدر صحرایی یکی از خریداران با بیان این که این جا محیطی برای افراد بی بضاعت و از کارافتادگانی است که در همین محل خانه دارند عنوان کرد: تنها مشکل سد معبری است که به وجود آمده به طوریکه دیروز یک ماشین با خانمی که خریدار بود تصادف کرد که البته حضور امروز ماموران شهرداری بی ربط به این اتفاقات نیست. وی افزود: اگر مردم در این مکان اغتشاش و مجادله نکنند شهرداری حتی به این جا سر هم نمی زد. در ادامه به سراغ دو مامور شهرداری که در محل حضور داشتند رفتم. آنان که دستور جمع آوری را از شهرداری منطقه 1 گرفته بودند عنوان کردند: قرار است قطعا این ماشین ها جمع آوری شوند و فقط چند نفری که با گاری هستند بمانند.

شهرداری منطقه یک فقط می تواند برای سد معبر اقدام کند
برای پیدا کردن پاسخ برخی از سوالات با براتی شهردار منطقه یک گفتگو کردیم. وی با بیان این که بازارچه کاملا بدون اطلاع شهرداری راه افتاده است ادامه داد: عباسی مدیر عامل سازمان میوه و تره بار شهرداری متولی ساماندهی به این مکان است و باید زمین هایی را که از نظر بهداشتی و ترافیکی وضع مطلوبی دارد فرآهم کند. براتی با اشاره به این که واحد سد معبر شهرداری منطقه یک همانطور که بازار را کنترل می کند به آن جا هم نظارت می کند اضافه کرد: از سوی دیگر، زمین در طرح پل موسی بن جعفر قرار گرفته است و پرونده تملک آن در شورا در دست بررسی است.

مالک زمین می خواهد شهرداری را تحت فشار قرار دهد
براتی با بیان این که در آنجا شهرداری نه عوارضی گرفته و نه خدمت خاصی ارائه می دهد اضافه کرد: بازارچه خودجوش درست شده، فردی را هم برای نظافت محیط آن جا آورده اند که روزانه مبلغی را معادل 2 هزار تومان می گیرد. شهردار منطقه یک معتقد است که این کار مالک زمین برای تحت فشار قرار دادن شهرداری است تا شورا زودتر تکلیف زمین ایشان را مشخص کند. به گفته وی شاید کار مالک زمین هدفمند هم نباشد ولی این که یکدفعه ای این تعداد افراد در آن جا حضور پیدا کرده اند، جای سوال دارد.

مکان هایی را برای بازارچه معرفی
می کنیم که در طرح شهرداری نباشد
در ادامه گزارش سوالات خود را با عباسی مدیر عامل سازمان میوه و تره بار شهرداری درمیان گذاشتیم که وی پاسخ داد: بازار کنار مصلی زیر نظر سازمان ما نیست که بخواهیم اقدامی انجام دهیم. وی با بیان این که سعی کردیم دست فروش های شهر را به بازار غفاری هدایت کنیم عنوان کرد: ما ابتدای غفاری را به همین منظور آماده کرده ایم که هر دست فروشی هم تمایل داشته باشد می تواند بیاید. عباسی تاکید کرد: ما مکان هایی را برای بازارچه معرفی می کنیم که در طرح شهرداری نباشد.

دستفروشان با اعتقاد به فروش بیشتر به این بازارچه آمده اند
به گفته وی سبزی و میوه فروشان پشت بازار را جمع آوری و به بازار غفاری انتقال دادیم، اما زمانی که خبر برپایی بازار کنار مصلی را که شنیدند خیلی ها با اعتقاد بر این که فروش بیشتری دارند، به آن جا رفتند. مدیر عامل سازمان میوه و تره بار شهرداری معتقد است باید راهنمایی رانندگی یا خود شهردار منطقه در این زمینه با این سازمان همکاری کند. عباسی  درباره حضور دستفروشان افغانستانی اظهار کرد: شاید 10 تا 20 درصد از فروشندگان افغانستانی باشند ولی اصلا این گونه نبوده که تمام بازار را به آنان بدهیم، اولویت ما همیشه بومی ها است.

راه و شهرسازی طبق قانون باید
برای روزبازارها زمین بدهد
مدیر عامل سازمان میوه و تره بار اجاره بازار غفاری را روزی 5 هزار تومان اعلام و بیان کرد: برای افرادی که توانایی مالی کمتری دارند روزی 3 هزار تومان حساب می کنیم. عباسی از رایزنی ها با شهردار منطقه یک برای استفاده از زمین دیگری در آن منطقه برای بازارچه خبر داد و اعلام کرد: حتی با راه و شهرسازی هم مکاتبه کردیم تا در مهر شهر 10 هزار هکتار برای روز بازار بدهند. به گفته وی طبق قانون بر اساس مصوبات مقرر شده راه و شهرسازی برای مصرف تولیدات داخلی و روزبازارهای با عرضه مستقیم زمین هایی را در اختیار شهرداری قرار بدهد تا از معضل های چنینی جلوگیری شود. مدیر عامل سازمان میوه و تره بار با تاکید بر این که از طرف استانداری و هم شهرداری در این باره مکاتبه کرده ایم اضافه کرد: ولی هنوز زمینی تحویل ما نشده است.

اتاق اصناف نیز متولی مجوز دادن
به این بازارچه نیست
تا به این جای گزارش برای ما مشخص نشد که چه کسی متولی و مسئول این بازارچه است. به همین دلیل با یزدان شناس رئیس اتاق اصناف استان نیز گفتگو کردیم. وی با بیان این که این سازمان، فقط به واحدهای صنفی در چهارچوب مقررات مجوز می دهد اضافه کرد: عملا ابزاری روی دستفروشان نداریم و این بازارچه نیز زیر نظر ما نیست. یزدان شناس به جلسات متعدد برای معرفی چند نقطه در شهر به این منظور خبر داد و افزود: متاسفانه نه تنها تعداد دستفروشان در بازار کنار مصلی کاهش نداشته، بلکه افزایش هم داشته است.

زمین مال من است نه شورا و شهرداری
حسین پور مالک اراضی کنار مصلی، فردی که در نهایت ابهام ما را بر طرف کرد حتی می توان گفت معمای بوجود آمدن یک شبه این بازارچه در گفتگو با او حل شد. صحبت را با نظرخواهی درباره این بازارچه و حضور دستفروشان در زمین تحت تملکش شروع کردم. وی با بیان این که تحت هیچ شرایطی زمین را در اختیار دستفروشان و وانت بارها نگذاشته است عنوان کرد: روزی دیدم که مامور شهرداری رفتار خیلی بدی با خانمی که در زمین من سبزی می فروخت داشت، من هم اعتراض کردم و گفتم این زن در این وضع اقتصادی کجا برود؟ که پاسخ شنیدم: شورا گفته این جا پارکینگ است. من نیز بیان کردم که این خانم می تواند این جا بماند و کار کند. حسین پور ادامه داد: ملک مال من است نه شهرداری و شورا! به گفته وی از سال 64 مکاتبه کردیم تا برای زمین پروانه بدهند اما هر دفعه یک بهانه آوردند که در طرح شهرداری، پارکینگ و یا جزو میراث فرهنگی است.

شهرداری می خواهد از زیربار وظیفه تامین پارکینگ شانه خالی کند
مالک اراضی کنار مصلا، با اشاره به این که برای کشیدن حصار نیز مجوز نداده اند بیان کرد: علت را قرار گرفتن زمین در طرح شهرداری اعلام کردند ولی هنوز هیچ پولی به ما پرداخت نکرده اند. حسین پور با انتقاد از شهرداری عنوان کرد: بدون هماهنگی دیواری که کشیده بودیم را تخریب کرده اند، آسفالت و شن ریزی انجام داده و حتی تیر برق گذاشته اند. وی هدف شهرداری از بیرون کردن این افراد را خالی کردن زمین برای پارکینگ دانست و افزود: می خواهند بار ترافیکی خیابان را کم کرده و از زیربار وظیفه تامین پارکینگ شانه خالی کنند.

شاید فشاری وارد شود
و تکلیف زمین را معلوم کنند
حسین پور متراژ زمین را 4 هزار و 679 متر دانست و بیان کرد: 8 سهم زمین مال من، 2 سهم شریک بنده و 6 سهم را مسکن و شهرسازی دارد. حسین پور افزود: قیمت زمین، متری 45 میلیون ریال است شهرداری باید حدودا 12 میلیارد تومان بدهد. مالک زمین های کاروان مستوفی در نهایت اعلام کرد: موافق حضور دستفروشان نیستم ولی حق بیرون کردن آنان را ندارند شاید که فشاری وارد شود و تکلیف زمین را معلوم کنند.
روز بعد از این جریانات سری به بازارچه زدیم، ماموران شهرداری با جدیت مشغول خارج کردن ماشین ها بودند و فقط به عده ای که با گاری کار می کردند اجازه ماندن می دادند. هرچند این نیز موقتی بود و چند روز بعد ساعت 6 شب دوباره شاهد حضور چند ماشین در آن جا بودیم. شاید این قصه همچنان ادامه داشته باشد  ولی امید می رود با هم افزایی بیشتر بین این افراد شاهد رشد قارچ گونه این گونه بازارچه ها نباشیم.
(Ava.news13@gmail.com)
 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/12/25 -- 20:25:47
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 413

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا