نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


جمعه 1 شهريور 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
21. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 23

 

 

 

مشاهده کامل خبر
خطری برای دیپلماسی استان      

هشدار نماینده وزارت خارجه در استان درخصوص احتمال تعطیلی این نمایندگی؛

            خطری برای دیپلماسی استان

ابراهیمی: دستگاه های ذیربط خراسان جنوبی برای جذب سرمایه گذار نباید ناز کنند
* ملایی- خراسان جنوبی استان مرزی در شرق ایران با وجود دانشگاه های متعدد و پیشینه فرهنگی ارزشمند که از مهمترین آنها پرورش نیروهای انسانی مدیر و متخصص است و با برخورداری از گنجینه های گرانبهای معدنی و جاذبه های گردشگری و تاریخی کم نظیر دارای فرصت های طلایی برای توسعه همه جانبه است اما با این همه زیرساخت های لازم برای جذب سرمایه گذاران را ندارد. علاوه بر آن در نبود هماهنگی دستگاه های اجرایی زمینه ای برای توسعه و رونق اقتصادی استان در این زمینه ها وجود نخواهد داشت.

دستگاه های ذیربط استان
برای جذب سرمایه گذار نباید ناز کنند

رئیس نمایندگی وزارت خارجه استان در گفتگو با آوا درباره این ظرفیت های مغفول گفت: باید 10پروژه برتر استان تعریف و ارزیابی مالی برای آن انجام شود تا در سطح ملی و بین المللی مطرح شود چون اگر نتوانیم خود را با جامعه بین الملل همگام کنیم استان هیچ پیشرفتی نخواهد داشت. به گفته غلامحسین ابراهیمی، نمایندگی وزارت امور خارجه حدود یک سال است در خراسان جنوبی در 4 موضوع فرهنگی - دانشگاهی، گردشگری، کنسولی و اقتصادی مشغول به فعالیت است. وی اظهار کرد: این نمایندگی تلاش می کند تا به مدیران ارشد استانی برای یافتن راه و روش نگرش بین المللی در عرصه اقتصادی کمک کند. ابراهیمی افزود: اگر خراسان جنوبی ادعا می کند که ظرفیت اقتصادی، گردشگری و جذب سرمایه خارجی را دارد باید بتوانیم این ظرفیت ها
را به درستی معرفی کنیم و معرفی ظرفیت های استان باید با ابزار بین المللی باشد. وی تصریح کرد: معرفی ظرفیت های اقتصادی، گردشگری، فرهنگی و دانشگاهی استان باید در سطح ملی و بین المللی با روش خاص خود انجام شود.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه ادامه داد: کار معرفی بین المللی باید از طریق چاپ بروشور و وب سایت هایفعال به زبان های عربی و انگلیسی انجام شود. ابراهیمی تأکید کرد: باید10پروژه برتر استان تعریف و ارزیابی مالی آن انجام شود تا در سطح ملی و بین المللی مطرح شود چون اگر نتوانیم خود را با جامعه بین المللی همگام کنیم استان هیچ پیشرفتی نخواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: با این برنامه نمایندگی وزارت امور خارجه می تواند با کمک سفیرهایی که در خارج از کشور دارد ظرفیت استان را در بخش جذب سرمایه گذاری خارجی معرفی کند. ابراهیمی با بیان اینکه اگر بتوانیم ظرفیت ها را درست معرفی کنیم مطمئن باشید نتیجه مطلوبی در زمینه اشتغال، رونق اقتصادی در استان و جذب سرمایه گذار خارجی خواهیم داشت، خاطرنشان کرد: دستگاه های ذیربط در استان نباید ناز کنند و باید ابزار برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی فراهم کرد. وی افزود: این نمایندگی نمی تواند به تنهایی کارها را انجام دهد و کم لطفی بعضی از مسئولان شهرستانی و استانی کار را برای ما سخت کرده است. وی با بیان اینکه یکسری خدمات و کتابچه ای را مرکز خدمات سرمایه گذاری تهیه کرده است، ادامه داد: تلاش ما در این راستا براین اساس است که
هیئت های سرمایه گذار خارجی را به استان جذب و یا تجار استان را به خارج از کشور بفرستیم.

دستگاه های اجرایی برای
جذب سرمایه گذار باید شتاب کنند

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: جذب سرمایه گذار خارجی باید با تلاش بخش خصوصی مانند اتاق بازرگانی انجام گیرد و در همین راستا باید سفرای خارجی مقیم تهران را به استان دعوت کنیم.
ابراهیمی اظهار کرد: هدف از حضور سفرای خارجی در استان این است که بتوانیم ظرفیت ها و قابلیت های اقتصادی استان را از زبان این سفرا به کشورهای هدف معرفی کنیم و این هزینه ای برای ما ندارد.
وی با اشاره به اینکه استان خراسان جنوبی از مرکز کشور دور است، تأکید کرد: این استان مانند استان های اصفهان و اردبیل یا شیراز نیست که به مرکز کشور نزدیک باشد سرمایه گذار خود وارد استان شود در این استان برای جذب سرمایه گذار باید شتاب کرد.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه افزود: خوشبختانه از طریق سفر سفرای خارجی به استان تعدادی از
سرمایه گذاران خارجی به استان ورود پیدا کردند و در حال مذاکره هستند.

دانشگاه های استان باید
در عرصه بین المللی ورود پیدا کنند

ابراهیمی با اشاره به اینکه دانشگاه ها و فرهنگ استان خراسان جنوبی توانایی خاصی دارند و در سطح ملی مطرح هستند، افزود: تلاش می کنیم تا این دانشگاه ها را از سطح ملی خارج و به عرصه بین المللی برسانیم.
وی ادامه داد: تبادل استاد، دانشجو، طرح های تحقیقاتی و آموزشی با کشورهای همسایه یکی از کارهایی است که دانشگاه ها باید آن را شروع کنند.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه از دانشگاه ها خواست مجوزهای لازم را بگیرند و ادامه داد: ما در نمایندگی وزارت خارجه در دعوت سفرای و معرفی ظرفیت دانشگاه ها کمک می کنیم. ابراهیمی با یادآوری گفتگوی خود با سرکنسول وزارت خارجه افغانستان در کابل خاطرنشان کرد: همکاری های دانشگاهی بیرجند با استان فراه افغانستان در حال انجام است. وی با اشاره به اینکه این همکاری ها در زمینه های پزشکی، علوم انسانی، مهندسی، تربیت معلم، کار و دانش پیگیری می شود، ابراز امیدواری کرد تا پایان سال با کشور افغانستان همکاری مداوم دانشگاهی داشته باشیم. وی  یادآوی کرد: بعضی از کارها را باید مسئولان دانشگاهی استان انجام دهند و این نمایندگی به عنوان واسطه می تواند همکاری کند.
ابراهیمی گفت: نمایندگی وزارت امور خارجه تلاش می کند تا دانشگاه های استان را ترغیب کند تا همایش های بین المللی برگزار کند و با این عمل به ارتقای سطح علمی دانشگاه، ظرفیت های دانشگاهی و استانی کمک می کند.

زیرساخت های گردشگری در حد صفر هستند

وی با اشاره به اینکه در استان خراسان جنوبی ظرفیت های گردشگری خاصی وجود دارد تأکید کرد: زیرساخت های زیادی باید ایجاد شود و هنوز در سطح صفر قرار داریم و نمی توانیم درباره داشتن زیر ساخت های مناسب گردشگری ادعا کنیم. وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته این نمایندگی تورگردان های خارجی را از اروپای شرقی به استان دعوت کرد که در این تور معاون رئیس فدراسیون رهنمایان بین المللی و آرش نورآقایی رئیس راهنمایان تور ایران به بیرجند سفر کردند.

رسیدگی هزار پرونده در یک سال

وی با اشاره به زحمات نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و استاندار برای تأ سیس نمایندگی وزارت امور خارجه افزود: این نمایندگی علیرغم اینکه از سال گذشته در حوزه کنسولی فعالیت دارد تاکنون به هزار پرونده رسیدگی کرده است.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه یادآور شد: بخش کنسولی یکی از کارهای مهمی است که در این نمایندگی فعال است و این تعداد پرونده بالا نشان دهنده اهمیت و ضرورت وجود نمایندگی در استان است. ابراهیمی تصریح کرد: این پرونده ها در حوزه های اجتماعی، زندانیان هم استانی که در خارج از کشور هستند و پرونده های اجساد هم استانی که در خارج از کشور باید انتقال داده شوند وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: تأیید اسناد در وزارت امور خارجه، تأیید اسناد آموزشی و دانشگاهی گوشه ای از خدمات این نمایندگی به مردم استان است.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه وجود این نمایندگی را فرصت طلایی برای استان خراسان جنوبی دانست تا بتواند فعالیت های خود را به بیرون از مرز گسترش دهد. ابراهیمی خاطرنشان کرد: فعالیت نمایندگی وزارت امور خارجه بدون هماهنگی دستگاه های اجرایی استان راه به جایی نخواهد برد.

همکاری نکردن دستگاه های اجرایی برابر است با از بین رفتن فرصت طلایی

وی با اشاره به اینکه این نمایندگی به طور موقت در استان فعال است و هنوز نتوانسته ایم رضایت هئیت وزیران را بگیرم تاکید کرد: اگر دستگاه های اجرای استان با این نمایندگی همکاری و هماهنگی نداشته باشند این نمایندگی در آینده نه چندان دور تعطیل خواهد شد.رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه گفت: تعطیلی نمایندگی وزارت امور خارجه تبعات و زیان هایی زیادی برای هم استانی ها به همراه خواهد داشت و بازگشایی دوباره این نمایندگی در استان بسیار کار سخت و دشواری خواهد بود.
ابراهیمی با اشاره به سفر سفرای خارجی در ماه های گذشته به بیرجند خاطر نشان کرد: این سفرها در ابعاد ملی و بین المللی بازتاب های خوبی داشته است. وی ادامه داد: مقرر شد سفرای پاکستان و نروژ ظرفیت های استان خراسان جنوبی به ویژه در بخش گردشگری و اقتصادی را به کشور هایشان منتقل کنند. رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه تأکید کرد: امیدوارم دستگاه های ذیربط پروژه های و زیرساخت های مناسب استانی را فراهم کنند و با این عمل تا در یک دوره دو ساله شاهد جذب سرمایه گذار و گردشگر خارجی در استان خواهیم بود. وی خاطرنشان کرد: اگر ابزارها و زیرساخت ها را فراهم نکنیم و همه دستگاه های استانی باهم تلاش و به یکدیگر کمک نکنند این کارها جزء حرف نخواهد بود و مانند آب در هاون کوبیدن است.


گروه خبری : اخبار استان
منبع :
آخرین ویرایش : 1394/09/07 -- 20:28:47
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 756

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا