نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


يكشنبه 25 آذر 1397
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
07. ربيع‌الثاني 1440
2018 Dec 16

 

 

 

مشاهده کامل خبر
خراسان جنوبی درساخت عضو مصنوعی بی نیاز از سایر استانها      

عصمت برزجی - ارتوپدی فنی(اعضاء مصنوعی و وسایل کمکی)  زیرمجموعه توانبخشی و در زمره رشته های وابسته به علوم پزشکی است که هدف از آن، تولید وسایل کمکی(ارتوز) و اعضاء مصنوعی(پروتز) و آموزش بیماران برای استفاده ازآنها است.پروتزها اندام های مصنوعی هستند که برای بیمار ساخته شده و به جای اندام طبیعی از دست رفته وی، قرار می گیرند. افراد به علل متفاوتی، ممکن است یک اندام یا قسمتی از آنرا نداشته باشند. یک نوزاد ممکن است در بدو تولد؛ فاقد قسمتی از اندام باشد و یا ممکن است یک اندام غیرکارا یا بدشکل داشته باشد که پزشک برای بهترکردن شکل یا کارآیی آن، مجبور به قطع قسمتی از آن و سپس ارجاع وی به کلینیک ارتوپدی فنی به منظور جایگزینی قسمت قطع شده با یک عضو مصنوعی، باشد.هر فردی ممکن است در طول دوره زندگی خود؛ به علت ضربات وارده به اندام یا سوختگی یا سرمازدگی یا دیگر حوادث؛ دچار آسیب های شدیدی شود که منجر به قطع عضو گردد. گاهی اوقات هم ابتلاء به بعضی بیماریها مانند دیابت، موجب از دست رفتن قسمتی از اندام می شود. تمام این بیماران نیاز به اندام مصنوعی دارند تا نه تنها؛ شکل و ظاهر بهتری داشته باشند، بلکه کارآیی و توانایی آنها نیز بهتر شود.
 ارتوپدی فنی از جمله مشاغلی است که شاید افراد، کمتر با آن آشنا باشند. گفتگویی را با مهندس عبدا... عباس آبادی؛ کارشناس ارشد ارتوز و پروتز و دبیر انجمن علمی ارتوز و پروتز- شعبه استان های خراسان و  مسئول فنی کلینیک ارتوپدی فنی آریای بیرجند ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید: عباس آبادی از سال 70 وارد دانشکده علوم توانبخشی در تهران شد و در سال 74، توانست مدرک کارشناسی خود را در رشته ارتوپدی فنی اخذ کند. او پس از فارغ التحصیلی، از تهران به مشهد عزیمت نمود و به عنوان کارشناس ارتوپدی فنی، در مرکز ارتوز و پروتز شهید پالیزکاران، وابسته به بهزیستی  مشغول به کار شد. او در مشهد، به مدت بیش از 9 سال به معلولان جسمی و حرکتی و اقشار مختلف دیگر؛ خدمات رسانی کرد و پس از  تشکیل   استان  خراسان جنوبی به زادگاه خود، بیرجند؛ بازگشت. وی که اولین کارشناس ارتوپدی فنی در خراسان جنوبی بوده است؛ کارش را از سال 84، در مرکز استان در بخش غیر دولتی ادامه داد. قبل از معرفی رشته مذکور از سوی وی در استان؛ افرادی که به این خدمت نیاز داشتند؛ مجبور به عزیمت به مشهد یا زاهدان بودند. اما پس از شروع کار این کلینیک، این راه دور بر بیماران و معلولان هموار شد.  وی هم اکنون؛ برای 3 نفر به صورت مستقیم در موسسه ارتوپدی فنی؛ اشتغالزایی کرده است. عباس آبادی که در  زمان حاضر، دبیر انجمن علمی ارتوز و پروتز شعبه استان های خراسان نیز هست؛ در توضیح بیشتر این شغل می گوید: دانش ارتوپدی فنی یا اعضای مصنوعی و وسایل کمکی که در لاتین، با عنوان ارتوز و پروتز شناخته می شود، یکی از شاخه های توانبخشی است که در حیطه تجویز، طراحی و ساخت وسایل کمکی(ارتوز) و یا وسایل جایگزین (پروتز) ایفای نقش می کند و یکی از اعضای تیم توانبخشی نیز می باشد.ارتوزها به وسایل کمکی اطلاق می گردند که به منظور جلوگیری از بد شکلی ها(دفورمیتی) و یا تصحیح آنها، کمک به عملکرد عضو، نگهداری یا تثبیت قسمتها و مفاصل مختلف بدن بکار می روند. این وسایل شامل کفش، کفی و صندل های طبی، کفشهای دیابتی و بارداری، انواع بریسهای اندام تحتانی یا اندام فوقانی و انواع اسپلینت ها و کمربندها می شود.
وی در توضیح پروتز نیز می گوید : پروتز به اندام مصنوعی اطلاق می گردد که در محل عضو قطع شده یا از بین رفته قرار می گیرد و به مددجو کمک می کند تا خلاء عضو طبیعی از دسته رفته را کمتر حس کرده و به فعالیت روزانه خود بازگردد. این وسایل شامل انواع پاهای مصنوعی (زیر زانو و بالاى زانو)، انواع دست های مصنوعی (زیر آرنج و بالای آرنج)، انواع انگشتان مصنوعی و پروتز پنجه چرمی یا سیلیکونی می شوند.
عباس آبادی؛ جامعه هدف خود را افرادی  معرفی می کند که دارای معلولیت های مختلف از قبیل ضایعه نخاعی، فلج اطفال، دیستروفی عضلانی، ناهنجاریهای ستون فقرات و ... هستند و ادامه می دهد
 همچنین جانبازان محترم دچار قطع عضو، افراد دچار سکته های مغزی، افرادی که به هر دلیل دچار اختلال در راه رفتن  شده اند، افراد فلج مادرزادی و ...؛ در زمره افرادی هستند که به خدمات ارتوپدی فنی نیاز دارند و مراجعان غیر اورژانسی محسوب می شوند. این افراد به وسایل کمکی نیاز دارند تا بتوانند به امور روزانه زندگی شخصی خود بپردازند. دسته دوم افرادی هستند که بصورت اورژانسی به ما مراجعه می کنند؛ من جمله افرادی که دچار حادثه؛ مثل تصادف، پرت شدن از ارتفاع و ... شده اند که نیاز فوری به وسایل کمکی و تثبیتی ارتوپدی دارندکه باید به صورت اورژانسی و در حداقل زمان ممکن برای آنها ساخته شود. دسته سوم افرادی هستند که با مشکلات پادرد، زانودرد، کمردرد، گودی یا صافی کف پا، دفورمه شدن پا، انحراف گردن و مواردی از این قبیل؛ معرفی می شوند که لازم است وسایل اصلاحی برایشان ساخته شود.

در زمینه ارتوپدی فنی، خراسان جنوبی از سایر استان ها بی نیاز است

دبیر انجمن علمی ارتوز و پروتز-شعبه استان های
 خراسان خاطر نشان می کند: کودکان زیادی به ما مراجعه می کنند. عمده مشکل آنها عارضه کلاب فوت یا پاچنبری، صافی کف پا، اختلال راه رفتن، گودی کمر، پای ضربدری یا پرانتزی و ... است. توصیه ما این است که والدین؛ کودکان را قبل از رسیدن به سن ۲ سالگی، حتما به پزشک نشان دهند و مشاوره بگیرند، حتی اگر به ظاهر؛  مشکلی در فرزندشان دیده نشود. پس از معاینه، اگر پزشکان؛ به  موردی برخورد نمایند، راهنمایی و ارجاع لازم صورت می گیرد .
وی در خصوص امکانات موجود در موسسه ارتوپدی فنی آریا بیرجند نیز می گوید: هم اکنون تمامی اقدامات مورد نیاز جامعه هدف در مرکز استان انجام می گیرد و لذا مردم از مراجعه به سایر استانها بی نیاز هستند و حتی ما مراجعانی از شهرهای سایر استانها مثل زابل، زاهدان، چابهار و گاها مشهد
نیز داشته ایم.
عباس آبادی؛ در خصوص سختی های
کارش نیز اظهار می کند: کار ارتوپدی فنی، تمامی شرایط کار سخت و زیان آور را داراست، چرا که در اینجا ما با مواد شیمیایی مختلفی سر و کار داریم که برای تنفس بسیار مضر هستند. همچنین ذرات ریزی که از دستگاه پرداخت، در هوا پراکنده می شود و با وجود دستگاه تهویه قوی، حتی با استفاده از ماسک هم برای شاغلین این حرفه مضر است.
کار با فلزات و دستگاه دریل و حسیاست های پوستی ناشی از کار با گچ یا رزین های مورد استفاده برای ساخت پاهای مصنوعی نیز از دیگر سختی های کار در رشته ارتوپد فنی است.
کلاب فوت یا پاچنبری، عارضه ای شایع در خراسان جنوبی

کارشناس ارشد ارتوپدی فنی موسسه آریا،  در خصوص مراحل مراجعه تا تحویل وسیله طبی مورد نیاز اشخاص نیز خاطر نشان می کند: مراجعین ، مخصوصا کودکان زیر ۱۰ سال ، حتما باید با دستور پزشک مراجعه کنند که در این صورت، بعد از معاینه توسط کارشناس ارتوپدی فنی، از پا یا عضو آسیب دیده، اندازه گیری و در بعضی موارد نیز قالبگیری بعمل می آید و پس از انتخاب رنگ و طرح، وسیله ساخته شده بعد از انجام پرو و رفع ایرادات احتمالی، به بیمار تحویل داده می شود. پس از آن هر سه یا چهار ماه، می توانند به مرکز مراجعه کرده تا نسبت به بازسازی یا رفع عیوبی که در اثر استفاده بوجود آمده، اقدام شود .عباس آبادی، از جمله عوارضی که بیشترین مراجعه شهروندان به موسسه را به دنبال داشته، عارضه کلاب فوت یا پا چنبری می داند و می گوید:
با توجه به شیوع بیشتر این بیماری در خراسان جنوبی،
مراجعان زیادی، به خصوص از شهرستان درمیان داریم که البته ارزیابی آماری در خصوص شیوع این عارضه انجام نگرفته؛ اما از مراحل ابتدایی پس از تولد باید تشخیص به موقع انجام شود و ما 3 تا 4 سال با این اشخاص در ارتباط هستیم تا آثار منفی این عارضه کاهش یابد.وی با این توضیح که این شغل ایجاب می کند ارتباط مستمر با مراجعه کننده داشته باشیم، یاد آور شد:
کار در محیطهای توانبخشی با کار در حوزه درمان و پزشکی بسیار متفاوت است. چرا که در این محیط؛ ارتباط طولانی مدتی بین ارباب رجوع و درمانگر وجود دارد و این ارتباط انسانی که موجب احساس دوستی و آشنایی می شود، بسیار ارزشمند است.

بزرگترین و کوچکترین
ابزار کار ارتوپدی فنی

دبیر انجمن علمی ارتوز و پروتز شعبه استان های
خراسان، با تاکید بر اینکه در اینجا می توان برای هر نقطه از بدن که قطع عضو صورت گرفته است، عضو مصنوعی ساخته شود؛ اذعان می کند با پیشرفت علم و توسعه وسایل توانبخشی، به جرات می توان گفت که در حال حاضر می توان از سر انگشت پا تا لگن و از سر انگشت دست تا شانه، عضو از دست رفته، ساخته شده و به جای آن قرار گیرد.عباس آبادی؛ در خصوص بزرگترین و کوچکرین ابزار کار خود نیز می گوید:
کوچکترین قطعه این کارگاه یک آچار کوچک پلاستیکی است که با آن مفصل های زانوی پروتز را تنظیم می کنیم و بزرگترین آن هم کوره گرم کننده است.  وی در خصوص تلخ و شیرین های کارش نیز اظهار می کند: اظهارنظرهای غیر منصفانه عده بسیار کمی از مشتریان در شرایطی که ما تقریبا بدون نقص کارمان را انجام می دهیم، آزاردهنده و از تلخی های
کارماست؛ ولی وقتی که افرادی ناامید از روند درمانشان هستند و ما در نهایت عضو آسیب دیده را حمایت و یا اندام قطع شده را جایگزین می کنیم؛ خوشحالی این افراد بسیار شیرین و دلچسب است.
وی ادامه می دهد: ما چند سال پیش مراجعه کننده ای داشتیم که یک دختر بچه دچار قطع عضو پا بود و به صورت مداوم هر چند وقت یکبار به ما مراجعه می کرد. اما الان همین شخص بزرگ شده، ازدواج کرده و صاحب فرزند شده که با دیدن این قبیل افراد؛ وقتی نتیجه کارمان را مشاهده می کنیم،
 بسیار خوشحال می شویم.
وی همچنین به عنوان یک خاطره، از فردی دچار قطع عضو زیرزانو یاد می کند که یکبار در خیابان با یک موتور سیکلت تصادف می کند و بر اثر ضربه، پای مصنوعی اش از جای خود جدا شده و در کف خیابان رها می شود. راکب موتورسیکلت با دیدن این صحنه، با تصور اینکه پای واقعی وی، قطع شده؛ بسیار دچار وحشت شده و با اظهار بدبیاری فراوان، محکم بر سر و صورتش می کوبیده است.
 


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/09/15 -- 16:36:51
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1596

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا