نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 5 خرداد 1397
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
11. رمضان 1439
2018 May 26

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سمیه قاضی زاده، شاعر جوان بیرجندی در گفتگو با آوا: نقش کتاب های صوتی را در مسیرهای رفت و آمد روزانه پر رنگ کنیم      

نسرین کاری-  سمیه قاضی زاده  شاعر جوان همشهری متولد سال 66 است. مدرک کارشناسی  زیست شناسی  دارد با احساسات لطیف. سبک شعری اش کلاسیک است و بیشتر غزل می سراید. او می گوید: قالب های دیگر را، هم تجربه کردم اما هیچوقت از سبک مورد علاقه خودم فاصله نگرفتم. 

 

هنر مترادف زیبایی شناسی است

 

در تعریف هنر می گوید: به نوعی می شود هنر را مترادف زیبایی شناسی دانست. شاید به دلیل نگاه متفاوت انسان ها به پدیده زیبایی تابحال هیچ تعریف جامعی از هنر ارائه نشده است. هنر در خانواده ما موروثی بود. قاضی زاده با بیان اینکه از زمانی که  خودم را به یاد دارم کمتر اهل درد دل کردن و بیشتر اهل نوشتن بودم، ادامه می دهد: از کودکی به شعر علاقه مند بودم و گاهی شعرهایی هم می گفتم اما همیشه فکر می کردم همه انسان ها دغدغه ها، حرفها و دلتنگی هایشان را با کلمات درمیان می گذارند. بعدها فهمیدم شعر یک موهبت الهی است و من از این موهبت بی بهره نبودم. هرچند شاعر شدن برایم گران تمام شد اما بیشتر از اینها هم می ارزید. چرا که هنر، زندگی را تحت الشعاع قرار می دهد.

 

از سال 1389

وارد دنیای حرفه ای شاعری شدم

 

شاعر جوان همشهری با بیان اینکه سال 89 وارد دنیای حرفه ای شعر شدم، تصریح می کند: قریحه به  تنهایی، کافی نبود و باید به فن هم می پرداختم. ورود به  محافل ادبی و شعر استان و مطالعه، هر روز درهای بیشتری برایم گشود تا بیشتر بدانم و هر چه جلوتر رفتم انگیزه ی مطالعه در من قوت می گرفت.

 

جشنواره ها 

برداشت سلیقه ای از هنر است

 

قاضی زاده درباره رتبه های هنری اش می گوید: در سوگواره ملی 72 راوی آسمان، جشنواره دفاع مقدس، فجر، ابن حسام خوسفی و ... جزو منتخبین بوده ام اما معتقدم بخاطر برداشت سلیقه ای از هنر جشنواره ها معیار خوبی برای سنجش سطح هنرمندان نیست. 

شاعر بیرجندی با اشاره به اینکه حدود 2 سال پیش حوزه هنری پیشنهاد چاپ مجموعه شعر را به من داد، می افزاید: اما به تازگی توانسته ام خودم را برای چاپ مجموعه متقاعد کنم.من هیچوقت دغدغه صاحب کتاب بودن نداشتم.

 

برای تک تک ابیات کتابم وقت گذاشتم

 

وی خاطر نشان می کند: مجموعه اشعارم تقریباً آماده چاپ است اما هیچ عجله ای برای چاپش ندارم. تمام اشعارم را با وسواس انتخاب کردم و برای ویرایش تک تک ابیاتش وقت گذاشتم. برای من کمیت اشعار مطرح نیست و کیفیت در اولویت قرار دارد. او درباره مشکلات هنر و هنرمند عنوان می کند استان ما ظرفیت  زیادی از هنرمندان را دارد. کم و بیش از ظرفیت های موجود و فراوان در هنرهای مختلف استان باخبر هستم، اما به ظرفیت های شعری خیلی ایمان دارم.

 

هنرمند واقعی 

تحت لوای هیچ پرچمی نیست

 

قاضی زاده یادآوری می کند: استان به اذعان بسیاری از شاعران مطرح و برجسته کشوری، درحال حاضر شاعران توانا، خوش ذوق و در عین حال اهل فن زیادی دارد. جوانانی که دنبال اسم و رسم برهم زدن نیستند. هنرمند واقعی تحت لوای هیچ پرچمی نیست. خیلی ها هنرمندان را برای روز مبادا می خواهند و هنرمند این را برنمی تابد. او معتقد است: برای ریشه دار شدن کتابخوانی باید به شکل سنتی عمل کنیم یعنی افزایش آگاهی از راه کتاب خواندن، یعنی هرمطلب درست یا نادرستی که در فضاهای مجازی می خوانیم را مطالعه تلقی نکنیم. 

البته من همیشه از کتاب های صوتی استقبال می کنم هرچند هیچوقت برای من لذت کتاب خواندن را نداشته اما می شود از مسیرهای رفت و آمدی که روزانه همه ما وقت زیادی را درآن می گذرانیم، استفاده بهینه کرد. از طرفی ما در استان مان با فقر کتاب مواجه هستیم معتقدم باید در استان در زمینه نشر فعالیت های جدی تری صورت گیرد. 

چه کسی مسئول این فقر فرهنگی ست را نمی دانم، اما خوب می دانم که دست خیلی ها برای حل این مشکل باز است.کسانی که بودجه اش را دارند و می توانند از ایده های هنرمندان در این زمینه ها استفاده کنند. این اتفاق خوبی نیست که من و دوستانم برای تهیه کتابهای مان در استان با مشکل مواجه هستیم.پیش آمده که برای خرید کتابی تمام کتابفروشی های شهر را زیر پا گذاشته باشم اما در نهایت کتاب مورد نظرم را ازطریق اینترنتی یا سفر خریدم.  

وقتی شهرمان مزین به مهر”شهر فرهنگی” است، باید قدم های حداقلی را در تاییدش برداریم.


گروه خبری : اجتماعی ،اقتصادی
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/12/21 -- 16:22:28
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 591

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا