نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 22 آبان 1397
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
04. ربيع‌الاول 1440
2018 Nov 13

 

 

 

مشاهده کامل خبر
ترک های عمیق «خشکسالی» برچهره خراسان‌جنوبی      

 خراسان جنوبی سومین استان پهناور و کم بارش کشور است که خشکسالی چند سالی است زنگ خطر کم‌آبی را در این استان به صدا درآورده و به هر طرف که نگاه می‌کنیم رد پای عمیق خشکسالی را می‌بینیم.  به گزارش تسنیم، تب تند خشکسالی سالها است که در خراسان جنوبی تداوم داشته و هر ساله بر عطش چشمه‌ها و قناتها می‌افزاید. موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی خراسان جنوبی به گونه‌ای است که درجه حرارت و تبخیر بالا و بارندگی و ریزش‌های جوی بسیار پایین، آن هم با پراکنش نامناسب و خصوصیات منحصر به فرد، منابع آبی استان را با بحران جدی روبه‌رو کرده است. خشکسالی باعث خشک شدن چاه‌ها و قنات‌های استان خراسان جنوبی شده است و مردم در روستاها به دلیل کمبود آب و نداشتن علوفه برای دامها امیدی برای زندگی کردن در روستاها ندارند و به شهرها و حاشیه نشینی روی می‌آورند که نتیجه آن خالی شدن روستاها و به تبع آن باعث مهاجرت از مرزها به سمت مراکز استان‌ها می‌شود که در دراز مدت از نظر امنیت مشکلی جدی خواهد بود.

وجود 19 دشت ممنوعه
در خراسان جنوبی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی
در این باره به تسنیم گفت: اکنون در خراسان جنوبی 40 دشت وجود دارد که از این تعداد 19 دشت ممنوعه است. حسین امامی با اشاره به تعداد دشت‌های ممنوعه بحرانی افزود: از این تعداد 2 دشت سرایان و دشت سده ممنوعه بحرانی هستند. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی
بیان کرد: تعداد 19 دشت آزاد نیز در استان وجود دارد که در کویر است و دور از دسترس است و کیفیت آب زیادی ندارد.
امامی از وجود 6 هزار و 252 رشته قنات در استان خبر داد و تصریح کرد: همچنین 3 هزار و 299 حلقه چاه نیز در خراسان جنوبی وجود دارد. وی با اشاره به وجود 2 هزار و 189 دهنه چشمه در استان خاطرنشان کرد: میزان آبدهی قنات‌ها، چاه‌ها، و چشمه‎ها 897 میلیون متر مکعب بوده است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یادآور شد: در حال حاضر این میزان آبدهی در اثر خشکسالی‌های پی‌در ‌پی 50 تا 60 درصد خشک شده است.
194 روستا در خراسان جنوبی
 با بحران آب روبه‌رو است

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان نیز در گفت‌وگو با تسنیم گفت: کمبود بارندگی در استان سبب خشکسالی‌های پی‌در‌پی شده و روستاهای استان با کمبود آب مواجه هستند و برخی روستاها نیز دچار بحران آبی هستند. علی‌اکبر بسکابادی با بیان اینکه در حال حاضر 907 روستای بیش از 20 خانوار در استان وجود دارد بیان کرد: از این تعداد 538 روستا مشکل آب دارند. وی با اشاره به اینکه در استان 175 روستا با تنش آبی روبه‌رو است خاطرنشان کرد:
همچنین 194 روستا نیز در بحران آب به سر می‌برند. مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی گفت: در این راستا در مهرماه امسال تعداد 414 روستا با تانکر آبرسانی شدند که 15 هزار و 515 خانوار از آن بهره‌مند شدند که این تعداد 55 هزار و 988 نفر را شامل می‌شود.بسکابادی تعداد سرویس‌های آب حمل شده به این روستاها را 2 هزار و 473 سرویس آب عنوان کرد و افزود: در مجموع بالاترین سطح آب حمل شده به روستاهای استان در تیرماه امسال به 472 روستا بوده است.
وی با بیان اینکه سرانه حمل آب در روستاهای با تنش آبی به ازای هر نفر در روز 15 لیتر است یادآور شد: در روستاهایی که مشکل آب ندارند نیز روزانه 120 لیتر آب حمل می‌شود.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی افزود: در این راستا برنامه این است که روستاهایی که با تنش آب و بحران آب روبه‌رو هستند کاهش دهیم و روش این کار احداث مجتمع‌های آبرسانی است. بسکابادی با اشاره به اعتبارات تخصیص داده شده به بخش آبرسانی تصریح کرد: امسال میزان اعتبار از محل صندوق ذخیره ارزی 38 میلیارد تومان بوده است که کل آن تخصیص داده شده است.
وی اظهار کرد: همچنین از محل تملک دارایی نیز مبلغ 270 میلیارد تومان داریم که این نیز در حال مبادله موافقت نامه است.

کاهش 90 درصدی بارندگی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری نیز از کاهش 90 درصدی بارندگی در استان در سال زراعی امسال خبر داد و بیان کرد: خشکسالی در استان به مرحله حاد رسیده است.ابوالحسن میرجلیلی با اشاره به اینکه از ابتدای مهرماه امسال تاکنون نسبت به سال گذشته با کاهش بارندگی روبه‌رو بودیم گفت: اگر امسال وضعیت به همین صورت باشد خراسان جنوبی وارد هجدهمین سال خشکسالی می‌شود. وی خاطرنشان کرد: با توجه به خشکسالی‌های 17 ساله تمامی پوشش گیاهی استان در کوهپایه‌ها، دشت‌ها، مراتع و کوهستان‌ها از بین رفته است و این امر باعث کاهش نفوذپذیری خاک شده است. مدیرکل مدیریت بحران استانداری  گفت: در این راستا در استان خراسان جنوبی حتی یک بارندگی کم در حد یک میلی‌متر نیز سبب بروز روان آب می‌شود و اگر بارندگی نرمال نیز باشد سبب وقوع سیلاب می‌شود.

نابودی 5 درصد جنگل‌های طبیعی خراسان جنوبی بر اثر خشکسالی

مدیرکل منابع طبیعی استان نیز اظهار کرد: 5 درصد از جنگل‌های طبیعی خراسان جنوبی در اثر خشکسالی اخیراً از بین رفته است. شریفی با بیان اینکه خشکسالی پدیده تقریباً غالب در اقلیم استان است گرچه بسیاری به اشتباه آن را واقعه‌ای تصادفی و نادر می‌پندارند افزود: این پدیده تقریباً در تمامی مناطق اقلیمی رخ می‌دهد، هر چند مشخصات آن از یک منطقه به منطقه دیگر کاملاً تفاوت می‌کند. مدیرکل منابع طبیعی تصریح کرد: حدود 96.5 درصد کل مساحت استان معادل 14 میلیون و 513 هزار و 369 هکتار را عرصه‌های طبیعی در بر می‌گیرد که از این سطح 1.37 درصد را عرصه‌های بیابانی، 52 درصد مراتع کم تراکم بیابانی، 6.5 درصد را مراتع خوب و متوسط و 4.4 درصد را عرصه‌های جنگلی تشکیل می‌دهد. با توجه به شرایط اقلیمی استان و خشکسالی‌های پی در پی در سال جاری حدود 44 درصد میزان علوفه تولیدی مراتع استان کاهش یافته است.وی یادآور شد: در این شرایط عرصه‌های طبیعی استان جوابگوی نیاز غذایی جمعیت دامی حدود 89 هزار و 475 واحد دامی به مدت 10 ماه از سال خواهد بود که با توجه به تعداد دام موجود در استان که معادل 2.2 میلیون واحد دامی متکی به مرتع است در شرایط خشکسالی حدود 3.1 میلیون واحد دامی مازاد بر ظرفیت مراتع در استان موجود است. مدیرکل منابع‌طبیعی خراسان‌جنوبی مساحت جنگل‌های استان را بالغ بر 600 هزار هکتار عنوان کرد و بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که حداقل 5 درصد جنگل‌های طبیعی استان در اثر خشکسالی‌های اخیر از بین رفته‌اند در صورتی که فقط هزینه‌های احیاء و نگهداری تا استقرار کامل گیاهی محاسبه شود و هزینه احیاء جنگل‌های منطقه نیز با حداقل برآورد 10 میلیون ریال در نظر گرفته شود بالغ بر 300 میلیارد ریال خسارت بر جنگل‌های استان وارد شده است. شریفی یادآور شد: همچنین برابر بازدیدهای به عمل آمده حداقل 30 درصد گونه‌های جنگلی استان در این رویشگاه‌ها دچار سرخشکیدگی شده‌اند که بالغ بر 180 میلیارد ریال خسارت به جنگل‌های استان وارد شده است.وی با اشاره به اینکه خشکسالی سبب کمبود آب برای برخی فعالیت‌ها و اقدامات مرتبط با محیط زیست می‌شود خاطرنشان کرد: انسان با اقداماتی که انجام می‌دهد باعث تشدید اثرات خشکسالی می‌شود. وی افزود: هرگونه تغییر و تحول بر اوضاع منابع طبیعی و مراتع به سرعت بر روند زندگی انسان تأثیر می‌گذارد و موجبات فقر و رنج و یا رفاه و آسایش آنان را فراهم می‌کند. ترسالی‌های موقت در طول دوره‌های خشکسالی زیاد نمی‌تواند اوضاع عرصه‌های طبیعی را به سمت بهبودی پیش ببرد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/09/12 -- 17:47:25
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1243

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا