نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 28 دي 1398
ش ی د س چ پ ج
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
22. جمادي‌الاول 1441
2020 Jan 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
ضرورت توسعه سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی و صادرات بخش کشاورزی      

در جلسه کارگروه تخصصی امور اقتصادی خراسان جنوبی مطرح شد:
ضرورت توسعه سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی و صادرات بخش کشاورزی
کشت فراسرزمینی در کشورهای همجوار را باید در دستور کار قرار دهیم
روغن با کیفیت تولیدی استان به دلیل هزینه های بالای تولید قدرت رقابت با روغن های بی کیفیت وارداتی را ندارد

حسین زاده- جلسه کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان پنجشنبه گذشته به ریاست معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری و در محل سالن جلسات این معاونت برگزار گردید.

پیگیری مصوبات جلسه قبلی کارگروه

در این جلسه ابتدا بحث ساماندهی مؤسسات مالی اعتباری فاقد مجوز در سطح استان به عنوان مصوبه جلسه قبل این کارگروه مطرح شد. در این خصوص در جلسه قبل مقرر شده بود که نامه ای از سوی  استاندار مبنی بر درخواست استقرار نمایندگی نظارت بر امور مؤسسات بانکی و مالی اعتباری به بانک مرکزی ارسال شود که در این جلسه اعلام شد که نامه مذکور به بانک مرکزی ارسال گردیده است. همچنین بحث تهیه گزارشی از وضعیت مؤسسات بانکی در شرف ایجاد به عنوان مصوبه دیگر جلسه قبل کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان مطرح شد که دکتر رضایی معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری دستور داد که موارد مذکور در شورای نظارت استان در دستور کار قرار گیرد. همچنین در خصوص پیگیری
راه اندازی این شعبه بانک کشاورزی در شهرستان زیرکوه نیز عنوان شد که بانک کشاورزی بر اساس آیین نامه در حال حاضر مجاز به ایجاد شعبه در سطح کشور نیست با این حال مقرر گردید که پیگیری های بیشتری در این خصوص صورت گیرد.
طبق مصوبات جلسه قبل مقرر شده بود که شرکت گاز نسبت به تأمین گاز واحد کانساران امید شرق از پست تقلیل فشار خونیک یا اسفشاد اقدام نماید که نماینده شرکت گاز اعلام کرد: درحال حاضر به دلیل بعد مسافت و افت فشار گاز در مقصد امکان پذیر نبوده و عملیات گازرسانی پس از تکمیل عملیات اجرایی خط انتقال گاز قاین- حاجی آباد و از این طریق در چارچوب ضوابط مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
مصوبه دیگر جلسه قبل کارگروه نیز همکاری امور آب استان برای تأمین منابع آب معادن شاهکوه نهبندان بود که اعلام گردید در تاریخ 16/9/93 در این خصوص ارسال نامه ای مبنی بر درخواست ارائه گزارش و نتایج اقدامات به عمل آمده به مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ارسال شده و مدیر آب و فاضلاب روستایی استان نیز طی نامه ای شروع عملیات اجرایی این پروژه را سال 91 و پایان آن را سال 94 اعلام نموده و علت عدم پیشرفت فیزیکی پروژه نیز عدم تخصیص اعتبار 4 میلیارد ریالی تخصیص یافته می باشد.
در ادامه جلسه، مهندس ولی پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز به طور مفصل به تشریح وضعیت کشاورزی در سطح استان پرداخت. وی گفت: خراسان جنوبی در تولید عناب و زرشک رتبه اول، در تولید زعفران رتبه دوم، در تولید پنیه و گل نرگس رتبه پنجم و در تولید انار رتبه ششم را در کشور دارد. ضمن اینکه 15 درصد از جمعیت شتر کشور نیز مربوط به استان خراسان جنوبی است.

تولید سالانه بیش از 57 هزار تن محصولات کشاورزی
و صادرات گوشت قرمز و شیر به استان های همجوار

ولی پور مطلق مجموع ظرفیت تولید 7 شرکت سهامی زراعی استان را در سال 57 هزار 450 تن و ظرفیت تولید 34 تعاونی تولید استان را در بخش کشاورزی را سالانه 211 هزار و 864 تن ذکر کرد و افزود: سالیانه 23 هزار و 69 تن گوشت قرمز و 127 هزار و 159 تن شیر خام در استان تولید می شود که علاوه بر تأمین نیاز استان، به استان های همجوار نیز گوشت و شیر صادر می گردد. وی در ادامه لیستی از فرصت های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و صنایع وابسته به آن در استان ارائه داد و توسعه کشاورزی را لازمه رسیدن به توسعه و خودکفایی در کشور دانست و تصریح کرد: در مابقی بخش ها نمی توان همانند کار و تلاش در بخش کشاورزی به توسعه و خودکفایی دست یافت.
در این جلسه از سوی مدیریت تعاون روستایی نیز عنوان شد: علیرغم توان استان در تولید روغن های با کیفیت از پنبه دانه، به دلیل هزینه های بالای تمام شده، امکان رقابت با روغن های وارداتی که اتفاقاً کیفیت آن نیز پایین تر است وجود ندارد.
در این خصوص به دستور دکتر رضایی معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری مقرر شد جلسه ای با حضور مدیران صنعت، معدن، تجارت، استانداری و نمایندگان پنبه کاران استان برگزار و تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ گردد.

تأکید بر لزوم پرداخت به موقع بدهی های
 بخش کشاورزی به شرکت های برق و آب

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری نیز در پایان این جلسه گفت: خراسان جنوبی با توجه به خشکسالی های مداوم بیشترین جمعیت کشاورز را در کشور دارد و 34 درصد جمعیت استان در بخش کشاورزی فعالیت می کنند. دکتر رضایی تصریح کرد: قطعاً بخش کشاورزی باید تقویت گردد و در مباحث صادرات و صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی باید سرمایه گذاری بیشتری بشود. کشت فرا سرزمینی در کشورهای همجوار باید پیگیری شود زیرا ما به راحتی توانایی سرویس دادن به کشور مرجع را در این زمینه داریم و کشت ما کشت پر سودی است. وی افزود: در بخش صادرات کشاورزی، بیشتر نگاه ما باید به کشور افغانستان به عنوان کشور هدف معطوف باشد. ضمن اینکه باید رشد بهره وری را نیز در بخش کشاورزی در استان مدنظر قرار دهیم و مصرف آب را در این بخش بهینه کنیم.
در این جلسه همچنین بر پرداخت به موقع بدهی های بخش کشاورزی به شرکت های برق و آب تأکید گردد.


گروه خبری : اخبار استان
منبع :
آخرین ویرایش : 1393/10/19 -- 19:26:02
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 998

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا